12.7 C
Szklarska Poręba
czwartek, 10 października, 2024

Ochrona krajobrazu

Stowarzyszenie Ochrony Krajobrazu i Architektury Sudeckiej … w Szklarskiej Porębie? Szklarska Poręba ze swoją willowo-pensjonatową architekturą z przełomu XIX i XX w. była w naszych górach swoistym skansenem. Niestety okres bezpośrednio po II wojnie światowej, jak i dalsze lata doprowadziły do zniszczenia wielu wspaniałych obiektów architektury sudeckiej.

 

Zdarzenia te dzieją się niestety i dziś na naszych wręcz oczach. Nie chcę podawać tutaj szeregu konkretnych przykładów, które są nam wszystkim niestety doskonale znane. I nie zmienia tego stanu fakt wpisania przez Państwową Służbę Ochrony Zabytków całej Szklarskiej Poręby, podobnie jaki i Karpacza, jako chronionego obszaru urbanistycznego na listę zabytków chronionych prawem. Wszystkim nam powinno leżeć na sercu zachowanie tego wyjątkowego klimatu miasta, w którym żyjemy. Intensywna zabudowa Szklarskiej Poręby, która szczególnie silnie postępuje w ostatnich latach zmusza nas, mieszkańców miasta do podjęcia konkretnych działań w celu zapobieżenia postępującej dewastacji krajobrazu kulturowego, który tutaj przed laty zastaliśmy.

 

 

W celu zachowania uroku Szklarskiej Poręby zwracam się z apelem o utworzenie w naszym mieście przez ludzi dobrej woli, którym nie jest obojętny stan naszego miasta do sięgnięcia po dobre, wypracowane już od lat wzorce z Karpacza. Działa tam od 2008 r. SOKiAS – Stowarzyszenie Ochrony Krajobrazu i Architektury Sudeckiej, które skutecznie wpływa na poszanowanie regionalnego charakteru miejscowości i i dba o tamtejsze zabytki. Apeluję do wszystkich, którym leży na sercu zachowanie wyjątkowego charakteru miasta o stowarzyszenie się wzorem Karpacza i utworzenie oddziału SOKIAS w Szklarskiej Porębie.

„Celem Stowarzyszenia jest ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i krajobrazowego Sudetów, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku architektonicznego.   Ochrona jego niepowtarzalnego stylu, elementów i funkcji, zarówno w przypadku obiektów istniejących jak i nowo powstających. Dbałość o zachowanie charakteru regionu oraz jego spójności architektonicznej, a także podejmowanie wszelkich działań, mających na celu odtworzenie i odbudowę obiektów architektury sudeckiej.  Jednym z podstawowych zadań Stowarzyszenia jest jego rola opiniotwórcza, dotyczącą nowo powstających obiektów, zarówno w zakresie ich formy, funkcji, jak i obciążenia dla środowiska i krajobrazu. Szczególną uwagę zwracamy na zachowanie równowagi pomiędzy działaniami gospodarczymi, zmierzającymi do racjonalnego zagospodarowania regionu, a nadrzędnym celem, jakim jest zachowanie środowiska naturalnego i krajobrazu Sudetów.”    /wyciąg ze Statutu Stowarzyszenia SOKIAS/

 

Przemysław Wiater

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

2 KOMENTARZE

  1. KONIECZNIE!!!! Choć to za mało i za późno. Ale musimy coś robić w obliczu dookolnej bezradności, pazerności inwestorów i ich całego “dworu” (wykonawców, projektantów, zarządców nieruchomości) oraz cichego przyzwolenia na niszczenie krajobrazu w karkonoskich miejscowościach.

  2. Popieram!
    Może wtedy udało by się zakazać możliwości stosowania elewacji betonowych w MPZP Biała Dolina, tak jak zostało to przepchnięte pod koniec poprzedniej kadencji.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje