5.8 C
Szklarska Poręba
czwartek, 22 lutego, 2024

Spotkania z mieszkańcami

BURMISTRZ SZKLARSKIEJ PORĘBY, PRZEWODNICZĄCY i RADNI RADY MIEJSKIEJ zapraszają na spotkania informacyjne z MIESZKAŃCAMI.

Spotkania będą okazją do omówienia bieżącej sytuacji miasta oraz spraw dotyczących wspólnoty samorządowej, w tym problematyki utrzymania czystości i porządku na terenie Szklarskiej Poręby.

Miejsca i terminy:

• 20 lipca br. godz. 1530
w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego przy ul. Obrońców Pokoju 17

• 21 lipca br. godz. 1530
w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki przy ul. 1 Maja 32

Mieszkańców prosimy o dostosowanie się do wymogów sanitarnych stanu epidemii i obecność z zasłoniętymi ustami i nosami.

 

źródło: >>>szklarskaporeba.pl

- Reklama -

16 KOMENTARZE

 1. Kto pójdzie na takie spotkanie o 15:30? Tylko emeryci i bezrobotni bo przecież inni ludzie o tej porze pracują. Chyba, że jest to celowe działanie, żeby za dużo osób się nie pojawiło.

 2. To jest chyba takie działanie, żeby urzędnicy nie pracowali do późnych godzin wieczornych. Wystarczy spotkanie do 16:00 i do domku… kic, kic. I tak nie będzie za wiele osób, tym bardziej, że są wakacje i większość mieszkańców wyjechała z dziećmi na urlopy. Po co kłótliwe społeczeństwo na spotkaniu. Szkoda, że nie zorganizowane są te spotkania w schronisku pod Łabskim Szczytem – wówczas mogłoby się obyć nawet bez emerytów i bezrobotnych.

 3. Zawsze takie spotkania odbywały się na wiosnę i jesień. No i w godzinach bardziej 18-19. A tu w środku wakacji spotkanie…

 4. Frekwencja rzeczywiście była daleko od zadowalającej. Spotkania miały na celu przede wszystkim przekazanie informacji na temat wnioskowanych przez Burmistrza podwyżek opłaty za odpady. Sesja w tej sprawie ma się odbyć w przyszłym tygodniu (datę podam po jej formalnym ogłoszeniu), a mieszkańcy mieli nam Radnym pomóc w podjęciu trudnej decyzji, jaką jest podwyżka. Zapraszam do dyskusji, na żywo się nie udało, to może uda się na łamach tutejszego portalu.

 5. Panie Przewodniczący!

  Jak miały się udać spotkania, gdy organizuje się je w środku sezonu turystycznego o godzinie 15:30? Przecież to jest bezsensu. To mi przypomina sytuację, gdy kolej zmieniała rozkłady jazdy, wyrzucała pociągi którymi ludzie dojeżdżali do pracy, do szkoły, a wstawiała nowe dwie godziny później. Tymi pociągami nikt nie jeździł, więc zamykała linię, bo była nierentowna.
  Dlaczego tylko dwa spotkania?
  Dlaczego nie było na Białce i na Dolnej?

  W zaproszeniu na spotkania jest mowa o: “Spotkania będą okazją do omówienia bieżącej sytuacji miasta oraz spraw dotyczących wspólnoty samorządowej, w tym problematyki utrzymania czystości i porządku na terenie Szklarskiej Poręby.”
  Czy z tego można się domyślić, że: “Spotkania miały na celu przede wszystkim przekazanie informacji na temat wnioskowanych przez Burmistrza podwyżek opłaty za odpady. Sesja w tej sprawie ma się odbyć w przyszłym tygodniu (datę podam po jej formalnym ogłoszeniu), a mieszkańcy mieli nam Radnym pomóc w podjęciu trudnej decyzji, jaką jest podwyżka.”?

  Mając dużą wyobraźnię trudno byłoby to wywnioskować z zaproszenia na spotkanie.

  Sądzę więc, i mam do tego prawo, że nikomu nie zależało na konsultacjach z mieszkańcami w celu podjęcia trudnej decyzji.

 6. @pilot
  Przekażę sugestię dotyczącą terminu i godzin spotkań Panu Burmistrzowi, który był organizatorem spotkań.
  Spotkania na Białej Dolinie i w Szklarskiej Porębie Dolnej nie były możliwe do zrealizowania z uwagi na zbyt małe dostępne pomieszczenia miejskie, aby móc utrzymać reżim sanitarny.
  Z tematu dyskusji, problematyki utrzymania czystości i porządku na ternie Szklarskiej Poręby wynikały podwyżki, co zostało omówione podczas spotkań.

 7. Panie Przewodniczący!

  “BURMISTRZ SZKLARSKIEJ PORĘBY, PRZEWODNICZĄCY i RADNI RADY MIEJSKIEJ zapraszają na spotkania informacyjne z MIESZKAŃCAMI.”

  Z zaproszenia nie wynika, że to sam Burmistrz był organizatorem spotkania. Jeśli coś się firmuje swoim nazwiskiem lub stanowiskiem to trzeba wziąć także na siebie odpowiedzialność za spotkanie. Tak jest, gdy się akceptuje wszystko co Burmistrz podsunie.

  Dlaczego nigdzie nie było szczegółowej informacji o temacie spotkania?
  Często spotkania z mieszkańcami odbywały się także w obiektach komercyjnych, myślę że także teraz tak mogło być.

  Podwyżki cen za śmieci to zbyt poważna sprawa, żeby je chować pod enigmatycznym zaproszeniem.

 8. I co z tymi podwyżkami? Jakie to mają być podwyżki? Kiedy? Dlaczego? Jak to jest skonstruowane w innych gminach? Mam wrażenie, że Rada Miasta w tej kadencji strasznie się izoluje od mieszkańców. Posiadając nowe narzędzie jakim jest internetowy biuletyn Pod Szrenicą, nie informują o kluczowych decyzjach w mieście. Może jakiś artykuł informacyjny trzeba było napisać najpierw, że podwyżki, dlaczego te podwyżki, a potem dopiero zaprosić mieszkańców na dyskusję na ten temat, na pewno frekwencja była by znacznie wyższa. A tym czasem tekst zaproszenia wyglądał tak:

  “Spotkania będą okazją do omówienia bieżącej sytuacji miasta oraz spraw dotyczących wspólnoty samorządowej, w tym problematyki utrzymania czystości i porządku na terenie Szklarskiej Poręby.”

  Czyli problematyka utrzymania czystości i porządku na terenie Szklarskiej Poręby, to znaczy podwyżki cen…
  Czy zamierzacie państwo przedstawić problematykę podwyżek cen większemu gremium, czy poprzestaniecie na poinformowaniu 2 osób, które przyszły na spotkanie?

  Słabo państwo radni. Nie dość, że kolesiostwo, to jeszcze dezinformacja.

 9. Wyjaśnienie a propos śmieci. W lipcu na jedną z Komisji Finansów i Spraw Społecznych przyszedł Zastępca Burmistrza, Pani Skarbnik i nowa urzędnicza zajmująca się gospodarką odpadami. Z przekazanych wyliczeń pokazano radnym, że przyjęta stawka 9,60zł/m3 zużytej wody nie wystarcza na pokrycie kosztów związanych z bilansowaniem się systemu i ZAPROPONOWANO nową – maksymalną 12,73zł/m3 zużytej wody co wiązało by się z podwyżką ponad 32% !!! Przy okazji należy przypomnieć, że radni byli za obniżeniem stawki z 11,70zł/m3 do 9,60zł/m3 zużytej wody w czasie sesji, na której przyjmowano nową stawkę i regulamin ponieważ uważaliśmy, że podwyżka będzie zbyt drastyczna (ponad 153%). W czasie ”spotkań” z mieszkańcami pokazano dokładne wyliczenia że w systemie zabraknie ponad 500 tyś. zł i powiedziano, że gdyby stawka bazowa została na poziomie zaproponowanym przez urząd w pierwotnej wersji 11,70zł/m3 system by się bilansował. Na komisji ustaliliśmy stawkę na poziomie 12,70zł/m3 zużytej wody i uchwała uzyskała pozytywną opinię komisji. Uchwała o podwyżce ma być głosowana na sesji nadzwyczajnej, która odbędzie się zdalnie przez internet w dniu 30.07.2020 o godz.12.00. Pozdrawiam – Radny Marcin Michałków

 10. Panie radny Michałków. Wziął się Pan za tłumaczenie ale z niego niewiele wynika. No chyba tylko to, że to system się nie bilansuje bo radni ne zareagowali wcześniej na ekonomiczne wskaźniki i nie zgodzili się na podwyżkę w obawie przed słusznym gniewem mieszkańców. Teraz się okazuje że gdyby przyjęto stawkę w pierwotnej wersji 11,70zł/m3 system by się bilansował? Ale wobec wcześniejszych decyzji Rady Miejskiej, która podwyżek nie wprowadziła na czas, teraz musi to być już 12,70zł/m3 ? No to brawo Rada!!! Przecież chyba wiedzieliście że wszystko drożeje, że rosną koszty pracy, paliwa a więc obsługi systemu gospodarki odpadami. Na co więc czekaliście? Żeby zaproponowaną wówczas przez Urząd podwyżką dziś jeszcze bardziej podnieść, bo trzeba będzie pokryć straty….które Wy sami wygenerowaliście???

 11. Do #Mamy Dość
  Jest mi bardzo miło, że Głos Szklarskiej Poręby jest tak poczytny wśród urzędników, Burmistrza i Zastępcy Burmistrza. Fajnie by było, gdybyście Państwo podpisywali się z imienia i nazwiska. Proszę Pani(Pana), słusznie zauważyliście, że podwyżki są bardzo mało popularne i wywołują gniew mieszkańców. Wg mnie są również “drogą na skróty”. Zastanówmy się więc wspólnie i przedyskutujmy działanie całego systemu. Może trzeba przyjrzeć się działaniu i kosztów generowanych przez PSZOK? Może warto spojrzeć w faktury z KCGO, a nie tylko na te wystawiane przez firmę wywożącą odpady? Inne pytanie jest takie: dlaczego kolejny raz KCGO podnosi ceny za składowanie odpadów zmieszanych i papieru? Przecież opłata składowiskowa nie wzrosła. Dlaczego spalarnia w Ścięgnach nie została uruchomiona chociaż była gotowa? Kto zgodził się by powstała i kto zapłacił za jej budowę? Czyżby mieszkańcy w cenie śmieci? Szklarska Poręba robi się miastem dla bogatych. Odwiedza nas coraz więcej zamożnych turystów, ale również coraz więcej mieszkańców wyprowadza się do innych miejscowości lub wsi z powodu rosnących kosztów. Walnięcie i przyklepania stawki 11,70zł spowodowałoby, że mielibyśmy już nie tylko najdroższą wodę w Polsce, ale jedne z najdroższych śmieci. Działanie wspólne i szukanie rozwiązań, które będą pozwolą na choć częściowe ograniczenie podwyżki należy i do radnych i do urzędu ale nie ogranicza się tylko do zgody na ciągłe podwyżki. Pozdrawiam

 12. do #MamyDość

  Tak masz rację mamy dość indolencji i niekompetencji. Zasłanianie się rosnącymi kosztami jest najprostszym tłumaczeniem ale jednocześnie najgłupszym. Ceny paliwa w 2012 i 2013 roku były ponad 5,5 zł za litr, zobacz jakie ceny są teraz.
  Wzrost wynagrodzeń, tak zgadza się. 10-15% na przestrzeni kilku lat.

  Proponowany wzrost ceny śmieci wynosi ponad 150% – to jest paranoja. Nie ma uzasadnienia i zgody na takie podwyżki.

  Zgadzam się z Panem Radnym to jest “droga na skróty”.

  Chciałbym wiedzieć:
  Jakie działania podjęło miasto (urzędnicy i burmistrz) aby zoptymalizować koszty systemu zagospodarowania odpadów?
  Dokąd zmierzamy?
  Jaki jest plan na dzisiaj, jutro i pojutrze?

 13. @Marcin Michałków Po pierwsze nigdy nie byłem nie jestem i nie będę urzędnikiem. Rozmawia Pan ze zwykłym mieszkańcem. Nie musze sie podpisywać nazwiskiem a juz na pewno nie na Głosie Po drugie Pan sobie daruje zwrot per Wy 🙂 Jakoś mi to tak trąci partyjna egzekutywą. – Zastanówmy się więc wspólnie i przedyskutujmy działanie całego systemu – nooo może jeszcze powołajmy plenum? śmieci jak mi wiadomo podrożały w całej Polsce. Żadna gmina nie uchroniła sie przed nimi. Pan chce dyskutować? O czym? O tym ze Państwo wszystkie koszty za gospodarowanie odpadami scedowało na samorzady? Czteroosobowa rodzina, mieszkająca pod Poznaniem za posegregowane śmieci płaci średnio 108 zł, a nie jak wczesniej 52 złote. Zadałem proste pytanie – Czy nie zauważyliście Państwo radni, że wzrosły koszty pracy, koszty paliwa, koszty energii elektrycznej? O czym chce Pan dysktować? O wzroście opłaty srodowiskowej? Co tu jest zależne od samorządu? I drugie proste pytanie : Czy gdyby, jak Pan to pisze od razy przywalić 11,70 zł to czy dziś musielibyśmy podnosic na 12,70 ? Oczywiście że nie. Za niepotrzebą zwłokę, która nam zafundowała Rada Miasta zapłacimy my wszyscy, mieszkańcy. Nie Urząd.

 14. do #Mamy dość

  W dalszym ciągu piszesz o wzroście cen paliwa. Kiedy? O ile?

  Piszesz o 108 zł za czteroosobową rodzinę mieszkającą pod Poznaniem. Ok jest wzrost. Wiesz ile taka rodzina zapłaci w Szklarskiej? Zakładając normatyw 3 m3 wody na osobę, mamy 12 m3 na miesiąc to nam daje przy cenie 12,70 zł za 1m3 wody kwotę 152,40 zł miesięcznie. Widzisz różnicę? Prawie 50% drożej. Nawet gdyby zużywali mniej wody, po 2,5 m3 na osobę to daje w miesiącu 127 zł za śmieci w dalszym ciągu dużo drożej niż pod Poznaniem.

  Zwróć uwagę, że Rada Miasta jest ciałem uchwałodawczym. Wnioskującym podwyżki jest Burmistrz i jego zadaniem jest wykazać, że podwyżka jest optymalna. Że zrobiono wszystko, żeby cena za śmieci była jak najniższa. Widocznie tego nie zrobił. Rolą Rady jest w takiej sytuacji kontrola i patrzenie na ręce.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje

Śledztwo w urzędzie

Referendalne ABC