22 C
Szklarska Poręba
niedziela, 16 czerwca, 2024

“Oddłużyłem miasto”

Jest po wyborach, burmistrz pozostał w fotelu burmistrza. Jest bezpiecznie. Wynik wyborczy przepiękny, rywale zmiażdżeni. Można więc, na spokojnie pogrzebać w papierach i zapiskach.

Mirosław Graf mówił w kampanii, w wywiadzie na portalu 24jgora.pl.
(…) Jaki jest Pański priorytet w nowej kadencji ?
– Cztery lata temu podjąłem się zadania wyprowadzenia miasta z olbrzymiego zadłużenia (…)

W opisie ikonografiki wyborczej.
(…)  Najważniejszym jednak zadaniem było oddłużenie miasta oraz przywrócenie Szklarskiej Porębie płynności finansowej. I to się udało! (…)

W sprawozdaniach z wykonania budżetu jest napisane, że stan zadłużenia miasta na koniec 2014 roku wynosił (w zaokr.) 11 800 000 PLN, czyli w takim stanie nowy burmistrz przejął miasto. Po trzech latach, na koniec 2017 roku zadłużenie wynosi (w zaokr.) 10 400 000 PLN. Wielokrotnie używane w kampanii wyborczej hasło oddłużyłem miasto dotyczyło różnicy między tymi dwiema wartościami, czyli (w zaokr.) 1 400 000 PLN.

Wybory rządzą się emocjami, a papiery zimnymi liczbami. BIP nie kłamie i nie konfabuluje jakie znaczenie dla finansów miasta miało oddłużenie na poziomie ok. 1,4 Mln PLN. Świadome używanie hasła oddłużyłem miasto uważamy za konfabulację, koloryzowanie. W rzeczy samej, oddłużyłem, ale ma to żadne znaczenie dla finansów gminy. Dla części mieszkańców takie pojęciowe wygibasy są drażniącym szyderstwem ze zdrowego rozsądku, ale wyborczo przepięknie brzmią. Czytających, pytających, drążących, rozumiejących, co czytają jest mniejszość. Większość przyjmuje każde zgrabne hasło i tak się wygrywa wybory.

http://www.szklarskaporeba.bip.net.pl/?a=10398
http://www.szklarskaporeba.bip.net.pl/?a=10369

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

22 KOMENTARZE

 1. No faktycznie pięknie dla tłuszczy brzmiały słowa “oddłużyłem”. Efekt jest! Brawo.
  Czy wie ktoś może o co chodzi z działką, którą podobno miasto wykupiło z rąk prywatnych podobno za ok. 450.000 zł w czasie, kiedy miasto było tak ogromnie zadłużone? (jadąc do Świeradowa Zdrój, po prawej stronie były korty tenisowe i to o tą działkę chodzi). Na razie jest tam gruzowisko- składowisko. Więc po co miasto to kupiło??? Zna ktoś może tą sprawę???

  • Dawny parking „Pod Klonem”.
   Pamiętam, jak w kampanii wyborczej 2014 r. gdy Burmistrz wygrał po raz pierwszy, pan Robert Kotecki, rozdzierał szaty nad marnotrawstwem ówczesnego burmistrza Grzegorza Sokolińskiego. Dowodem miało być składowanie na działce humusu wywożonego z budowy Orlika na Białej Dolinie. Nie gruzu i śmieci, tylko wartościowego gospodarczo humusu, który miał być później sprzedany. Zdaniem R.Koteckego to był skandal, ponieważ działka stanowiła dużą wartość i należało ją sprzedać, a kto kupi nieruchomość zawaloną dziesiątkami wywrotek humusu? Należała wtedy do miasta. Jeżeli teraz powstało tam gruzowisko, jak Pan mówi, to nastąpiła – zmiana polityki, na gruzowisko 🙂 Jeżeli chce się Panu drążyć temat, to proszę skorzystać z linka do Watchdoga i działać. Każdy może zapytać, np. o to czy humus został sprzedany i za ile? O to, czy samą działkę sprzedano, czy nie, czy odkupiono, czy nie? Nie powiedzą komu, ale sama zmiana własności majątku miasta nie jest daną niejawną. Burmistrz ma obowiązek odpowiedzieć. Jakiekolwiek dokumenty są w UM.

  • Nie używałbym słowa ,,tłuszczy”, a raczej może warto zarejestrować np. stowarzyszenie, którego uczestnicy mieliby ochotę i nieco wiedzy, aby skutecznie monitorować i informować o osiągnięciach lub wtopach urzędników i radnych. a wówczas nie będzie ,,tłuszczy” lecz świadomi, poinformowani Wyborcy.

  • Hasła Pana Ryszarda dotyczyły przede wszystkim zaangażowania mieszkańców w sprawy miasta. Niestety tłuszcza spękała 😉 Ja też, bo głosowałem na Grafa wierząc, że miasto jest oddłużone :)) Żałować?

  • Marian! O co chodzi? Przecież wyraźnie jest napisane, że zadłużenie nadal jest. Więc jesteś zły na siebie, że nie zagłosowałeś na Rzepczyńskiego, czy zły na Grafa, że dałeś sie nabrać na słowo “Oddłużyłem”?
   Po cholerę mieszasz w to Rzepczyńskiego?

 2. Kampania się skończyło a Pan admin dalej pisze bzdury. Miasto zostało oddłużone. Co to znaczy? Ano po pierwsze mamy listopad 2018 a nie grudzień 2017. Więc zaprezentowane tu tabelki nie oddają stanu faktycznego ale to admina już nie obchodzi. Po drugie zadłużenie miasta to nie tylko dług wynikający z zaciągniętych kredytów i pożyczek. Pan będzie łaskaw wspomnieć o zadłużeniu MZGL które na 2014 oscylowało w granicach 2,4 mln złotych. Prosze wspomniec o zadłużeniu spółki SPORT, proszę wspomnieć o zadłużeniu przychodni zdrowia. Proszę wspomnieć o konieczności spłaty zobowiązań wobec dzierżawców (łącznie kilka milionów) itd itd. Proszę na to również spojrzeć i wziąć pod uwagę, że to też było zadłużenie to też były zobowiązania zanim Pana olśni podobna EUREKA i zacznie Pan publikować podobnie kłamliwe tezy.

  • Ano, po pierwsze – kto kłamie? BIP? 🙂
   Po drugie – tak, to jest tylko część danych, za trzy lata i co z tego? Za wcześnie na czwartą tabelkę. Co tu ma mnie obchodzić, lub nie obchodzić?
   Po trzecie – jak ma Pan, anonimie energię, to zamiast się spinać na darmo, przyłącz się do zrobienia materiału pełnego. To jest huk roboty, ale warto, bo zrobimy materiał pokazujący ludziom, krok, po kroku, jak wyglądało oddłużenie. Wielu ludzi będzie zachwyconych, że mogą przeczytać info ekonomiczne napisane po ludzku i bez kampanijnego zadęcia.

  • Pomimo wszystko słowo oddłużyłem oznacza jasno – nie mamy długów, jesteśmy na plusie. Więc po co opowiadać bzdury, że się oddłużyło miasto skoro długi są nadal potężne. Był to chwyt w kampanii i ludzie się chwycili 😉 Jeśli admin kłamie to jak nazwać to co zrobił włodarz?

  • To proszę dobrze poinformowanego o napisanie, czy polega na prawdzie, że zadłużenie budżetu Miasta wobec banków zostało przez p. Grafa rozłożone na raty ? Na ile lat ? Na 5 czy 10 lat ? Dlaczego takie informacje nie były publikowane np. przez p. Koteckiego na łamach Miejskiego Biuletynu jakiegoś tam lub na stronie BIP ? Być może nie ma obowiązku, ale powinna zadziałać uczciwość, zwana przyzwoitością.

 3. Panie Burmistrzu Graf , radni KWW Gospodarni . Powinniście natychmiast PRZEPROSIĆ mieszkańców miasta za KŁAMSTWO . Zostaliśmy w bezczelny sposób oszukani i potraktowani jak stado baranów . To są standardy Waszej pracy i podejścia do mieszkańców ? Niczego panie burmistrzu pan nie oddłużył , natomiast okłamał pan ludzi – dla mnie jest to kolejna dyskwalifikacja pana kompetencji jako człowieka który odpowiada za miasto i mieszkańców . WSTYD I HAŃBA !!!! Co jeszcze wyjdzie po kampanii ? co jeszcze pan i KWW Gospodarni nam zafundowaliście ?
  P.S. Przypomnę ,że czasy traktowania mieszkańców w ten sposób minęły bezpowrotnie .

 4. do Pan Kłamie: że zacytuję: “Pan będzie łaskaw wspomnieć o zadłużeniu MZGL które na 2014 oscylowało w granicach 2,4 mln złotych. Prosze wspomniec o zadłużeniu spółki SPORT, proszę wspomnieć o zadłużeniu przychodni zdrowia. Proszę wspomnieć o konieczności spłaty zobowiązań wobec dzierżawców (łącznie kilka milionów) itd itd.” Czy Pan Kłamie zna wysokość zadłużenia MZGL, miejskiej spółki SPORT, przychodni zdrowia na koniec 2014 r. i jak się to ma do stanu na koniec 2017 r.? Wtedy będzie można wyciagnąć wnioski dotyczące stanu zadłużenia miasta i działań na tym polu podjętych przez burmistrza M. Grafa. Byłbym zobowiązany za podanie takich danych.

  • Szan.Pani/Panie szklarz ! Skoro na koniec 2014 r. zadłużone były wymienione jednostki organizacyjne oraz istniały zobowiązania wobec byłych dzierżawców,, poefwupowskich” nieruchomości,to należy uzyskać precyzyjne odpowiedzi od p. Grafa na kilka pytań:
   1. Czy kosmici spowodowali zaistnienie niedoborów finansowych po stronie budżetu Gminy(MIESZKAŃCÓW?
   2. Jakie konsekwencje prawne i finansowe wyciągnął p. Graf wobec szefów tych jednostek i pracowników Urzędu zobowiązanych do kontroli i nadzoru nad prawidłowym (gospodarnym) ich funkcjonowaniem ?
   .I najistotniejsze :
   z jakich, ważnych zapewne, powodów p. . Graf nie zlecił przeprowadzenia deklarowanego przed czterema laty tzw. audytu, którego wyniki pozwoliłoby na poinformowanie MIESZKAŃCÓW ( na łamach niewątpliwie obiektywnego, pałacowego medium) o prawdziwej kondycji miejskiej gospodarki ??? Pytań może być więcej !.

 5. Ciekawe, że Gospodarni czepiają się Głosu w sprawie oddłużenia, tłumaczą się na fejsie, że oddłużenie oznacza odzyskanie płynności finansowej miasta ale dlaczego nie mówili podczas wyborów, że miasto odzyskało płynność tylko jest oddłużone (lepiej brzmi?) i dlaczego nie przedstawią obecnego stanu zadłużenia? Śmiało Gospodarni! Prosimy o dane stanu zadłużenia na dzień dzisiejszy!

  • Retoryka kampanijna narzuca hasłowość, którą później wykorzystuje się dla własnego interesu. Wdrukowuje się niezorientowanym, z zasady, wyborcom kalki wyborcze: DŁUG = ZŁO. Sokoliński ZADŁUŻYŁ, Sokoliński = ZŁY, Graf ODDŁUŻYŁ, Graf = DOBRY…. i tak się wygrywa wybory, jeżeli opinia publiczna nie ma wyrobionego własnego zdania. Mniejszość ma swoje zdanie. Większość wybiera „naszego Mirka” bo jest „fajny” a dyżurne anonimy wciskają swoje kalki. Obszerny artykuł analityczny na temat bardzo by się przydał, być może powstanie? Jego teza jest klarowna, ale nie pasuje do kalki. Jest po wyborach, ale smak zwycięstwa nie jest tak słodki, bo wypowiadają się publicznie ludzie wątpiący. W 2014 roku tego nie było. Dlatego „gospodarne anonimy” nie mogą odpocząć i tłuką swoje kalki.

  • Oddłużenie to nie tylko spłata kredytów. Oddłużenie to również spłata innych zobowiązań pieniężnych. Czy dług można mieć tylko w banku????????

  • Wiele osób oddłużenie, niesłusznie, kojarzy wyłącznie ze spłaceniem długów lub ich anulowaniem. Tymczasem w definicji oddłużania znajdziemy również : negocjowanie z wierzycielami, restrukturyzacja zobowiązań, na przykład rozłożenie ich na mniejsze raty, odbudowanie zdolności kredytowej, odzyskanie płynności, likwidacja deficytu i wiele innych. Więc o co krzyk?

   • To chyba żart. Takie “lanie wody” trzeba było zastosować podczas wyborów. Wtedy wyborcy oceniliby czy miasto jest oddłużone czy wciąż tonie w długach.
    Oddłużenie dla wyborców oznacza jedno – brak długów. Trzeba sobie zadać pytanie czy uczciwe było stosowanie czołowego hasła “Oddłużyłem” podczas wyborów…

   • No i tak możemy sobie gadać do kolejnych wyborów… Może trzeba było podać wasza definicje oddluzenia skoro ona taka rozbudowana… Ludzie dla przeciętnego człowieka jeśli coś jest odluzone to znaczy splacone a nie “negocjowanie z wierzycielami, restrukturyzacja zobowiązań, na przykład rozłożenie ich na mniejsze raty, odbudowanie zdolności kredytowej” itp itd no ale cóż mamy poradzić żeśmy tacy niedouczeni i w głowie nie mamy wszystkich definicji no i skróty myślowe nie zawsze łapiemy… Wystarczyła zwykła ludzka uczciwość, powiedzenie wprost i prosto (nie prostacko) żeby każdy zrozumiał… Tylko po co, nieprawdaż?

 6. czekałam na taką pracę przed wyborami, szkoda, że nie pokazano tych mechanizmów kłamstw i marketingu wyborczego przed głosowaniem, co nam teraz z tego, że się część wyborców dowiedziała, że zrobiono ich w trąbę? Sama słyszałam, jak ludzie rozmawiali, że głosują na Grafa, bo przecież miasto oddłużył! Nie było odważnych aby zapytać się ile kosztuje POD ŚCIEMNICĄ, ani wkleić tabelkę z BIPu i wyjaśnić ludowi cyferki….Smutne

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje