11.8 C
Szklarska Poręba
piątek, 22 września, 2023

Ściąga z IP

GŁOS SZKLARSKIEJ PORĘBY poleca lekturę materiałów z zakresu Informacji Publicznej.

Definiując czym jest informacja publiczna należy wyjść od jej opisu zawartego w artykule 61 ust. 1 Konstytucji RP, który mówi że:
1. Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu PaństwaWięcej >>>

Praktyka wskazuje, że najprostsza, ustna droga do uzyskania IP jest, niemal niemożliwa. Urzędy rzadko są wyedukowane w zakresie IP, więc, na wszelki wypadek każą napisać wniosek, dając sobie czas na konsultację z prawnikiem. Sam urzędnik ma, z reguły blokadę ostrożnościową, bo nawet jeżeli rzecz jest oczywista (np. jakie są miesięczne pobory burmistrza?) to i tak każe złożyć wniosek. Trzeba być wyrozumiałym, bo może mieć niezbyt rozgarniętego szefa. Albo szef szefa nie rozumie i/lub nie akceptuje idei IP. Bardzo głębokie są korzenie świętej kultury tajemnicy. Nie należy się nastawiać bojowo, tylko cierpliwie drążyć i – egzekwować prawo.

- Reklama -

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje