8.2 C
Szklarska Poręba
piątek, 29 marca, 2024

Okiem Kustosza 2.

Dzieje walońskiej penetracji Karkonoszy i Gór Izerskich są ważnym, choć niestety niezbyt docenianym fragmentem historii regionu, która stać się może istotnym elementem promocji i naszej tutaj tożsamości.

Na przestrzeni dziejów minerały i kamienie szlachetne choć nie należały do grupy rzeczy niezbędnych, odegrały jednak w życiu człowieka szczególną rolę. Od najdawniejszych czasów były podstawowym miernikiem wartości, wskaźnikiem dobrobytu i celem marzeń.
Karkonosze i Góry Izerskie są pod względem geologicznym jednym z najbardziej zasobnych obszarów europejskich. W dawnych czasach ludzi w Karkonosze nie przyciągały piękne widoki, ale mineralogiczne bogactwa.
Dużą rolę w odkrywaniu i poszukiwaniach tych skarbów odegrali walonowie – dawni poszukiwacze minerałów i kamieni szlachetnych.

W średniowieczu wydobycie podziemnych bogactw na obszarze Sudetów Zachodnich miało znaczny wpływ na rozwój regionu i na długie lata zadecydowało o dominującej roli gospodarczej Dolnego Śląska w stosunku do pozostałych ziem polskich. Po zhołdowaniu Śląska ziemie te nosiły zaszczytne miano „perły w Koronie Królestwa Czeskiego”. Szczególnie ważne było odkrycie pokładów kowarskich rud żelaza, złota w potokach Karkonoszy i Gór Izerskich, podjęcie wydobycia pirytu na izerskim Wysokim Grzbiecie oraz lokalizacja i eksploatacja bogatych złóż kwarcu, co umożliwiło rozwój hutnictwa szkła w okolicach Szklarskiej Poręby. Dziś Szklarska Poręba jest siedzibą Sudeckiego Bractwa Walońskiego i nie bez przyczyny nosi dumne miano “stolicy mineralogicznej Polski

<<<   Okiem Kustosza 1

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje