16 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Odpowiedź na interpelację

Radny Marcin Michałków złożył >>> interpelację do Burmistrza ws. problemów komunikacyjnych. Poniżej – odpowiedź Burmistrza.
Odpowiedź >>> w PDF.

 

 

Szklarska Poręba 19.03.2019 r.

IK.7011.3.2019/1

 

Pan
Marcin Michałków
Radny Rady Miejskiej
Szklarska Poręba

 

Odpowiadając na Pana interpelację dotyczącą narastających problemów komunikacyjnych Miasta związanych z coraz większym ruchem turystycznym, oraz niewystarczającą ilością miejsc parkingowych, które ściśle są związane z komunikacją w Mieście, stwierdzić należy że wpływa to negatywnie, na komfort życia mieszkańców. Trudno natomiast się zgodzić z opinią, że trudności komunikacyjne zniechęcą turystów do przyjazdu do naszego Miasta. Każde miasta turystyczne i nie tylko, borykają się z podobnymi problemami, i nie odnotowują spadku przyjazdu turystów do swoich miejscowości.

Uwzględniając nasilający się od kilkunastu lat ruch turystyczny ,Miasto Szklarska Poręba w październiku 2010 r. zwróciło się do GDDKiA z wnioskiem budowy obwodnicy, i wprowadzenie tej inwestycji do swojego planu inwestycyjnego. W odpowiedzi poinformowano nas że inwestycja ta nie ma zabezpieczenia finansowania do 2018 r.

W 2011 roku Miasto opracowało koncepcję budowy tzw „małej obwodnicy” na odcinku Szklarska Poręba Dolna, od mostu „Pod Ponurą Małpą” do dolnej stacji wyciągu narciarskiego na Szrenicę. Koncepcja ta w roku 2015 została zaktualizowana poprzez wydłużenie obwodnicy, od dolnej stacji wyciągu do drogi krajowej nr.3 /trasy czeskiej/ Realizacja tej inwestycji, przyczyniłaby się do wyprowadzenia dużego ruchu samochodowego z centrum miasta kierując go na obrzeża co, powoduje bez kolizyjny dojazd do stacji wyciągu na Szrenicę – dogi krajowej nr.3 – Jakuszyc – Granicy Państwa, oraz rozpoczętej budowy „Dolnośląskiego Centrum Sportu” w Jakuszycach.

W lutym 2018 r zwróciłem się do Marszałka Województwa Dolnośląskiego, o wspólne wystąpienie do Ministerstwa Infrastruktury o realizację tej inwestycji z budżetu centralnego. W lipcu 2018 r odbyło się spotkanie w siedzibie Urzędu Miejskiego z przedstawicie-łami GDDKiA, w wyniku którego na prośbę GDDKiA przekazano pełną dokumentację zadania pn.”Koncepcja projektowa budowy obwodnicy w Szklarskiej Porębie, na odcinku od mostu pod Ponurą Małpą, do drogi krajowej nr.3″

W wyniku spotkania w lutym 2019 r. w siedzibie GDDKiA zwróciłem się pisemnie, o przedstawienie planów odnośnie budowy obwodnicy Szklarskiej Poręby, i oczekujemy na odpowiedź. Budowa obwodnicy, musi być ściśle związana z rozwiązaniami komunikacyjnymi wewnątrz Miasta. Wobec powyższego, w 2017 roku zleciłem wykonanie studium komunikacyjnego centrum Miasta. Z opracowanego studium wynika, że przez centrum Miasta przejeżdża ok 7 tyś. samochodów na dobę. Dla uzyskania płynności ruchu, należy wprowadzać na niektórych ulicach ruch jednokierunkowy. Pracujemy nad poszerzeniem ul. Słonecznej, która powinna być ulicą jednokierunkową.

W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami, w sprawie rozwiązań komunikacyjnych i organizacji ruchu, w rejonie wyciągu i centrum Miasta. Podjęte w latach poprzednich prace projektowe, związane z budową parkingu na ok. 400 miejsc parkingowych, przy ul. Uroczej /obok Goprówki / który w znacznym stopniu, rozwiązałby problemy turystów z parkowaniem korzystających z wyciągu, zostały wstrzymane, z uwagi na brak zainteresowania „Sudety Lift” w partycypacji w kosztach związanych z budową. Do wznowienia prac projektowych Miasto powróciło w bieżącym roku. Parking ten graniczy z obszarem „Natura 2000″ i projektowanie poprzedzone być musi wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej. Wniosek taki jest opracowywany. Planuje się połączenie parkingów w jeden system informacji elektronicznej.

Burmistrz (-)
Mirosław Graf

 

Komentarz Radnego

 

Szanowny Panie Burmistrzu.

Dostałem Pana „odpowiedź” na interpelację. Być może przyjął Pan zasadę, że wystarczy mi byle co odpisać i ja się tym zadowolę, ale muszę Pana rozczarować.
Zgodził się Pan, że problemy komunikacyjne wpływają negatywnie na życie mieszkańców, a jednocześnie, autorytatywnie stwierdził Pan, że trudności komunikacyjne nie zniechęcają turystów do przyjazdu do naszego miasta. Jest dokładnie odwrotnie. Wynika to wprost ze wszystkich badań, które są prowadzone dla rynku turystycznego m.in. przez Pana prof. Michała Żemłę. Dostępność komunikacyjna do ośrodka oraz w samym ośrodku jest na pierwszym i drugim miejscu w kryterium wyboru ośrodka narciarskiego. Burmistrz miejscowości turystycznej, z dużą stacją narciarską powinien o tym wiedzieć, a nie pisać, że inne miejscowości też borykają się z tym problemem i nie odnotowują spadku ruchu turystycznego. Jeżeli miał Pan na myśli Zakopane, to nie wiem czy Pan wie, że trwają tam cały czas, szeroko zakrojone prace przy poprawie zdolności komunikacyjnej kolejowej i drogowej.

Dalej pisze Pan o tym, co samorząd Szklarskiej Poręby robił i przygotowywał, ale dotyczy to działań przed Pana kadencją 2014-2018. Jedyne co Pan zrobił, to zlecił Pan wykonanie studium komunikacyjnego centrum miasta. Powinienem znowu napisać „studium komunikacyjne”, ponieważ nie spełnia ono żadnych wymagań stawianych przy tego rodzaju opracowaniach.

Szanowny Panie Burmistrzu, aby móc się rzetelnie odnieść do tego co jest na dzień dzisiejszy i będzie wynikało w przyszłości, chociażby z rozbudowy bazy noclegowej, turystycznej czy narciarskiej i to w jaki sposób będzie to wpływało na komunikację, a w związku z tym jakie powinniśmy przyjąć rozwiązania może tylko i wyłącznie wynikać ze studium komunikacyjnego dla całego miasta chyba, że ma Pan przekonanie że chociażby takie obiekty jak ten na Białej Dolinie przy ulicy Demokratów na około 1400 miejsc nie będzie wpływał negatywnie na problemy komunikacyjne naszego miasta?
Z pełnym szacunkiem mam nadzieję, że udzielając mi następnych odpowiedzi na pytania i interpelację odpowie mi Pan rzetelnie i wyczerpująco

Z poważaniem
Marcin Michałków 

- Reklama -

11 KOMENTARZE

 1. Szanowny Panie Burmistrzu, pomijam zawartość merytoryczną Pana odpowiedzi na interpelację Pana Michałkowa i jej nie komentuję. Nie wiem, czy przyjął Pan zasadę, że można odpisać byle co, ale z pewnością odpisał Pan byle jak. Wypadałoby zwrócić trochę uwagi na zasady interpunkcji i ortografii. Burmistrzowi chyba jednak nie wypada robić tyle błędów w oficjalnym piśmie, które przecież, zanim trafi do odbiorcy, zawsze można jeszcze raz przeczytać, poprawić, a ostatecznie nawet poprosić o korektę kogoś bieglejszego w tych sprawach. Czy reprezentując pisemnie mieszkańców jest Pan zawsze taki niechlujny? Gdybym ja był adresatem Pana odpowiedzi, już z tego względu poczułbym się wystarczająco zlekceważony.

 2. To co zostało opracowane to nie jest studium komunikacyjne, tylko koncepcja stworzenia deptaka przy ul. 1Maja. Studium komunikacyjne powinno zawierać opracowanie na temat miejsc parkingowych. Badania zapotrzebowania, koncepcje rozwiązań, wskazanie terenów, które należy zabezpieczyć pod nowe parkingi, a nie wyprzedawać (bez)umyślnie.

 3. Witam,
  jako mieszkańca Szklarskiej Poręby zastanawia mnie następujący fakt:
  w ciągu najbliższych 2 lat w mieście zostanie oddanych kilkanaście (co najmniej) nowych, dużych obiektów noclegowych. Głównie w okolicach ul Kilińskiego. Do każdego z apartamentów z pewnością przyjadą goście (samochodami, pociągami). Każdy z tych gości będzie musiał do obiektu dojechać (znów samochód, taxi) lub dojść ze stacji PKP/dworca PKS. Poza tym przewiduje się zwiększony ruch turystyczny zarówno do Szklarskiej Poręby jak i Jakuszyc. Ci kolejni goście znów przyjadą do nas, będą poruszać się czy to pieszo, czy samochodami po mieście. I teraz pytanie – jak te wszystkie koncepcje, studium przyczynią się aby podczas najbliższej, czy kolejnej zimie mieszkaniec mógł swobodnie zawieźć dziecko do przedszkola, pojechać do lekarza, pojechać do szkoły, pracy itp.? Dodam, że skandalem jest praca służb odpowiedzialnych za porządek i odśnieżanie (zwały śniegu w okolicach wyciągu, wśród zabudowy pensjonatowej). Wszędobylskie dziury w nawierzchni (dla porównania wystarczy się choćby udać do Harrachova).
  Z całym szacunkiem, ale poszerzanie ul. Słonecznej chyba nie jest tym, co potrzeba miastu najbardziej ….

 4. Starania o budowę obwodnicy rozpoczęły się prawie dekadę temu! Działania miasta w tym kierunku występowały co kilka lat! Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że nie uznano budowy obwodnicy za pilną konieczność. Może ktoś posiada wiedzę, czy Pan Graf współpracował lub korzystał z wiedzy i doświadczenia poprzedniego Burmistrza Pana Sokolińskiego, który zapoczątkował starania o budowę obwodnicy?

  • Nie ma w GDDKiA specjalnych śladów starań burmistrza Sokolińskiego o budowę obwodnicy. GDDKiA owszem budowę obwodnicy ma w planach ale…..wróci do nich nie wcześniej jak po realizacji rozbudowy drogi krajowej nr 3 na odcinku Bolków – Jelenia Góra, a realizacja tej inwestycji planowana jest na lata 2023-2025. W ogóle podejście władz centralnych i wojewódzkich do obwodnicy Szklarskiej Poręby jest mocno sceptyczne, choćby wobec budowy trasy S3. Pamiętajcie że dla GDDKiA priorytetowy jest ruch tranzytowy (komercyjny). Tymczasem problemem na naszym odcinku jest sytuacja po czeskiej stronie na odcinku Tanvald – Granica, który jest permanentnie zamykany przy pierwszych opadach śniegu dla ruchu ciężarowego. A więc inwestycja za ileś set milionów aby powstała nowoczesna droga, która zimą będzie ślepą uliczka wobec zamykania granicy przez Czechów w zimie nie wygląda na super racjonalną z perspektywy GDDKiA. Dlatego też m.in. nie uznaje się budowy obwodnicy za pilną konieczność. Paniał ?

   • Stanowisko GDDKiA dotyczące ewentualnej budowy obwodnicy Szklarskiej, pojąłem.
    Czy zechce Pan przybliżyć stanowisko i zabiegi władz naszego miasta, odnośnie potrzeby (lub nie) budowy obwodnicy?

    • Ja może pomogę CB Rider .
     Nie ma , nie było i nie będzie żadnych realnych zabiegów władz miasta odnośnie uregulowania narastającego problemu komunikacyjnego . Wszystkie działania są pozorowane tak aby pokazać ,że coś próbuje się zrobić . Nie ma chęci , pomysłu ale przede wszystkim KOMPETENCJI obecnego burmistrza i jego zastępcy .
     Celem kadencji pana Grafa nie jest likwidacja problemów miasta , celem kadencji jest przechować się na stanowisku przez 5 lat a my za to zapłacimy . Jest to o tyle bulwersujące ,że obecny burmistrz jest przecież na tyle inteligentny żeby zrozumieć brak swojej skuteczności i przewidzieć co będzie za 5 lat a mimo to traktuje Szklarską Porębę jak prywatny folwark a mieszkańców jak zło konieczne .
     Jedynymi względami burmistrza cieszą się inwestorzy apartamentowców -to jest grupa o którą pan Graf dba i krzywdy nie da zrobić ! Oczywiście burmistrz wspiera inwestorów tylko i wyłącznie dlatego ,że ma dobre serce i pochyla się nad potrzebującymi.
     Tylko czy my mieszkańcy musimy znosić takie traktowanie ?

     • Pan Graf nie jest “winien” inwazji apartamentowców. On ma teraz z nimi problem, ale nie do końca wiadomo co zamierza, bo nie komunikuje się z mieszkańcami. Budzą się podejrzenia, że nie ogarnia tematu. Ale nie wpuścił do miasta chciwego kapitału.

     • Z takimi “argumentami” , Tyminidesie nawet mi się ni chce dyskutować. To jakiś bełkot. Argumenty podszyte tak grubo, osobistą niechęcią do burmistrza sprawiają, że dyskusja jakakolwiek jest bez sensu. Masz prawo do własnego zdania? No masz. Ale nie oznacza to, że twoje zdanie musi mieć sens. Wiesz, tak po prawdzie, to wszystko jest subiektywne i równie dobrze i ja mogę powiedzieć, że dwa plus dwa jest pięć a Krystyna Pawłowicz mogłaby pretendować do miana super-modelki. I nikt nie udowodni mi, że nie mam racji, bo dopóki istnieje choć jedna osoba, która myśli inaczej niż reszta, to prawda jest pojęciem względnym. Tyle też właśnie są warte te Twoje teorie o braku działań, o pozornym charakterze działań, o prywatnym folwarku, o apartamentowcach…….a karawana jedzie dalej.

     • Szanowny CB Rider , piszesz nie do końca logiczne wypowiedzi ale mimo to chętnie wejdę z Tobą w polemikę .
      Przejdźmy do meritum i porozmawiajmy o faktach bo wydaje mi się ,że żyjesz w jakiejś równoległej rzeczywistości .
      Proszę odpowiedz mi na następujące pytania a powiem Ci kim jesteś 🙂
      1. Jak brak działań burmistrza w sprawie problemów komunikacyjnych w mieście wpływa na miasto obecnie i wpłynie za 5 lat ?
      Rozumiem ,że nie widzisz żadnych zagrożeń szczególnie po oddaniu do użytku kolejnej partii apartamentowców .
      2. Jak brak działań burmistrza w sprawie oczyszczalni ścieków przy rosnącej liczbie turystów przełoży się na dalsze funkcjonowanie oczyszczalni a co za tym idzie funkcjonowanie miasta w tym względzie?
      Dla Ciebie jest OK ?
      3. Jak ocenisz “olanie” przez burmistrza 2 lata z rzędu pieniędzy które Szklarska mogła otrzymać na remonty i modernizację dróg ?
      Rozumiem ,że jesteś z Tego zadowolony bo przecież drogi , chodniki i parkingi w mieście mamy “europejskie” przy rosnącej liczbie samochodów i ludzi .
      4. Jak odbierasz podejście burmistrza do komunikowania się z mieszkańcami w sprawach jego planów i ich realizacji ?
      Ja nie widzę i nie słyszę burmistrza w żadnej przestrzeni , no chyba że “pod sklepem”, rozumiem że Ty masz idealny kontakt z burmistrzem to opowiedz nam jak to jest mieć kontakt z głównym zarządcą miasta.
      O faktach możemy rozmawiać tylko trzeba je widzieć a nie odwracać głowę i udawać że wszystko jest OK .
      Pozdrawiam

 5. Droga krajowa nr 3 która przechodzi przez Szklarską Porębę to ta sama droga która przechodzi również przez Bolków i Maciejową k. Jeleniej Góry . W tym roku zostanie oddana do użytku obwodnica Bolkowa i Maciejowej. Tam można było a 40 km dalej trafiamy na wielkie pole niemocy i braku umiejętności w osiągnięciu celu – to Szklarska Poręba .
  Zamiast obwodnicy mamy pisane na kolanie tłumaczenia burmistrza jak to bardzo się starał ale jak zawsze nie wyszło . Krew się w człowieku gotuje gdy zdaje sobie sprawę ,że musi utrzymywać burmistrza Mirosława “nie da się ” Grafa .
  PS.
  Panie burmistrzu napisał pan ,cytuję : “…Trudno natomiast się zgodzić z opinią, że trudności komunikacyjne zniechęcą turystów do przyjazdu do naszego Miasta …”
  Mówiąc po męsku , pan sobie chyba robi jaja z mieszkańców i turystów pisząc takie rzeczy . Proszę zapytać w sezonie przyjezdnych czy chaos komunikacyjny na który pan nie reaguje od 4 lat (brak parkingów ,korki , brak reakcji służb miejskich, brak jakiegokolwiek planu działania ) zachęca turystów do ponownego przyjazdu i polecenia Szklarskiej innym .
  Czy naprawdę nie widzi pan że brak pana skuteczności we wszystkich kluczowych aspektach stacza to miasto w otchłań ? Czy ma pan chociaż na tyle honoru żeby przyznać ,że nie nadaje się pan na to stanowisko , bo sprawy pana przerastają ? Może umówmy się tak : niech mieszkańcy nadal płacą panu 10000 zł miesięcznie a pan za to wybierze sobie pomocnika który jest skutecznym profesjonalistą .

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje