14.6 C
Szklarska Poręba
piątek, 29 marca, 2024

Samorząd = Samo + Rząd

Szklarska Poręba 16.03.2019 r.

Szanowny Pan Radny
Krzysztof Jahn
Szklarska Poręba

 

Szanowny Panie!

 

Zwracam się z prośbą o zgłoszenie do odpowiednich władz miasta potrzeby ponaprawiania drobnych szkód pozimowych w naszym okręgu wyborczym.

Na zdjęciu jeden z przykładów, przy ul. Jedności Narodowej, wybitnie rażący moje odczucia estetyczne. Nie jestem odosobniony w tym dyskomforcie. Od pewnego czasu, odbieram podobne uwagi od innych mieszkańców i turystów.

Z poważaniem
Juliusz Olszewski

_________________________________

Do wiadomości: Biuro Rady Miasta

 

 

Powinniśmy wiedzieć, kto jest naszym Radnym, tak jak znamy swojego lekarza lub listonosza. Radni są reprezentantami naszych spraw codziennych. Powinni nie tracić z oczu spraw małych, mimo że “wielka polityka” jest bardziej pociągająca. To jeden z przykładów zwrócenia uwagi Radnego. Uszkodzone słupki, o których mowa, nie stoją na peryferiach, tylko na najgłówniejszej ulicy miasta.

Okazjonalne spotkania z Radnym na ulicy to zdecydowanie za mało. Warto interesować się działaniami Rady. Warto przychodzić na posiedzenia Komisji Rady, na które każdy ma wstęp wolny. To samo dotyczy sesji Rady. Zdarzają się tam wizyty mieszkańców mające charakter rzeczowego spotkania we własnej sprawie. Po jej załatwieniu (lub nie) interesanci wychodzą. Zachowanie, jak najbardziej naturalne, ale klientowskie. Wg. definicji słownika języka polskiego PWN, słowo klient oznaczało w starożytnym Rzymie: ubogiego obywatela uzależnionego dziedzicznie od swojego patrona. Daje do myślenia!  Tymczasem Radni mają służyć mieszkańcom, również we własnym interesie. Radnymi zostali na chwilę, a mieszkańcami są i będą dłużej. Za tę służbę otrzymują dietę, trochę ponad 1000 zł za miesiąc. Mieliśmy Radnych, którym woda sodowa uderzała do głowy – ach, władza! Mieliśmy “szare mysze”, których nikt nie pamięta. Niezależnie od postawy Radnego, każdy z nich zawsze będzie się miał na baczności czując spojrzenia mieszkańców.

Tu są Państwa okręgi wyborcze i Radni, których macie do dyspozycji.
Coś Was wkurza? Macie Państwo jakiś pomysł? Skontaktujcie się ze swoim Radnym – Biuro Rady Miejskiej tel. 75 75 47 705, e-mail: biurorady@szklarskaporeba.pl
Redakcja GŁOSU SZKLARSKIEJ PORĘBY zaprasza też do siebie  tel/sms: 506 032 267,  e-mail: glossp.redakcja@gmail.com.  Pomożemy. Nie będzie trzeba wędrować do urzędu.

 

Juliusz Olszewski

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

5 KOMENTARZE

    • A czy ja napisałem, że Radny ma prostować słupki? Proszę czytać uważniej, Wielbicielko 🙂 Zakładam, że władza wykonawcza jest zarobiona i może przeoczyć.

    • Radny (staropol. radźca, póź. rajca) – członek rady. Radnym może zostać każdy obywatel (jeżeli ukończył 18 lat i ma zaświadczenie o niekaralności). W Polsce najczęściej mianem radnych określa się członków wybieralnych organów samorządowych, np. rady gminy czy rady powiatu.
      Do podstawowych czterech funkcji radnego należą:

      utrzymanie stałej więzi z mieszkańcami i ich organizacjami,
      uczestniczenie w pracach rady i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych do których został wybrany lub desygnowany,
      wybór przewodniczącego rady,
      reprezentowanie wyborców w radzie gminy i w innych instytucjach samorządowych oraz troszczenie się o ich sprawy.

      Wybrani radni podejmują najważniejsze decyzje w sprawach dotyczących gmin, powiatów, województw. Decydują na przykład o utrzymaniu szkół, przedszkoli, ośrodków zdrowia, remontach ulic i ochronie środowiska naturalnego.

  1. To może lepiej napisać wprost do odpowiedniego urzędnika, a gdy ten się będzie lenił, to dopiero naskarżyć władzy uchwałodawczej i kontrolnej (w jednym)?

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje