19.4 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 22 lipca, 2024

Spacer historyczny po Dolnej

„Tu początków Szklarskiej szukaj”
Stowarzyszenie Edukacyjno-Prozdrowotne ANASA przy współfinansowaniu Miasta Szklarska Poręba organizuje 19 października I Spacer Historyczny po Szklarskiej Porębie Dolnej. Spacer to z jednej strony próba atrakcyjnego przedstawienia historii społeczności i obszaru Szklarskiej Poręby, z drugiej próba aktywizacji społeczności nieco zapomnianej dzielnicy miasta, jaką jest Dolna.

Na spacerze zostaną odegrane scenki opowiadające historię społeczności Szklarskiej Poręby i miejsc wpisanych w historię miasta. Wystąpią profesjonalni aktorzy, którym, w zamyśle organizatorów, będą towarzyszyć chętni mieszkańcy Szklarskiej Poręby Dolnej. Obejrzymy następujące scenki:
– proces sądowy i wykonanie wyroku pod Lipą Sądową
– kontrolę graniczną
– wizytę chorego u zielarza na Orlej Skale
– szabrowników na cmentarzu ewangelickim
Chcemy, aby w przygotowaniu spaceru pomogli nam mieszkańcy Dolnej. My, jako organizatorzy, chcielibyśmy także zachęcić mieszkańców do statystowania w przygotowanych scenkach.
Zachęcamy do współuczestnictwa!
Zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się w środę, 25 września, w Klubie Integracji Społecznej przy ul. Kolejowej 22 w Szklarskiej Porębie o godzinie 18:30.

 

Organizatorzy:
Michał Pyrek
Bartosz Wójcikiewicz

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

8 KOMENTARZE

  1. Niektórzy cmentarni szabrownicy pewnie żyją do dzisiaj, więc mogliby fachowo zaprezentować swoją działalność, żebyśmy mogli “podziwiać” ich w akcji.

    • Ciekawe, że pod spacerem historycznym wyszły współczesne zagadnienia… Czyli jest to działka położona nad Kurzacką Wodą, tam gdzie kiedyś był odkryty basen. Trzeba będzie przypilnować budowę. Jak pokazuje przykład Platinum przy ul. Kilińskiego, wykonawcy za nic mają otoczenie. Złoty Potok jest śmietnikiem i szambem. Zamiast SPA w nazwie Platinum Mountain Resort & SPA, powinni dać SRA. Był w >>>GŁOSIE artykuł o tym. Poinformowałem także pana burmistrza po czerwcowym spotkaniu w SP nr 1, które było poświęcone zmianom w gospodarce śmieciowej, co czynią wykonawcy budujący apartamentowce przy ul. Kilińskiego. Mamy wrzesień, a Złoty Potok dalej jest wysypiskiem i sraczem.

    • Przeglądając ostatnio oferty sprzedaży nieruchomości na terenie Szklarskiej Poręby natrafiłem na interesujące >>>ogłoszenie. Oferta obejmuje dwie działki o łącznej powierzchni 17 324 m2 i 8 bloków mieszkalnych ze 140 mieszkaniami. Póki co, z całej inwestycji jest gotowy jeden blok. I teraz uwaga! Cytuję z ogłoszenia informację dotyczącą gazu: “sieć podciągnięta to granicy działek i ukończone przyłącze Budynku A; umowa z dostawcą obejmuje przyłączenie całego osiedla” (wyróżnienie moje). Budynków nie ma, umowa z PGNiG podpisana. Z dobrego źródła mam informację, że jeden z inwestorów budynków powstających na miejscu Perły (ul. Krótka) załatwił sobie dostawy gazu, gdy inni dostają odmowy. Bo, cytuję źródło: “to stary cwaniak”. A czyż nie jest tak, że duzi robią wrażenie na urzędnikach i innych organach decydujących, a mały im przecież nie podskoczy, bo zawsze go można zgnieść, jak pluskwę. Skąd popularność filmów Hoffmana? Ano, duża część naszych rodaków widzi samych siebie na konikach w pogoni za Szwedem i Tatarzynem, gdy tymczasem większość z nich leży zwyczajnie pod butem z mordą w błocie przed kierownikami wszelkiej maści. I ani piśnie. A chodzi właśnie o to, aby pisk się z gardeł wydobył i przeszedł we wrzask: dosyć!

  2. Uprzedzając kierunek w jakim będzie zmierzać dyskusja (czyli dowalić za wszelką cenę obecnemu BM) dodam, że pozwolenie na budowę rzeczonego obiektu zostało wydane w maju 2013 r. (a sama WZ jednak w 2006), więc lokalizację zjazdów aprobowała poprzednia ekipa rządząca. Poza tym obiekt jest skategoryzowany jako hotel, więc podatki dla całości obiektu będą naliczane z usługi, a nie z mieszkaniówki.
    Ponadto, żeby okiełznać zapędy inwestorów (szczególnie w rejonie ulicy Kołłątaja), Gmina dla wskazanego terenu opracowuje plan miejscowy, którego projekt jest obecnie wyłożony do publicznego wglądu.

    • Kierunek wskazał Pan najprostszy 🙂 Więc spróbuję uprzedzić ten manewr. Nie raz na forum Głosu można było przeczytać, że szereg pozwoleń dla obecnie realizowanych dużych obiektów w Szklarskiej Porębie zostało wydanych przed kadencją obecnego burmistrza. Polityka planistyczna, także w zakresie wskaźników urbanistycznych, obciąża również tzw. “byłą” ekipę. Dążenie do pozyskiwania dużych inwestorów za wszelką cenę owocuje tym, co obserwujemy obecnie w przestrzeni miasta. Gdzieś został popełniony błąd “założycielski”, którego odwrócenie jest szalenie trudne, bo wiąże się z czasem i wydatkami. Niemniej są pewne narzędzia do wykorzystywania przez gminę, jak rzeczone zjazdy, włączenia do dróg gminnych itd., którymi pośrednio można wpływać na skalę nowych obiektów. Wymaga to jednak pełnej jasności co do polityki gminy w tym zakresie. I tu kamyczek do ogródka. Nie może być tak, że burmistrz z jednej strony zapewnia o swojej niechęci do apartamentowców (tak, jak je ludzie pojmują, bo im wisi, czy to combo, czy inny zwierz, im chodzi o skalę zabudowy), a z drugiej strony zgadza się np. na propozycję inwestora dotyczącą lewoskrętu na ul. Kilińskiego i miejsc parkingowych przy ulicy.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje