7.6 C
Szklarska Poręba
czwartek, 28 marca, 2024

Oczyszczalnia w Mysłakowicach

Zobaczcie Państwo, jak o “czystość” przekazu zabiega KSWiK. Dla TV Dami z Jeleniej Góry wypowiada się ówczesny z-ca prezesa zarządu spółki Arkadiusz Gerono (wywiad z lipca zeszłego roku). Weź się sam człowieku domyśl, co spuszczają do Łomnicy, ale na pewno nie są to “surowe ścieki“, tylko “ściek oczyszczony w jakiś sposób“. czy jest to sposób: “wystarczający”, “odpowiedni”, “niezatruwający rzeki”, z ust z-cy prezesa nie pada. Ale po zakończeniu inwestycji “to zjawisko“, zdaniem Pana Gerono, “nie powinno już występować“. Czy prawdopodobieństwo będzie również zasadą w odniesieniu do modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków w Szklarskiej Porębie? Przyznajemy szczerze, że wolelibyśmy pewność. Mamy nadzieję, że obecny prezes KSWiK Dariusz Daraż, jest bardziej pewny swoich słów.

Podobnie, jak w naszym mieście, powodem nieoczyszczonych w wystarczającym stopniu zrzutów ścieków jest zwiększająca się napływ turystów w Karpaczu, zwłaszcza w weekendy. Miasta turystyczne w Karkonoszach gwałtownie się rozbudowują, a infrastruktura stoi w miejscu. Kiedyś były legendy o śpiących rycerzach, dzisiaj mamy śpiących burmistrzów, urzędników, radnych i prezesów spółek. Faza pobudzenia ich mózgów jest równie łatwa do przewidzenia, jak zwiększona fala ścieków zdążająca do oczyszczalni Karkonoskiego Systemu. To dzień wypłaty.

Zobaczcie jeszcze Państwo materiał TV Dami o rozbudowie oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach. Jedno, co uderza w porównaniu z naszą oczyszczalnią ścieków przy ul. Hofmana, to możliwości terenowe. Lokalizacja naszej instalacji i wielkość obszaru nie sprzyja myśleniu o spokojnej przyszłości.

 

 

2020 Redakcja

- Reklama -

8 KOMENTARZE

  1. Wyłapane z filmu: maksymalny dobowy przepływ zwiększy się z 5,5 tyś metrów do ponad 7 tysięcy metrów na dobę. A w Szklarskiej Porębie z 2 tyś na 4 tyś, a w sezonie ścisłym realnie płynie 7 tyś na dobę.

  2. Czysty biznes: mieszkańcy płacą za oczyszczanie – usługa nie wykonana, płacić musisz, kasa płynie. Gówno cuchnie, rzeki zniszczone. Alleluja i do przodu. Służby sanitarne, ekolodzy milczą.

    • Do Jana, z 12.09.2020 o 14:43
      Ekolodzy to nie są dyżurne służby, które pojawiają się przy każdej nieprawidłowości, przy każdym zatruciu środowiska. Każdy, komu jest droga przyroda jego otoczenia, okolicy w której mieszka jest ekologiem. Chodzi o to, aby swój sprzeciw wyrazić na głos, żeby podjąć działania, które spowodują naprawę sytuacji. I to się teraz dzieje w Szklarskiej Porębie. Mówiąc kolokwialnie: nie damy się spuścić w kiblu.

  3. Nas mieszkańców gmin, których obsługą wodno-kanalizacyjną zajmuje się KSWiK wkurza źle funkcjonująca infrastruktura, zatruwanie środowiska niedoczyszczonymi ściekami, wysokie koszty eksploatacji i jeszcze wyższe taryfy dla mieszkańców. Niestety nie widzę zmian na lepsze ponieważ:
    1. To jest spółka, której głównym celem jest generowanie dochodu pochodzącego z opłat taryfowych.
    2. Spółce nie zależy na zmniejszaniu kosztów (wręcz przeciwnie), tzw ścieki “przypadkowe”, czy przepompownie, kredyty i odsetki – bilans i tak musi wyjść na “+” dla spółki.
    3. Sposób finansowania działalności jest najbezpieczniejszy z możliwych – obciążani są odbiorcy wody.
    4. Nie ma górnej granicy taryfy za wodę i ścieki.
    5. Czym wyższy zysk spółka uzyska, tym więcej do podziału dla pracowników.
    Realnie patrząc: KSWiK nie ma interesu w obniżaniu taryfy dla odbiorców. Dopóki nie zmienią się zasady funkcjonowania spółki, cena wody i odprowadzanych ścieków będzie rosła.

  4. Brawo p. Michale 4 lata coraz większego ścieku nie wytrzymamy! Może protest nad sciekoujsciem im. burmistrzów Szklarskiej Poręby? Ideą mojego wpisu było, że gdyby Kowalski zatruwał Kamienną przez tyle lat, to by siedział, a tu do dzisiaj niektóre osoby odpowiedzialne za ten stan rzeczy biorą pensje???

    • Do Jana,
      Planeta ludzi ma już spore problemy ze znoszeniem tego typu cwaniactwa. Czas na głębokie zmiany. Nie tylko wymagajmy kompetencji od sprawujących władzę lub pretendujących do tego, ale również oceniajmy ich wartości, zwłaszcza w działaniu (bo deklaratywnie to każdy jest św. Franciszkiem).

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje