19.4 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 22 lipca, 2024

Plany wyłożone

Do 27 stycznia w Urzędzie Miejskim w Szklarskiej Porębie są wyłożone projekty 3 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Można się z nimi zapoznać w siedzibie urzędu w pokoju nr 14 w godzinach od 8:00 do 15:00 (projekty dostępne także na stronie BIP UM Szklarska Poręba, linki poniżej). W siedzibie urzędu odbędą się także trzy osobne spotkania poświęcone procedowanym planom w następujących terminach:

1) dla planu dotyczącego ulic: Tetmajera, Kasprowicza, 1 Maja i Okrzei – dyskusja publiczna odbędzie się 10 stycznia o godz. 10:00 (>>>BIP)

2) dla planu dotyczącego ulic: Oficerskiej, Górnej i 11 Listopada – dyskusja publiczna odbędzie się 10 stycznia o godz. 12:00 (>>>BIP)

3) dla planu dotyczącego ulic: Jeleniogórskiej, Kołłątaja, 1 Maja, Małej i Krótkiej – dyskusja publiczna odbędzie się 24 stycznia o godz. 12:00 (>>>BIP)

Uwagi pisemne można składać do 12 lutego 2020 r. wraz z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej, adresu oraz oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy.

 

 

 

 

2020 Redakcja

 

- Reklama -

7 KOMENTARZE

 1. Blue Mountain oraz TBS wyparowały z planu zagospodarowania, została po nich tylko biała plama. Czy tereny te zostały utajnione przez Rząd Polski?

 2. Zostały wycięte z obszaru planu z uwagi na zbyt dużą niezgodność ze studium, która nie miałaby szans na zatwierdzenie przez nadzór Wojewody.
  Niestety polskie prawo jest tak idiotyczne, że przy wydawaniu warunków zabudowy nie można się powoływać na zapisy studium.
  A z drugiej strony tworząc plan miejscowy nadzór żąda zgodności planu ze studium, pomimo tego, że np. na podstawie decyzji WZ powstała inwestycja nijak się mająca do jego zapisów.
  Pozostało do wyboru, wycięcie tych terenów lub pozostawienie i ryzykowanie uchylenia uchwalonego planu.
  Dla wyciętych działek nadal trzeba będzie się starać o decyzję WZ.

 3. Gdyby uwzględnić Blue i TBS to okazało by się, że Szklarska posiada 13000 mieszkańców. W tym momencie według studium posiadamy ponad 11000 mieszkańców.

 4. Burmistrz wydając decyzję WZ nie może się powoływać na studium, ale musi się powoływać na zasadę kontynuacji funkcji. W tym przypadku gołym okiem widać, że tę zasadę miał w głębokim poważaniu. Proponuję przyjrzeć się bliżej tej WZ’ce i sprawdzić, czy była wydana zgodnie z przepisami.

 5. Witam
  Z tego miejsca chciałbym podziękować konserwatorowi zabytków za brak zgody na poszerzenie odcina ul. Górnej (na wysokości sklepu). Wspaniale jest wiedzieć, że mamy takiego obrońcę zabytków wszelakich – wszak sypiący się płot cieszy oko bardziej niż piękna, szeroka droga na której kierowcy mogli by się mijać bez problemów, szczególnie zimą. Nie wiem tylko, kto i dlaczego wpadł na pomysł objęcia całego miasta opieką takiego “fachowca”?
  Pozdrawiam

  • Decyzję o wpisaniu układu urbanistycznego miasta Szklarska Poręba do rejestru zabytków podjął Wojewódzki Konserwator Zabytków w Jeleniej Górze 26 lutego 1980 r. Wedle ówczesnej ustawy o ochronie dóbr kultury i muzeach art. 5 pkt 1 wskazywał, że przedmiotem ochrony mogły być w szczególności: dzieła budownictwa, urbanistyki i architektury, niezależnie od ich stanu zachowania, jak historyczne założenia urbanistyczne miast i osiedli, parki i ogrody dekoracyjne, cmentarze, budowle i ich wnętrza wraz z otoczeniem oraz zespoły budowlane o wartości architektonicznej, a także budowle mające znaczenie dla historii budownictwa. Zarówno na podstawie wskazanej ustawy i obowiązującej obecnie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, ochronie podlegały (podlegają) relacje przestrzenne pomiędzy obiektami zabudowy, rozplanowanie i geometria ulic, placów, ukształtowane linie zabudowy, skala i wysokość zabudowy, współzależność między zabudową, zielenią, a otwartą przestrzenią oraz gęstość zabudowy.
   Gmina Szklarska Poręba latem 2006 r., czyli za kadencji Pana Zbigniewa Misiuka na stanowisku burmistrza, złożyła wniosek o unieważnienie decyzji Konserwatora z 1980 r. zarzucając uchybienia proceduralne oraz wskazując na takie zmiany w obliczu miasta, które nie dają podstaw do uznania Szklarskiej za dobro kultury. Wniosek po rozpatrzeniu przez Ministra Kultury został odrzucony.
   Myślę, że po latach ewidentnych zaniedbań w ochronie zabytków ze strony jeleniogórskiej Delegatury DWKZ, patrzeniu przez palce, czy swoistego interpretowania zapisów prawnych dot. ochrony zabytków, obecne służby konserwatorskie, gdzie mogą, tam stawiają sprzeciw. Przewężenie na ul. Górnej na wysokości “Willi Zakręt” daje możliwość poszerzenia drogi tylko dzięki zajęciu części skarpy działki. Ciekawy artykuł o historii willi napisała Sylwia Cybulska. Zapraszam do lektury pod tym >>>linkiem.

 6. Odnośnie jakości ochrony konserwatorskiej można by pisać wiele, ale Szklarska ma ogromne szczęście że wpisano jej układ do rejestru zabytków. Choć ochrona jest ułomna, to jednak przynajmniej w elementarnym zakresie pozwala zachować klimat górskiego miasteczka, a nawet najbrzydsze budynki stawiane w Szklarskiej i tak wyglądają lepiej niż te ładniejsze w innych miastach w górach. Wymogi szczególnie dotyczącego nowego budownictwa przynajmniej w jakiejś części uspójniają zabudowę chroniąc przed pastelozą i przypadkiem. Proszę przejechać się np. na Podhale, Szklarska na ich tle wygląda jak Szwajcaria… (zachowując oczywiście polską skalę)
  Gdyby jeszcze udało się pozdejmować te szmaty reklamowe, potykacze i inne stragany naprawdę byłoby nieźle.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje