12.7 C
Szklarska Poręba
czwartek, 10 października, 2024

Oświadczenie 8 Radnych

Stanowisko Radnych wstrzymujących się od udzielenia Burmistrzowi wotum zaufania.

Pomimo jasnej argumentacji używanej w trakcie dyskusji nad raportem o stanie gminy w roku 2018 na ostatniej sesji Rady Miasta, nasze wstrzymanie się od głosu nad wotum zaufania dla burmistrza Szklarskiej Poręby stało się pożywką do uprawiania gminnego politykierstwa.
Ubolewamy nad oficjalną interpretacją naszego udziału w głosowaniu, która znalazła miejsce publikacji w biuletynie miejskim. Naszym celem nie jest doprowadzenie do referendum w sprawie odwołania burmistrza Mirosława Grafa. Nasz głos ma zwrócić uwagę na zaniechania w polityce gminnej oraz zaniedbania burmistrza w zakresie współpracy z Radą Miasta Szklarska Poręba.

Podtrzymujemy to, co powiedzieliśmy w czasie obrad sesji:

Rada Miejska jest traktowana jako narzędzie, a nie jako forum do dyskusji i znajdowania optymalnych rozwiązań;

Trudno mówić o współpracy organu decyzyjnego z uchwałodawczym, pomimo wielokrotnych próśb ze strony radnych o uczestniczenie burmistrza w posiedzeniach komisji problemowych;

2018 rok był kolejnym rokiem, w którym miasto podejmowało działania bez uwzględniania długookresowej perspektywy, która zakładałaby różne warianty rozwoju Szklarskiej Poręby; decyzje podejmowane na bieżąco, chaotycznie, bez odniesienia do przemyślanej i długofalowej strategii, niosą ze sobą ryzyko wystąpienia w bliskiej lub dalekiej przyszłości niepożądanych konsekwencji;

Raport o stanie gminy w 2018 r. nie odnosi się do zagrożeń dla miasta; burmistrz nie przedstawił żadnych elementów świadczących o tym, że w minionym roku podjął kroki, aby tym zagrożeniom przeciwdziałać. Raport nie wspomina o infrastrukturalnych ograniczeniach tkwiących na przeszkodzie nie tylko dalszego rozwoju miasta, ale również jego obecnemu funkcjonowaniu: o problemach komunikacyjnych, ograniczeniach sieci gazowej, niewydolności oczyszczalni ścieków; w raporcie nie ma słowa na temat realizacji Programu Ochrony Środowiska czy Programu Gospodarki Niskoemisyjnej, które funkcjonują na marginesie działalności urzędu;

Nie ma w raporcie mowy o tym, że rok 2018 był jednym z najgorszych pod względem pozyskania inwestycyjnych środków zewnętrznych;

W trakcie prac w komisjach problemowych natykamy się na obraz braku gospodarności w zarządzaniu miastem; za przykład niech posłuży sprawowanie kontroli nad Strażą Miejską, spółką „Sport”, która zdumiewa kosztami funkcjonowania, czy prawie dwuletnie procedowanie planu zagospodarowania dla Szrenicy, odwlekające nowe inwestycje.

Chcemy, aby przedstawiciele mieszkańców brali rzeczywisty udział w planowaniu decyzyjnym w mieście. Pustosłowne zapewnienia burmistrza o współpracy oraz unikanie udziału w pracach rady są słowami bez pokrycia. Chcemy, aby przyjmowane programy, strategie, plany stanowiły rzeczywistą podstawę dla funkcjonowania poszczególnych referatów UM i jednostek miejskich.

Porzućmy mówienie o pracy dla dobra Szklarskiej Poręby, tylko zacznijmy to robić. Wspólnie.

 

Radna Sylwia Cybulska
Radny Mirosław Hochół
Radny Piotr Kozioł
Radny Janusz Lichocki
Radny Marcin Michałków
Radny Paweł Popłoński
Radny Radek Przybylski
Radny Przemysław Wiater

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

7 KOMENTARZE

  1. Czy Radni wysłali również swoje oświadczenie do biuletynu miejskiego? Mam nadzieję, że tak. Ostatecznie to tam przecież ukazały się zarzuty przeciwko nim. I mam nadzieję, że redaktor Pod Szrenicą nie stchórzy przed zaprezentowaniem innego stanowiska i opublikuje to oświadczenie, a czytelnicy biuletynu miejskiego będą mieli możliwość poznania nie tylko emocjonalnej wypowiedzi Rafała Wróblewskiego, ale również rzeczowej argumentacji uzasadniającej stanowisko Radnych, którzy wstrzymali się od udzielenia Burmistrzowi wotum zaufania.

  2. Moim zdaniem radni powinni siąść do stołu razem z Burmistrzem omówić sprawy naszego miasta ,a nie pluć jadem .Jeżeli tak ma być jak do tej pory to uważa że referendum powinno się odbyć .wtedy odwołać Radnych i burrmistrza .Mieszkam wtym mieście od uradzenia ,nasze miasto jest brudne ,wycina się drzewa .Mam pytanie do Radnych Pana Hochół, Popłońskiego co panowie zrobilście w poprzedniej kadencji uwarzam że nic .

    • Panie Tomku, nie zgodzę się żeby oświadczę radnych ociekało jadem, raczej jest rzeczowe i jestem mile zaskoczony jego merytorycznym wydźwiękiem. Dla mnie już trzy argumenty są wystarczające do takiego braku zaufania: problemy komunikacyjne, zagospodarowanie terenu wokół Szrenicy i koszty spółki “Sport”. Po co pytać radnych co oni zrobili? A co zrobił burmistrz do którego obowiązków to należy????

      • Koszty spółki sport 🙂 Ciekawe pytanie. Ale proszę się zainteresować w jakim stanie byłą spółka Sport przejęta po burmistrzu Sokolińskim. Ile wynosiły miesięczne transze dofinansowania spółki ? Będzie jakaś skala porównawcza.

        • Ciekawe pytanie. Ale mam ciekawsze. Czy gdy prywatny podmiot prowadził ośrodek Maraton to trzeba było do niego dopłacać?

      • Panie Giza!
        Co do problemów komunikacyjnych – zgodzę się z Panem. Jest to duży problem. Tylko jest to problem, który trwa od lat i niestety pewnie szybko się nie skończy. Poza tym – to przecież za czasów radnych Hochoła i Popłońskiego burmistrz Sokoliński wydał warunki zabudowy dla Blue Mountain, Norweskiej Doliny, Czarnego Kamienia i kilku innych. Czy wtedy nikt nie myślał o tym, że zabraknie wody, gazu, że pogłębią się problemy komunikacyjne? Proszę również pamiętać, że warunki zabudowy były wydane pod budownictwo mieszkaniowe, a więc do kasy miejskiej wpływają podatki jak od mieszkań, a nie jak od prowadzonej działalności gospodarczej. Zapewne zdaje Pan sobie sprawę, że jest to problem bardzo złożony i składanie go na karby tylko Grafa jest po prostu nieuczciwe.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje