Na ulicy Osiedle Grottgera w Szklarskiej Porębie Średniej szykuje się nowa inwestycja deweloperska. Poznański deweloper Alto Development sp. z o.o. Sp. k. (>>>”Drugi spacer badawczy po Średniej”) złożył w styczniu wniosek o pozwolenie na budowę w starostwie powiatowym. Oznacza to, że burmistrz już wydał zgodę na zjazd z działek na drogę gminną. Ale możemy zaobserwować jeszcze inną aktywność Urzędu Miejskiego z myślą o inwestorze na tym obszarze.
Obecnie jest procedowany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Szklarskiej Poręby Średniej. Poniżej przedstawiam załącznik graficzny do planu dla obszaru ulic Osiedle Grottgera i 11 Listopada: z 2011 roku i procedowany obecnie. Co je różni? Zasadniczą zmianą jest ilość i przebieg korytarzy ekologicznych.
Korytarze ekologiczne na tym obszarze to ścieżki migracyjne płazów, które pokonują szeroko teren każdej wiosny, aby złożyć skrzek w zbiorniku wodnym na Czeskiej Strudze przy ul. 11 Listopada.
W 2019 roku po mojej rozmowie z zastępcą burmistrza Panem Zbigniewem Misiukiem Miasto ustawiło dodatkowe znaki ostrzegające kierowców. To była taka moja drobna prośba do Pana Misiuka z myślą o tych, którzy nie wiedzą, gdzie jest Urząd Miejski w Szklarskiej Poręby, będący zarządcą drogi na ul. 11 Listopada.
Czy w ciągu ostatnich 10 lat (od uchwalenia planu w 2011 roku), ba, w przeciągu ostatnich 2 lat, kiedy zostały ustawione dodatkowe znaki, żaby zmieniły swoje obyczaje? Na obecnie proponowanym planie widoczna jest zmiana natężenia ruchu płazów. Dziwnym trafem zwierzęta postanowiły omijać działki, na których poznański deweloper Alto Development szykuje swoją inwestycję. Czyżby spółka deweloperska zaproponowała coś żabom w zamian?
26 maja na Osiedlu Grottgera były prowadzone prace na drodze, oznaczonej na planie symbolem KDW25, na której widnieje korytarz ekologiczny (tak na wersji z 2011 i 2014 roku, na obecnym projekcie już nie). W dalszym ciągu obowiązuje plan z z 2014 r. Prace były prowadzone tak, jakby obowiązywał już nowy plan, z ograniczonym zasięgiem występowania płazów.
Kto, dlaczego, po co i z myślą o kim chce zmienić plan?
W imieniu Stowarzyszenia Ochrony Krajobrazu “Przełom” złożyłem uwagi do planu, aby przywrócono przebieg korytarzy ekologicznych z poprzednich wersji planu (z 2011 i 2014 roku).
2021 Michał Pyrek