-6.5 C
Szklarska Poręba
niedziela, 29 stycznia, 2023

Ochrona krajobrazu

Stowarzyszenie Ochrony Krajobrazu i Architektury Sudeckiej … w Szklarskiej Porębie? Szklarska Poręba ze swoją willowo-pensjonatową architekturą z przełomu XIX i XX w. była w naszych górach swoistym skansenem. Niestety okres bezpośrednio po II wojnie światowej, jak i dalsze lata doprowadziły do zniszczenia wielu wspaniałych obiektów architektury sudeckiej.

 

Zdarzenia te dzieją się niestety i dziś na naszych wręcz oczach. Nie chcę podawać tutaj szeregu konkretnych przykładów, które są nam wszystkim niestety doskonale znane. I nie zmienia tego stanu fakt wpisania przez Państwową Służbę Ochrony Zabytków całej Szklarskiej Poręby, podobnie jaki i Karpacza, jako chronionego obszaru urbanistycznego na listę zabytków chronionych prawem. Wszystkim nam powinno leżeć na sercu zachowanie tego wyjątkowego klimatu miasta, w którym żyjemy. Intensywna zabudowa Szklarskiej Poręby, która szczególnie silnie postępuje w ostatnich latach zmusza nas, mieszkańców miasta do podjęcia konkretnych działań w celu zapobieżenia postępującej dewastacji krajobrazu kulturowego, który tutaj przed laty zastaliśmy.

 

 

W celu zachowania uroku Szklarskiej Poręby zwracam się z apelem o utworzenie w naszym mieście przez ludzi dobrej woli, którym nie jest obojętny stan naszego miasta do sięgnięcia po dobre, wypracowane już od lat wzorce z Karpacza. Działa tam od 2008 r. SOKiAS – Stowarzyszenie Ochrony Krajobrazu i Architektury Sudeckiej, które skutecznie wpływa na poszanowanie regionalnego charakteru miejscowości i i dba o tamtejsze zabytki. Apeluję do wszystkich, którym leży na sercu zachowanie wyjątkowego charakteru miasta o stowarzyszenie się wzorem Karpacza i utworzenie oddziału SOKIAS w Szklarskiej Porębie.

„Celem Stowarzyszenia jest ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i krajobrazowego Sudetów, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku architektonicznego.   Ochrona jego niepowtarzalnego stylu, elementów i funkcji, zarówno w przypadku obiektów istniejących jak i nowo powstających. Dbałość o zachowanie charakteru regionu oraz jego spójności architektonicznej, a także podejmowanie wszelkich działań, mających na celu odtworzenie i odbudowę obiektów architektury sudeckiej.  Jednym z podstawowych zadań Stowarzyszenia jest jego rola opiniotwórcza, dotyczącą nowo powstających obiektów, zarówno w zakresie ich formy, funkcji, jak i obciążenia dla środowiska i krajobrazu. Szczególną uwagę zwracamy na zachowanie równowagi pomiędzy działaniami gospodarczymi, zmierzającymi do racjonalnego zagospodarowania regionu, a nadrzędnym celem, jakim jest zachowanie środowiska naturalnego i krajobrazu Sudetów.”    /wyciąg ze Statutu Stowarzyszenia SOKIAS/

 

Przemysław Wiater

Poprzedni artykuł100 dni Burmistrza
Następny artykułKarnawał na zgliszczach
- Reklama -

2 KOMENTARZE

  1. KONIECZNIE!!!! Choć to za mało i za późno. Ale musimy coś robić w obliczu dookolnej bezradności, pazerności inwestorów i ich całego “dworu” (wykonawców, projektantów, zarządców nieruchomości) oraz cichego przyzwolenia na niszczenie krajobrazu w karkonoskich miejscowościach.

  2. Popieram!
    Może wtedy udało by się zakazać możliwości stosowania elewacji betonowych w MPZP Biała Dolina, tak jak zostało to przepchnięte pod koniec poprzedniej kadencji.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje

“Miszczostwo”

Manipulacja czy urojenie?

Ławka milczenia

Budżet obywatelski 2023