5.8 C
Szklarska Poręba
czwartek, 22 lutego, 2024

Obwodnica i parkingi, bo będzie źle!

Czy Szklarskiej Porębie potrzebna jest obwodnica? Obserwując wciąż rosnący ruch na drogach i zwiększającą się liczbę miejsc noclegowych, a w związku z tym coraz większą ilość turystów odwiedzających nasze miasto odpowiedź brzmi – TAK.

W czasie ostatniego spotkania przed II turą wyborów zadałem to pytanie obecnemu Burmistrzowi i otrzymałem następującą odpowiedź: ”gdy wybudujemy obwodnicę to turyści ominą Szklarską Porębę i nie zrobią zakupów w sklepach które należą do mieszkańców” . Po chwili odezwała się kobieta, która przyznała rację Burmistrzowi patrząc złowrogo w moją stronę.

Obserwując ruch w mieście i na drodze z Jeleniej Góry dochodzę do następującego wniosku: szklarskoporębska infrastruktura drogowa nie jest przygotowana do przyjęcia stale rosnącej liczby samochodów. Już obecnie w szczycie sezonu zimowego i letniego zakorkowane jest całe centrum, droga dojazdowa do Ski Areny oaz droga krajowa od, mniej więcej parkingu przy wodospadzie Szklarki. Ktoś powie, że to tylko kilka tygodni w roku, a poza tym okresem ruch jest w miarę płynny. Niestety nie jest dobrze i dobrze nie będzie, bo w najbliższym czasie będą oddawane do użytku kolejne aparthotele i apartamenty. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy w którymś z domów lub mieszkań wybuchnie pożar lub będzie musiała dojechać pilnie karetka pogotowia? W takiej sytuacji utknie ona w korku i nie dojedzie na czas. Taka sytuacja miała już miejsce w sobotę, 19. stycznia br. kiedy karetka pogotowia nie mogła dojechać do Ski Areny, aby zabrać do szpitala rannych w wypadku narciarskim.

Kolejnym problemem wpływającym na ruch w mieście jest brak odpowiedniej ilości miejsc parkingowych w rejonie Ski Areny. Najszybciej ten problem można rozwiązać przejmując tereny leśne wykorzystując specustawę i prowadząc ulicę Uroczą nowym szlakiem a ze starego przebiegu stworzyć duży parking. Niestety w budżecie na rok 2019 nie zarezerwowano ani złotówki, która byłaby przeznaczona na przejęcie terenów pod obwodnicę oraz terenów leśnych pod nowy przebieg ulicy Uroczej. Kiedy zostaną oddane do użytku kolejne aparthotele przy ulicy Kilińskiego a myślenie Burmistrza apropo obwodnicy nie zmieni się czeka nas paraliż komunikacyjny który może się skończyć wielką tragedią. Oby do niej nie doszło!

W kolejnym artykule przedstawię możliwe przebiegi obwodnicy i opiszę skrzyżowania które mogłyby połączyć istniejące już ulice.

  Marcin Michałków, radny

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

26 KOMENTARZE

 1. Zawał komunikacyjny to już jest nasza rzeczywistość , kto tego nie dostrzega, próbuje zaczarować rzeczywistość. Należy w trybie pilnym podjąć działania w ww. kwestii. Myślę, że uchwała intencyjna zobowiozująca władze miasta do pilnych prac w tym kierunku to pierwszy krok. Dalej – codzienny monitoring i presja ze strony wszystkich w mieście. Co dalej – nareszcie przestać gadać, a zacząć działać. Nie chciałbym na kolejnej sesji rady słyszeć na ilu akademiach , bankietach i spotkaniach towarzyskich był Pan Burmistrz, ciekawi mnie z kim rozmawiał, lobbował w GDDKiA , ministerstwie infrastruktury i innych instytucjach, by załatwić najważniejszy problem miasta.

 2. Panie radny to weź się Pan to roboty zamiast gadać kto i czego do tej pory nie zrobił. A co Pan robi/ł w tej sprawie?????

  • Widziałem radnego Kozioła rano za sterami buldożera. Ma zamiar wyrudować las od wyciągu w kierunku Ponurej Małpy. Miał kask na głowie i coś gwizdał pod nosem, nie wiem co, bo silnik wył na wysokich obrotach.
   To dobrze, że zachęca Pan do pracy radnych. Kozioł odhaczony, teraz czas na innych. A mamy tam palących się do roboty, że aż rura wymięka.

  • Pomylił Pan adresata do swego zawołania. Powinien Pan zakrzyknąć w kierunku osoby decyzyjnej:
   Panie Burmistrzu weź się Pana do roboty, bo nie tylko nic Pan w tym temacie nie zrobił, ale nadal nie widzi problemu i nie chce nic robić.
   Brawo Panowie Radni: piszcie i mówcie kto i czego do tej pory nie zrobił. A Pan “słów więcej” co zamierza zrobić dla poprawy trudnej sytuacji komunikacyjnej? Czy tylko na krytykowaniu radnych Pan poprzestanie?

   • To Rada Miasta wyznacza kierunki rozwoju lub upadku miasta. Pan wogóle rozumie jakie kompetencje ma rada miejska??? Radni kontrolują poczynania burmistrza i stanowią o kierunkach jego działania. Przy czym nie polega to na wykrzykiwaniu sloganów czego to burmistrz nie zrobił. A na obligowaniu burmistrza to podejmowania działań na podstawie stosownych uchwał. Samo gadanie w stylu : ” A zrób to, zrób Pan tamto” nigdzie nas nie zaprowadzi 🙂 Ale czytając Pańskie wpisy już wiem dlaczego 🙂

    • Trudno jest radnym podejmować uchwały i inicjować działania, kiedy Pan Burmistrz i jego radni nie widzą potrzeby np. lobbowania i budowania obwodnicy. Budżet miasta był przygotowywany i będzie realizowany przez Burmistrza. Rada Miasta może próbować wyznaczać kierunki rozwoju, ale do tego potrzebna jest przychylność władzy wykonawczej, a tego nie ma (do tanga trzeba dwojga). Kierowanie przez radnych poczynaniami burmistrza w Szklarskiej, to pobożne życzenie. Póki co, Pan Mirek “rozgrywa” RM jak chce i robi lub nie robi co chce.
     Żeby rozwiązać problem, trzeba go najpierw sobie uświadomić, nazwać, opisać, zastanowić nad możliwymi rozwiązaniami, wyartykułować je, posłuchać innych (również krytyków). Wydaje mi się, że właśnie w takim tonie są moje wypowiedzi. Nie wiem wszystkiego i na wielu rzeczach się nie znam, ale czasami uważam, że powinienem zabrać głos w jakiejś sprawie i czasami jest to krytyka. Proszę nie próbować zamykać mi ust wytykaniem braku kompetencji.

     • Nie mam zamiaru zamykać Panu ust. W ogóle od Pańskich ust wolałbym się trzymać jak najdalej 🙂 Przychylność burmistrza wobec rady??? Jeśli jest potrzebna to co najwyżej w równym stopniu jak przychylność i akceptacja rady dla działań burmistrza. Nie ma ukierunkowanego rozwoju bez współpracy władzy uchwałodawczej z wykonawczą. Jeśli rada się nie zgodzi na coś, burmistrz tego nie zrobi. Rada musi się jednak wykazywać jakąkolwiek inicjatywą a nie godzić się na wszystko a potem drzeć szaty bo burmistrz czegoś nie zrobił. No to trzeba był chcieć żeby zrobił. Burmistrz nie ma większości w radzie. O tym prosze pamiętać. Pańska deklaracja, że nie wie Pan wszystkiego i na wielu rzeczach się nie zna, mi wystarcza. Nie ma nic gorszego niż ludzie wszystkowiędzacy…a jest tu takich paru.

    • Tu nie nic do rozumienia. Kompetencje Rady określa ustawa o samorządzie gminnym. Natomiast mam dla Pana bezcenną radę, zanim się Pan wypowie, proszę bliżej przyjrzeć się praktyce prawnej w samorządach. Rada podejmuje uchwałę, ale nie może narzucić burmistrzowi sposobu jej wykonania. Takie stanowisko zajął np. wojewoda małopolski, stwierdzając w orzeczeniu nadzorczym z 13 VI 2003 r. (PN.II 911/150/03, OwSS 2004, nr 2), iż uchwała zobowiązująca wójta do podjęcia określonego działania, w sferze realizacji ustalonego i wyznaczonego przez radę gminy zadania, wkracza w istocie w kompetencje organu wykonawczego gminy. Radzie pomagają zapisy w art. 18 ust. 2 pkt 2 usg uprawniający radę do „stanowienia o kierunkach działania wójta” oraz – w jeszcze większym stopniu – art. 30 ust. 3 usg stanowiący, że w realizacji zadań własnych gminy wójt podlega wyłącznie radzie gminy, jak również przepisy, na podstawie których rada gminy może uchwalać tzw. akty instrukcyjne (akty kierownictwa wewnętrznego), a nawet akty prawa miejscowego, wiążące wójta w prowadzeniu spraw gminy. I to leży po stronie Rady.
     Jednak burmistrz sam rzadko dokonuje czynności faktycznych związanych z realizacją uchwały. W tym zakresie wyręcza się pracownikami urzędu gminy i kierownikami gminnych jednostek organizacyjnych, a w pewnym zakresie także z organów jednostek pomocniczych. Sam nadzoruje ich pracę. Albo nie.
     Jak kaszani, można wystąpić przeciw burmistrzowi ze skargą administracyjną na podstawie art. 101a usg.

    • Aczkolwiek podzielam Pański pogląd i mam nadzieję, że radni nowego wyboru będą stanowić aktywny element wpływający na politykę gminy. Jestem też przekonany o tym, że bez właściwej kontroli społecznej, czyli kolokwialnego “patrzenia na ręce”, zapał u naładowanych energią słabnąć może, a u wykonujących funkcję maszynki do głosowania, nie pojawi się. Czy można zatem postawić tezę, że mieszkańcy również wyznaczają kierunki rozwoju miasta?

    • Kontynuując wątek, możemy na razie mówić jedynie o efektach działania poprzedniej rady. Obecna nabiera dopiero tempa. To z ust Przewodniczącego Krzysztofa Jahna padły słowa na komisji gospodarczej, że temat obwodnicy radni poprzedniej kadencji przespali. Myślę, że baczna obserwacja (mamy tu jednego Pana z takim nastawieniem) w krótkim czasie wykaże, którzy radni starają się działać dla rzeczywistego rozwoju miasta, a którzy rozumieją go opacznie lub nie pojmują w ogóle.

     • Ale oczywiście, mieszkańcy ni przynajmniej powinni starać się wyznaczać kierunki rozwoju miasta. Burmistrz i rada powinni realizować działania zmierzające do zaspokojenia oczekiwań mieszkańców. Oczywiście społecznych nie prywatnych a ta granica bywa niestety jak cienka czerwona linia. Oczywiście należy pamiętać o zasadzie demokracji i decyzjach większości. Tymczasem Szklarska nie jest wyjątkiem gdy rozczarowana wyborami mniejszość próbuje przeszkadzać i torpedować działania wybranych przez większość burmistrzów, wójtów, prezydentów czy radnych. Trudno jest o współpracę. Co przespał Krzysztof Jahn chyba on wie najlepiej. Natomiast jego opinia o poprzednim samorzadzie pozostaje tylko jego opinią. Zresztą z poprzedniej rady pozostało tylko 4 radnych i to jest odpowiedź na oczekiwania mieszkańców. Nowa rada i ten sam burmistrz 🙂

    • Ponieważ uczestniczyłem w wyborach czynnie, to mam na ich temat swoje zdanie. Zresztą nie odbiega ono od analiz nauk społecznych, wskazujących co motywuje wyborców przy stawianiu znaku “X”. Wybór większości mieszkańców uczestniczących w II turze szanuję i nie widzę wśród osób, które nie oddały głosu na Pana Grafa takich, którzy torpedują, paraliżują, czy co tam jeszcze, jego poczynania. Ja na każdym kroku podkreślam gotowość do współpracy, gdyż tylko tym sposobem można coś zbudować. Proszę jednakże mieć na względzie, że jeżeli ktoś zostaje wybrany na drugą kadencję, to nie potrzebuje czasu na rozruch, wdrożenie się, na co przychylni wyborcy mogą poświęcić swą cierpliwość nawet przez rok. To zresztą było podnoszone, jako przełomowe wydarzenie w historii miasta ostatnich 30 lat. Tymczasem z prac komisji RM zaczyna się wyłaniać obraz miasta odbiegający od tonu Biuletynu Miejskiego. Czy w takim razie świadome głosowanie radnych (czyli po wnikliwym zapoznaniu się z projektami) nad uchwałami będzie torpedowaniem pracy UM, ergo naszego burmistrza? Ja jestem zdania, że będzie właśnie wyrazem troski o nasze dobro wspólne.
     Jestem rzecznikiem współpracy – zawsze, ale nie na odczepnego, czy wtedy, gdy to ładnie wygląda. Podstawą jest wspólna definicja problemów, aczkolwiek jest ona możliwa jedynie przy klarownych regułach i czytelnych celach krótko- i długoterminowych rozwoju gminy.

 3. Niewydolna oczyszczalnia ścieków,spadki ciśnienia wody,braki gazu,brak rozwiązań komunikacyjnych i parkingów oraz ciągły przyrost apartamentów doprowadzi w pewnym momencie do paraliżu miasta.Wtedy pierwsi do sądu p-ko gminie pójdą właściciele bazy hotelowej.Gmina wydając warunki zabudowy zobowiązuje się min.do zabezpieczenia mediów dojazdu itd czyli od początku będzie przegrana.Przed obecną władzą stoją olbrzymie zadania nie bardzo wierzę,że temu podoła tym bardziej że ostanie 4 lata ewidentnie przespała.Jakimś promykiem będzie Lubawka a co za tym idzie ograniczenie ruchu ciężarowego w Jakuszycach ale problem komunikacji pomiędzy dzielnicami a wyciągiem pozostanie dobrze,że chociaż jeden radny p.Kozioł to zagrożenie widzi,powodzenia życzę w walce z tą niemocą.Dodam jeszcze ,że te wszystkie problemy mogą się skumulować w tej kadencji.

 4. Witajcie czcigodni 🙂 , doszedłem do siebie po wyborach 🙂 i postanowiłem znów śledzić co “dobrego” dzieje się w naszym pięknym mieście . Sprawa obwodnicy i miejsc parkingowych tak pięknie olana przez pana burmistrza (przepraszam za zwrot ale to i tak bardzo delikatnie powiedziane ) wraca już w postaci tego z czym możemy się zmierzyć próbując przejechać przez miasto w szczycie sezonu i znaleźć miejsce parkingowe . Pewnie o to chodziło wyborcom pana burmistrza , teraz jeździ się u nas tak jak w Warszawie , pełen sukces ! z tą różnicą ,że ilość dziur na ulicach jaką trzeba ominąć jest zdecydowanie większa . To się nazywa zarządzanie miastem DRUGĄ kadencję przez profesjonalistę który twierdzi , że obwodnica zabierze nam turystów do Czech . Panie burmistrzu za 5 lat to brak obwodnicy zabierze nam turystów . Niewielu zdecyduje się spędzić czas w mieście do którego nie można się normalnie dostać bo korki od strony : Jeleniej Góry , Jakuszyc i Świeradowa Zdroju skumulowane w centrum unieruchomią miasto ( również dla wyborców pana burmistrza ) . Pozdrawiam
  P.S.
  Że tak zapytam jak tam nowy ,wręcz niezbędny samochód dla pana burmistrza ? Jak się jeździ po ulicach Szklarskiej Poręby ? Życzymy panu burmistrzowi wielu kilometrów przejechanych w niezwykle ważnych sprawach dla naszego miasta takich jak bankiety , akademie i inne pilne .

  • Cieszę się, że znowu mogę czytać wypowiedzi Tymonidesa mojej “bratniej duszy”. Wielu mieszkańcom nie było łatwo zaakceptować wyniki wyborów, ale mamy taką władzę, jaką wybrała większość. Jednak możemy nie tylko przypatrywać się poczynaniom rządzących, ale również wpływać pośrednio lub bezpośrednio na funkcjonowanie miasta. Zachęcam do udziału w Komitecie Społecznym Obywatelska Szklarska Poręba.
   P.S.
   Mam nadzieję, że w UM jest regulamin określający zasady korzystania z samochodu służbowego.

 5. Podobne pierdoły opowiadała poprzednia władza,że kolej do Czech wywiezie turystów czy wielkie hotele wykończą pensjonaty patrz “Rodzinna Szklarska” a przed nami “zakorkowany”luty potem podobny Bieg Piastów aby wody wystarczyło. Co do obwodnicy to tak, tylko miliardowy sponsor jest potrzebny ,mając na uwadze S-3 w budowie jest to mało realne.W sumie obecny burmistrz sobie “zapracował”na to piwo i na zdrowie.

 6. Pozdrawiam wszystkie “bratnie dusze” 🙂 I od razu chciałbym podziękować panu burmistrzowi . To między innymi dzięki burmistrzowi i jego pierwszej kadencji część mieszkańców powiedziała DOSYĆ . Nastąpiła mobilizacja i ludzie zaczęli interesować się tym co “produkuje ” urząd miasta . A jak wiemy “produkcja” ta do chwalebnych nie należy .
  Przypominam wszystkim zainteresowanym ,że na Głosie SP jest link do programu wyborczego pana burmistrza “7 filarów Gospodarnej Szklarskiej Poręby ” pod którym pan burmistrz raczył się podpisać wraz ze swoim sztabem . Ciekaw jestem jak tam idzie realizacja “filarów” ?

  • Red.: jeden filar trafiony wrogą kulą – olanie, na bezczelnego obietnicy konkursów na ważne stanowiska – kierownik MZGK z nadania, a nie z uczciwego konkursu.

  • No oczywiście wszystkie 7 filarów było do zrealizowania w 7 tygodni. Człowieku oprzytomnij trochę zanim siądziesz przed kompem żeby coś na głosie opublikować.

 7. Uchwała Rady Miejskiej zobowiązująca Burmistrza do podjęcia działań w sprawie rozwiązania problemów komunikacyjnych Szklarskiej Poręby została przyjęta 🙂

  • Super. Czyli rada miasta jest w razie czego kryta. – ‘Przecież MYŚMY podjęli uchwałę” – To się rada napracowała. No to hajda na burmistrza 🙂

   • Rada Miasta jako władza ustwaodawcza nie może wyręczać Burmistrza jako władzy wykonawczej w podejmowanych działaniach. Działania takie może inspirować i zwracać uwagę na istniejące problemy.

    • Pan to by chciał tylko dyrygować albo paluszkiem okazywać tu źle tam źle….Kto mówi o wyręczaniu? Ale też nie spadnie radzie włos z głowy jeśli będzie burmistrza wspierać w takich działaniach. Proponować rozwiązania. Rada ograniczająca się tylko do krytyki poczynań władzy wykonawczej będzie bardzo słaba.

   • Gdyby Pan Burmistrz dostrzegał potrzebę usprawnień komunikacyjnych, radni nie musieliby go zobowiązywać do działania.

  • Para poszła w gwizdek: szklarskaporeba.bip.net.pl/?p=document&action=show&id=15857&bar_id=11213
   W skrócie: wojewoda dolnośląski w rozstrzygnięciu nadzorczym (pismo z dn. 19.02.2019r.) stwierdził nieważność rzeczonej uchwały powołując się na naruszenie art. 18 ust. 2 pkt 2 in medio ustawy o samorządzie gminnym.
   🙁

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje

Śledztwo w urzędzie

Referendalne ABC