19.4 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 22 lipca, 2024

Parytet po szklarskoporębsku…

W sobotę 16 marca 2019 r. w partnerskim dla Szklarskiej Poręby sąsiedzkim Harrachovie odbyło się tradycyjne powitanie wiosny i przybycie legendarnego Ducha Gór – Karkonosza. Jest to już u czeskich przyjaciół 73. takie święto (!), a zarazem największa, coroczna uroczystość obchodzona przez naszych sąsiadów zza miedzy. Gromadzi tysiące widzów z całych Czech i nie tylko; w tym roku można było spotkać też Polaków, Niemców, Rosjan, że o innych narodach nie wspomnę. Od wielu lat uroczystościach udział bierze delegacja ze Szklarskiej Poręby, która podejmowana jest honorowym miejscem w barwnym pochodzie – zaraz za postacią Karkonosza. Pochód przebierańców kroczy przez całą miejscowość, a tradycyjnie towarzyszy jego uczestnikom – a jakże – czeska orkiestra dęta. Następnie na stadionie obok mamuciej skoczni, starosta Harrachova Eva Zbrojova przywitała przybyłych gości, nastąpiła wymiana okolicznościowych prezentów, odbyły się występy licznych zespołów tanecznych, ludowy festyn, a także zabawy i konkursy w których brali udział goście i mieszkańcy. Cóż, rzec by można, relacja jakich wiele …

 

Przejazd Karkonosza przez Harrachov

W Harrachowie po raz 73. witano Karkonosza. W kolorowym roześmianym orszaku znalazła się też dzielna delegacja Szklarskiej Poręby. Kilkaset osób przeszło przez centrum kurortu, słuchając muzyki, bawiąc się, przebrani za rozmaite postacie ze świata legend, podań i baśni. Jak co roku towarzyszył im hrabia Harrach z małżonką, a nawet potomkiem i psem ;), duch Gór Izerskich Muhu, Wiła Izerina i liczne grono diabłów izersko-karkonoskich.

Gepostet von Szklarska Poręba am Samstag, 16. März 2019

 

W tym roku Szklarska Porębę reprezentowała około 40 osobowa grupa uczestników, dla których strona czeska podstawiła darmowy autobus. Byli walonowie z Sudeckiego Bractwa Walońskiego, byli nasi niezawodni seniorzy, był nawet Czerwony Kapturek. Nie było burmistrza lub jego zastępcy, sekretarza Urzędu czy przewodniczącej Rady Miasta. Na festiwalową scenę zaproszony został radny Rafał Wróblewski jako przedstawiciel burmistrza Szklarskiej Poręby. Tydzień temu, w sobotę 9 marca w Stacji Turystycznej Szklarska Poręba – Orle odbył się XVI Bieg Retro; od lat największa taka narciarska impreza w kraju. Urząd Miasta reprezentował Arkadiusz Lipin, pracownik Referatu Promocji Miasta. Może jednak coś nam, jako miastu ucieka?

 

Więcej zdjęć >>> Facebook

 

 

   Przemysław Wiater

 

Wykorzystano:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2284917298464380&set=gm.2274381936141456&type=3&theater&ifg=1
https://www.facebook.com/groups/towarzystwoizerskie/permalink/396594431136123/

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

3 KOMENTARZE

 1. Co mamy do tej pory ?
  Reprezentowanie przez burmistrza miasta i mieszkańców : 0%
  Komunikacja burmistrza z mieszkańcami : 0%
  Pomysł na obwodnicę i jego realizacja : 0%
  Pomysł na przeciążoną oczyszczalnię ścieków i jego realizacja : 0%
  Reakcja na dramatyczny stan miejskich ulic i podjęte działania : 15%

  Szybkość i skuteczność decyzji w sprawie apartamentowców : 100%
  Zadowolenie inwestorów :100%
  Szybkość i skuteczność decyzji w sprawie zakupu samochodu służbowego : 100%

  Wnioski ? ……

 2. Umowy o współpracy z czeskimi miastami: Harrachovem i Korenovem podpisał ówczesny burmistrz, a obecny zastępca burmistrza Zbigniew Misiuk. Pytanie po co? Czy w podobnym celu, w jakim Gmina przygotowuje szereg “strategicznych” dokumentów, czyli że trzeba, a może motywacją było, że skoro inni też się “przyjaźnią” to i my także nie możemy być gorsi? Przecież wszyscy nas lubią, prawda, fajni jesteśmy, nie?
  Jak wygląda owo partnerstwo? No, dzieci to by z takiego związku na pewno nie było. I nie jest to kwestia płodności (czytaj: pomysłów), tylko aktywności. Coroczne spotkanie w Jakuszycach organizowane dla dzieci urzędników to troszku mało, panie burmistrzu. Współpraca międzyszkolna? A po co? Jeszcze by się dzieci polskie dowiedziały od czeskich, że boga nie ma, i co wtedy?
  Anegdotę słyszałem od pracownicy MOKSiALu, gdy zawitały do DK dzieci czeskie i wraz z naszymi coś tam przedsiębrały, wspólnie jadły, piły. Po wszystkim Czesi pozbierali po sobie odpady i po segregacji wyrzuciły. Nasze, szkoda gadać, jakby z klatek wypuszczone, dzicz, w ogóle nie ogarniały własnego otoczenia i roli, jaką w nim pełnią. Ustawa o samorządzie coś wspomina o działalności edukacyjnej Gminy, ale kto by się tym zajmował? Już wystarczający kłopot jest z utrzymaniem placówek opiekuńczo-oświatowych.
  Jest jak w wiekach średnich, Góry Olbrzymie dzielą świat. Co za nimi? Strach pytać, bo jeszcze dziaweł porwie w piekielne czeluście. Najlepiej we własnym gumnie.

 3. Burmistrz musi dotrzeć silnik w skodzinie… Nie ma czasu na takie dyrdymałki. Poza tym nie od takich rzeczy jest Pan i władca ksrkoniskiwgo grajdołka.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje