19.4 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 22 lipca, 2024

Przedwyborcza burza mózgów

Pod koniec sierpnia, jeszcze przed startem kampanii wyborczej, przetoczyła się przez Facebook’a szybka burza mózgów. Zgodnie z jej założeniami, swobodnego fruwania myśli nie poddaje się analizom – czy to ma sens, czy miasto na to stać? Obok zupełnie fantastycznych są oczekiwania zupełnie praktyczne.

 

1. Tunel do Czech pod Karkonoszami – znika tranzyt przez miasto.

2. Deptak miejski – bez żadnego ruchu samochodowego. Stragany, knajpki, wystawy… Na wzór Karpacza, Kowar, Gdańska i setek innych miast, które mogły sobie na to pozwolić.

3. Komunikacja miejska – bezpłatna, płatna…? Jaka miałaby być max cena biletu?

4. Kino – było kino, miało być Dino, pozostał plac.

5. Ścieżka spacerowa w chmurach – jak w Jańskich Łaźniach, ostatnio modne zabawki.

6. Esplanada jako ośrodek kulturalny, a nie tylko plac zabaw. Jest muszla koncertowa, park w środku miasta. Miejsce stałych ekspozycji sztuki, bez tandety ze straganów.

7. System parkingowy, żeby nie udusić się w sezonie od samochodów.

8. Likwidacja żółtych barierek – wymiana na inne, np. słupki, które są już w innych miejscach, albo zastąpienie rzędami kwietników w betonowych korytach.

9. Przyjęcie jasnej polityki dot. marketów – wpuszczany nowe czy już wystarczy? Co na to lokalny handel, co na to mieszkańcy?

10. Budowa hali sportowej z prawdziwego zdarzenia.

11. Park rozrywki dla dzieci, coś na wzór kowarskiej oferty przy Parku Miniatur. Potrzebna lokalizacja, z parkingami.

12. Kolej Izerska – powrót do corocznych świąt kolei, weekendowej imprezy z Czechami i koleją retro. Zaczęło się w 2012 rocznicą 110 – lecia kolei, było świetnie i upadło.

13. Tańsza woda.

14. Tańsze śmieci.

15. Uporządkowanie zabytkowego cmentarza ewangelickiego w Szklarskiej Porębie Dolnej przy ul. Waryńskiego.
http://wroclaw.wyborcza.pl/…/1,35767,9316413,Na…

16. Naprawa, przebudowa podjazdu dla niepełnosprawnych na schodach do urzędu. Położenie budynku jest bardzo trudne dla osób na wózkach.

17. Podniesienie prestiżu miasta poprzez realizację zawartych umów partnerskich o współpracy w zakresie kultury i sztuki z kazimierzdolnypl i Worpswede https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolonia_artystyczna_Worpswede

18. Wykorzystanie wód termalnych, wykorzystanie wód radoczynnych (działka ze studniami już chyba sprzedana) Odpowiednie osoby do pozyskiwania środków unijnych w UM. Plac zabaw z prawdziwego zdarzenia. Zjazd do wózków od Turystycznej do placu zabaw z szachownicą. Parking. Basen publiczny. Więcej imprez typu koncerty pod gołym niebem. Ostatni koncert był świetnym przykładem, że potrzebujemy takich rodzinnych spotkań, dużo turystów ale też ogromna ilość mieszkańców. Miały być punkty widokowe i coś cichutko. Porządek w mieście, niewystarczające ilości koszy na śmieci. Zakaz budowy kolejnych apartamentowców (woda, oczyszczalnia ścieków). Zaburzona architektura miasta. Imprezy kulturalne, wystawy nawiązujące do historii miasta oraz współczesnych artystów.

19. Poprawa stanu zagospodarowania cmentarza w Szklarskiej Porębie Dolnej przy ul. Piastowskiej [wytyczenie i budowa alejek, doprowadzenie wody, niwelacja terenu, poprawa stanu muru wokół cmentarza]

20. Poprawa nawierzchni ul. Waryńskiego [skorytowanie drogi, położenie nowego dywanika asfaltowego]

21. Oświetlenie odcinka ul. Turystycznej w Piechowicach/przedłużenie ul. Piastowskiej w Szklarskiej Porębie Dolnej. Mieszkańcy Szklarskiej Poręby Dolnej korzystający z przystanku PKS Piechowice “Krzyżówka” zimą pokonują ten odcinek drogi w ciemnościach [projekt z 2014 r.]

22. Remont bądź budowa nowego przystanku PKP Szklarska Poręba Dolna [dotyczy PKP Koleje Dolnośląskie]

23. Poprawa stanu nawierzchni ul. St. kard. Wyszyńskiego

24. Koniec apartamentowców.

25. Aktywizacja młodzieży. Na razie, jak rodzice nie mają tu pensjonatu, to młodzi wyjeżdżają. Rzadko wracają, bo do czego? Może wrócą jako emeryci na mieszkania po rodzicach? Chodzi mi o aktywny udział młodego pokolenia w życiu miasta i budowaniu jego kształtu. Młode spojrzenie na sprawy bywa niedojrzałe, co jest naturalne. Za to jest świeże i bezceremonialnie obalające zaskorupiałe układy.

26. Aktywizacja gestorów bazy nie tylko w działania służące bezpośrednio ich interesom, ale w znaczeniu szerszym, ogólnomiejskim.

27. Reanimacja terenu po hucie JULIA.

28. Babiniec i ruina kamieniołomu w Czerwonym Potoku.

29. Znajomość z użytkownikiem Mirosław Graf i 41 innymi osobami
Więcej takich koncertów jak ostatnio Kamila Bednarka, super impreza!!

30. Ulica Wojska Polskiego również prosi się o remont.

31. Zadbanie o starą część cmentarza.

32. Zloty Motocykli Ciężkich.

33. Wprowadzenie w Liceum w Szklarskiej Porębie przedmiotu : “Dzieje regionu”. https://jeleniagora.pl/content/wyk%C5%82ad-g%C3%B3ry-bez-g%C3%B3rali-o-konieczno%C5%9Bci-edukacji-regionalnej-w-karkonoszach-poprowadzi-dr

34. Poproszę o rozbudowę oczyszczalni ścieków, na koszt apartamentowców.

35. Powrócić do planu budowy nowoczesnego przedszkola na Słonecznej Polanie?

36. Rewitalizacja poniemieckiej zabudowy oraz objęcie porządną ochroną jej pozostałości..

37. No i jeszcze jeden postulat PUNKT MEDYCZNY CZYNNY 24h Z LEKARZEM I PIELĘGNIARKĄ!!!

38. Jeszcze jeden mam postulat, trza drogi połatać,bo okrutny wstyd i łeb odskakuje jadąc po tych dziurach.

39. Ja również zgłaszam pewien postulat. Koniecznie należy w pewien sposób zobligowac lokatorów mieszkań komunalnych o dbałość i porządek na terenie na którym mieszkają. Idąc niektórymi ulicami, np. główną ul. Turystyczną od razu widać, które budynki cz mieszkania są komunalne. W tym wypadku nie tylko chodzi mi o sam zaniedbany wygląd posesji, ale ogólne niechlujstwo, brud i zaniedbanie wokół niej. W tym przypadku nie muszą dokonywać inwestycji finansowych ale włożyć tylko troszkę swojego wysiłku. Nie może tak być, że mnie się to wszystko “należy”

40. Otwarte kpielisko na Szklarskim Potoku w Szklarskiej Porebie Dolnej

41. Klasa o profilu turystyczno-gastronomicznym z nauką j. czeskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego

42. W Muzeum – Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie – kawa dla zwiedzających!!!

- Reklama -

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje