16 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Przeszkody w rozwoju turystycznym

W grudniu zeszłego roku Urząd Miejski wprowadził w życie reorganizację ruchu na ulicy Uroczej. Z wnioskiem o stałą zmianę organizacji ruchu wnioskował do służb opiniujących i zatwierdzających w starostwie powiatowym burmistrz. Zmiana miała być odpowiedzią na korki na ul. Kilińskiego w kierunku wyciągu na Szrenicę. Ze względu na to, że w zeszłym roku zima nie obfitowała w śnieg, nie można było do końca sprawdzić, jak nowe rozwiązania wpłyną na nasze życie turystyczne.

Nie brakowało protestów, tak mieszkańców prowadzących pensjonaty pod wyciągiem, jak rodziców związanych z klubami narciarskimi. Odbyło się w tej sprawie spotkanie w Urzędzie Miejskim (o którym >>>pisałem w GŁOSie), gdzie można było usłyszeć z ust urzędników, że pomysł jest dobry i z niego nie zrezygnują.

Pomysłowi temu od samego początku towarzyszą wątpliwości, zwłaszcza dotyczące analizy konsekwencji wprowadzenia tego rozwiązania w życie. W ostatnich dniach dostaliśmy maila od Czytelniczki, prowadzącej pensjonat w Szklarskiej Porębie, w którym przedstawia jedną z konsekwencji reorganizacji ruchu na ul. Uroczej. To zakaz wjazdu autokarów obowiązujący od zakrętu przy Muzeum Mineralogicznym, który znalazł bezpośrednie odbicie w obrotach jej pensjonatu. Prezes PTTK Mysłowice pan Zbigniew Orłowski, który zgodził się na upublicznienie swoich danych oraz treści maila (poniżej), będący również wiceprzewodniczącym w Radzie ds. Turystyki Osób Niepełnosprawnych Zarządu Głównego PTTK, dowiedziawszy się jak wygląda nowa organizacja ruchu na Marysinie – zrezygnował z pobytu całej grupy. To stały klient naszej Czytelniczki, dlatego otrzymał od niej szczegółowe wyjaśnienie dotyczące zmian w mieście. Wszystko w nadziei na utrzymanie kontaktu i możliwość dalszego świadczenia usług mysłowickiemu PTTK-owi. W mailu do Redakcji, Czytelniczka napisała, że jest to wystarczający dowód na to, że miasto zabija turystykę narciarską grup autokarowych i sabotuje przez to samo siebie oraz utrudnia takim obiektom jak mój, prowadzenie działalności gospodarczej. Wspomniany organizator zdecydował się na pobyt w… Karpaczu – co można sprawdzić na jego stronie internetowej i FB: “W ferie zimowe 2021 połączone siły mysłowickiego PTTK i Biura Podróży WiGOR organizują zimowisko/obóz narciarsko – snowboardowy do Karpacza.”

Wiadomość od pana Zbigniewa Orłowskiego, prezesa PTTK Mysłowice:

“Nawiązując do wcześniejszych ustaleń i wstępnej rezerwacji pobytu grupy 55 osób/młodzieży szkolnej w terminie 7 – 13 luty, jestem zmuszony zrezygnować z tej rezerwacji ponieważ nie ma możliwości dojazdu autokarem w okolice dolnej stacji wyciągów narciarskich na Szrenicę. Informację potwierdzono w punkcie Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Jako przewodnik sudecki tym bardziej żałuję tej decyzji. Pozdrawiam i życzę proturystycznych rozwiązań w Szklarskiej Porębie.

Zbigniew Orłowski, prezes PTTK Mysłowice, wiceprzewodniczący Rady ds. Turystyki Osób Niepełnosprawnych Zarządu Głównego PTTK”.

Bezpośrednią przyczyną rezygnacji grupy, jak podkreśla nasza Czytelniczka, były koszty, jakie mysłowicki PTTK musiałby doliczyć do pobytu grupy, aby móc wwieźć dzieci na narty na Szrenicę, przez co jego oferta nie byłaby konkurencyjna w jego środowisku sprzedaży. A przecież grupa przyjeżdża swoim autokarem!

Sprawa może dotyczyć większej ilości osób prowadzących obiekty noclegowe w naszym mieście, które teraz borykają się z trudnościami w sprzedaży pokoi ze względu na pandemię i z niepewnością patrzą w przyszłość. Temat zmiany organizacji ruchu na ul. Uroczej wróci przy okazji zbliżającej się zimy. Na rezygnację, jaką otrzymała nasza Czytelniczka, nakłada się dodatkowo kwestia samego terminu, który jest najtrudniejszy w sprzedaży dla gestorów w naszym mieście – termin ferii górnośląskich, łódzkich i w województwach wschodniej Polski.

Tekst artykułu opracowaliśmy wspólnie z Czytelniczką “Głosu” prowadzącą pensjonat w Szklarskiej Porębie i na koniec chcemy zadać dwa ważne pytania:

  1. Czy rozwiązania komunikacyjne realizowane przez Urząd Miasta w Szklarskiej Porębie na pewno służy rozwojowi turystyki?
  2. Czy wszyscy gestorzy bazy turystycznej są równo traktowani w naszym mieście?

(wytłuszczenia pochodzą od MP)

 

Michał Pyrek 2020

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

5 KOMENTARZE

  1. Miejski parking przy ul. Uroczej z obecnym widocznym na zdjęciu równoległym usytuowaniu pojazdów zmniejszył się w stosunku do poprzedniego ukośnego ustytuowania pojazdówo conajmniej o 50%. Tym samym zmalały podobnie dochody bieżące miasta z tego parkingu.

    • Trafne spostrzeżenie. Jak i to, że rozbudowując kiedys swoją posesję wszedł Pan bezprawnie na drogę publiczną. Później usankcjonowano Pańską samowolkę. Młodzież nie wie o co chodzi, ale starszaki pamiętają. Taka gmina, niewiele się zmienia, standardy te same. Ale, co do Uroczej – racja, tylko nie taka święta ?

  2. Teraz już nie będzie żadnej weryfikacji. Myslę, że urzędnicy zgodnie z regułą konsekwencji będą uparcie twierdzić, że wszystko jest OK

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje