16.1 C
Szklarska Poręba
piątek, 22 września, 2023

Obcy – swój

Po ogłoszeniu wyników wyborów, zacząłem się zastanawiać nad przesłankami kierującymi ludźmi przy wyborze osoby na stanowisko burmistrza. Skupiłem się tylko na 2 kandydatach, którzy przeszli do drugiej tury.
Pan Mirosław Graf, mieszkaniec Szklarskiej Poręby dał się poznać jako burmistrz w czasie 4 lat. Ma swoje sukcesy i porażki. Stara się być przyjacielski, sympatyczny, chętny do pomocy, niekonfliktowy. Kampania wyborcza była najdelikatniej określając stonowana, nieangażująca ludzi w spotkania, słabo promująca kandydata i program komitetu. Wynik 46%.
Pan Ryszard Rzepczyński, mieszkaniec Karpacza poproszony przez grupę mieszkańców o poradę i pomoc. Przez 10 lat był wiceburmistrzem i również ma swoje sukcesy i porażki. Stara się być otwarty, zaangażowany, chętny do dyskusji, myślący perspektywicznie. Kampanię wyborczą rozpoczął jako pierwszy w mediach,10 razy spotykał się z mieszkańcami, starając się dotrzeć do wyborców ze swoim programem wyborczym i pomysłami na Szklarską Porębę. Wynik 22%.
Pod względem merytorycznym przekaz pana Ryszarda był zdecydowanie lepszy. Rozumiem, że nie wszyscy przyszli na spotkania, czytają facebooka, czy Głos Szklarskiej Poręby. Jednak dokonali wyboru. Czym się kierowali? Plakatami, ulotkami, zdaniem sąsiada, a może miejscem zamieszkania?
Może zadziałał aspekt psychologiczny, socjologiczny i kulturowy zwany „obcy-swój”.
Przytaczam cytaty z pracy pani Ewy Nowickiej, która definiuje oba te terminy. Autorka uznaje „swojskość” za „pozostawanie w jakimś intymnym związku przedmiotu lub człowieka z podmiotem, zaś obcość oznacza brak takiego związku”. Związek ten obejmuje szeroko pojęte emocje oraz przekonania, które „wiążą się z akceptacją, zobowiązaniem do świadczeń i poczuciem naturalności. Wśród przekonań najistotniejsze są: przekonanie o podobieństwie, zrozumiałości, sensowności. Obcość wiąże się więc z brakiem tych wartości”.
Dalej autorka pisze: „Na płaszczyźnie psychologicznej „swojskość” przejawia się poczuciem bezpieczeństwa, akceptacją wśród pozostałych ludzi w grupie, spokojem, zadowoleniem i zrozumieniem. „Obcość” na tej płaszczyźnie tożsama jest z poczuciem zagrożenia, niepokoju, niechęci, niezrozumienia i odrazy. Opozycja „swój” i „obcy” w wymiarze społecznym charakteryzuje się odmiennością poglądów na temat obcych, a także zachowaniem wobec nich.
Występowanie zjawiska swój – obcy, najczęściej spotykane i najbardziej niebezpieczne jest w obszarze postrzegania drugiego człowieka. Wydarzeniem w historii, które w tragiczny sposób pokazało jak obcy może być drugi człowiek, było odkrycie Nowego Świata przez Krzysztofa Kolumba. Ochrzczeni przez Europejczyków pejoratywnym mianem „dzikich” tubylcy nie byli w oczach mieszkańców Starego Kontynentu godni miana ludzi. Indianie, ze względu na swoją odmienność kulturową potraktowani zostali na równi ze zwierzętami – istotami nadającymi się tylko do ciężkiej, fizycznej pracy”
Być może właśnie dlatego kandydaci podświadomie podkreślali, że się tutaj urodzili lub mieszkają od lat, czyli są „swoi”, a Pan Ryszard jest „obcy”.
Po lekturze tego artykułu dochodzę do wniosku, że ludzie często kierują się pobudkami o podłożu psychologicznym, czy socjologicznym, a nie rzeczywistym. Stąd wynik wyborczy.
Czy próba uświadomienia, że „obcy” nie jest gorszy od „swojego” ma szansę na bardziej trzeźwy osąd i ocenę obu kandydatów? Odpowiedź już za niecałe 2 tygodnie.Jerzy Chmielewski

 

Poprzedni artykułDziękuję
Następny artykułBreloczek do kluczy
- Reklama -

24 KOMENTARZE

 1. Pan Ryszard jest obcy ,ale to dobrze dla nas ,bo tylko obcy może zrobić cokolwiek dla mieszkańców o ile układy miasta to nie zepsują i pewnie z czasem się przekonamy.

 2. Jakież to piękne “polskie” zmieniać co cztery lata może kiedyś się trafi !!! Porównam to do dzierżawy np.Hali Szrenickiej . Wydzierżawiano ją na okresy czteroletnie to pamiętacie jak prosperowała , wreszcie ktoś podpisał dzierżawę długoletnią i od razu widać efekty !!!! W gospodarowaniu na poziomie miasta dłuższy okres to 10 – 15 lat !!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Panie Kuzaj jest wolność i demokracja – może pana głosować na pana Grafa i dać mu kolejną szansę ,to już pana sprawa . A ja oraz mieszkańcy chcielibyśmy zobaczyć debatę gdzie pan Rzepczyński lub pan Graf mogliby przekonać nas do siebie .Pytanie na forum do pana Kuzaja . Czy pan Kuzaj też jest za debatą kandydatów ? Z góry dziękuję za odpowiedź .

   • Nie wiem czy jest w planie debata. Każdy prowadzi tak kampanię jak uważa za skuteczną.Nie jestem przeciwnikiem debat. I jeszcze jedno wypowiadam się pod prawdziwym nazwiskiem i w swoim imieniu w odróżnieniu do Pana Tymonides , ma Pan z tym jakiś problem ??? Pisze Pan a może Pani co chcieli by wiedzieć mieszkańcy, kto upoważnił do wypowiadania się w ich imieniu ??? Czy to nie jakiś “tajny rzecznik” Pana Rzepczyńskiego ???

    • Formuła GŁOSU SP dopuszcza anonimowość bez pytania o przyczynę. Nie sugeruj, proszę, że anonim ma jakiś problem. Anonim różni się od mściwego szpicla, który dowala z ukrycia. Po to siedzę i filtruję bełkot od rozmowy, żeby ludzie mieli luz w wypowiedziach. Szklarska Poręba to duża wieś. Mentalnie, czasem wręcz grajdoł. Sam wolę rozmawiać z człowiekiem jawnie, ale są w życiu sytuacje kłopotliwe a rozmówca wcale nie musi mieć złych intencji.

     • Przecież nie napisałem, że ktoś nie ma prawa do używania pseudonimu ale na pewno rodzi to pytanie, które zadałem DLACZEGO ???? Nie stwierdziłem również, że ma problem proszę czytać ze zrozumieniem co jest napisane a nie co piszący miał na myśli !!!!!!!

    • Szanowny Panie Kuzaj , zakładanie z góry że każdy anonim to “tajny rzecznik” Pana Rzepczyńskiego jest zbyt daleko posunięte . Pan jest zwolennikiem Pana Grafa ja mogę być zwolennikiem Pana Rzepczyńskiego – mam do tego prawo i zamierzam z niego skorzystać . Mam dla Pana propozycję nie do odrzucenia . Zróbmy razem wszystko żeby doszło do debaty ponieważ w jej trakcie wyjdzie kto z naszych faworytów jest lepszy . Pan będzie mógł” na żywo” zadać pytania Panu Rzepczyńskiemu a ja Panu Grafowi . Mieszkańcy będą mieli okazję ocenić zdolność kandydatów do zarządzania miastem . Panie Kuzaj to co ? w ramach wspólnego dobra jakim jest Szklarska przekonałem Pana do debaty ? Pozdrawiam

     • Nie będę nikomu nic sugerował , mam swoje poglądy i będę ich bronił a bzdur z niektórych wpisów nie chce mi się komentować a ty Juliuszu masz jakiś szablon do oddzielania bełkotu od rozmowy ??? Zawsze występowanie pod pseudonimem prowokuje pytanie dlaczego ???

  • To nie ma znaczenia. Proszę spojrzeć ma funkcjonowanie SkiAreny – dzierżawca baaaardzo długoletni a cała Szklarska ze wstydu zapada sie pod ziemie. Długi czas funkcjonowania niektórych jednostek niestety rozleniwia. Jak ktos sie nie sprawdza to cudów nie należy oczekiwać. Nie marnujmy czasu.

   • Gdyby nie spółka SkiArena do dziś g..no by było a nie wyciągi i tylko dzięki nim mamy dwa wyciągi jak nie masz wiedzy a wiem że nie masz to nie paplaj byle czego !!!

    • 5 razy przeczytałem swoją wypowiedź próbując znaleźć paplanie. Zdaniem Pana (nie jesteśmy na “TY”) nie mam dostatecznej wiedzy (skąd ta pewność?) i pewnie też nie umiem czytać ze zrozumieniem.
     W Szklarskiej mieszkam od 8 lat i co? Jestem obcy, bo za krótko? Dlatego mam się zamknąć? O nie!!! To moje miasto, tak samo jak Pana. Wcale nie czuje się gorszy, bo mieszkam krócej.
     Pan może wie więcej o spółce SkiArena, a o efektach jej działania, proszę poczytać komentarze turystów.

 3. Jaki on Obcy??? Tak szczerze, z jego otwartością do mieszkańców, świeżym spojrzeniem na miasto, pomysłami i energią, to on bardziej nasz niż Nasz

  • Zgadzam się z Edit , patrząc na podejście do kontaktów z mieszkańcami to pan Graf zachowuje się jak obcy kryjąc się w murach urzędu . Komunikacja z mieszkańcami -podstawa w sprawowaniu funkcji burmistrza . Jak to wygląda w przypadku pana Grafa ? No cóż …..

  • Cieszę się, że Pani uważa Pana Rzepczyńskiego za bardziej Naszego. Artykuł powstał po intensywnych przemyśleniach wyników wyborów i rozmowami z mieszkańcami. Proszę mi wierzyć, że argument “on jest nie stąd” padał często, jako jedyny powód braku poparcia Pana Ryszarda. To, że udało się wejść do II tury wyborów jest wielkim sukcesem i świadczy o tym, że wielu mieszkańców jest otwartych, słucha uważnie i wybiera pomimo zjawiska “obcy – swój”. Proszę, głosujmy na człowieka i jego program, nie na to skąd jest.

 4. Większość ważnych zmian dokonuje się poza strefą psychicznego komfortu. Mam nadzieję, że mieszkańcy wyjdą poza strefę ciepłych kapci. Miasto zdecydowanie potrzebuje spojrzenia z INNEJ prespektywy niż z tej z własnego podwórka i wzajmnych korzyści sąsiedzkich.

 5. Drogi Juliuszu oświeć mnie jak to jest ten co miał kampanię do do.y przekonał 46% a ten z super idealną kampanią 22%. Może jednak zaprocentowały prawdziwe dokonania Pana Grafa ??? Tak ja i moja rodzina będziemy głosowali na Grafa bo nie jesteśmy ślepi i widzimy jego prawdziwe dokonania !!!!

  • Spróbuję nieśmiało… kampania to jeden z elementów wyborów. Pozostają inne – popularność w środowisku, stopień oczytania wyborców w samorządowych szczegółach, podatność na sugestie rodziny i sąsiadów, osobiste emocje, podatność na idiotyzmy, różne takie, ale poza tym:

   „Niech się dzieje wola nieba,
   z nią się zawsze zgadzać trzeba…”

   ZEMSTA, Aleksander Fredro.

   Prawdziwe osiągnięcia są weryfikowane po latach i dotyczą następców. Z czasem spada zainteresowane, ludzie zapominają i tak się turla do kolejnych wyborów. Prawdziwe zmiany wymagają odwagi i wyobraźni.

  • Cytat za słownika języka polskiego: dokonać – zrobić coś trudnego lub ważnego, doprowadzić coś do końca.
   Może jestem ślepy, albo i nierozumny więc proszę o przykłady dokonań Pana Grafa?

  • Gdyby kampania Pana Rzepczyńskiego była podobna do kampanii Pana Grafa, z pewnością nie znalazłby się w II turze wyborów. Zaczynał od “0” z naznaczeniem obcego i to jeszcze z Karpacza. A imponujący wynik Pana Grafa ciągle jeszcze jest dla mnie zagadką. Może częściowa odpowiedź jest właśnie w jego dokonaniach, o których chętnie przeczytam.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje