19.4 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 22 lipca, 2024

O ściekach w Kamiennej ludzkim językiem

Rzeczniczka prasowa i kierowniczka Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Pani Anna Tarka, odniosła się do artykułu w GŁOSie pt. >>>“Wody Polskie nabrały wody w usta”. W odróżnieniu od kierowniczki Działu Zgód Wodnoprawnych w Zarządzie Zlewni w Lwówku Śląskim, otrzymaliśmy dokładne wyjaśnienie dotyczące dotychczasowego postępowania w sprawie zanieczyszczania wód rzeki Kamiennej niedostatecznie oczyszczonymi ściekami pochodzącymi z oczyszczalni przy ul. Hofmana. I co najważniejsze, zrozumiałe dla każdego mieszkańca Szklarskiej Poręby. Oto treść informacji:

Pracownicy Wód Polskich Zarządu Zlewni w Lwówku Śląskim, na którego administracyjnym terenie znajduje się rzeka Kamienna, od wielu tygodni dążą do jak najszybszego rozwiązania sprawy zanieczyszczenia cieku przez niedostatecznie oczyszczone ścieki należące do spółki Karkonoskiego Systemu Wodociągów i Kanalizacji z siedzibą w Mysłakowicach. Podmiot ten działa na podstawie obowiązującego pozwolenia wodnoprawnego, wydanego decyzją Starosty Jeleniogórskiego z grudnia 2017 roku na szczególne korzystanie z wód w zakresie odprowadzania ścieków komunalnych z miasta Szklarska Poręba.
Zgodnie z ustawą Prawo wodne – pozwolenie wodnoprawne można cofnąć lub ograniczyć bez odszkodowania, jeżeli nastąpiło zagrożenie osiągnięcia celów środowiskowych i jest to uzasadnione danymi z monitoringu wód oraz wynikami dodatkowymi przeglądu pozwoleń wodnoprawnych. Zgodnie z tymi przepisami prawa Wody Polskie są zobowiązane do przeprowadzenia konkretnej procedury, dlatego gromadzone są materiały, które pozwolą na wszczęcie postępowania administracyjnego o cofnięcie bądź ograniczenie pozwolenia wodnoprawnego.
Wody Polskie o sprawie poinformowały również inne instytucje, w tym Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Zgodnie z polskim prawodawstwem to właśnie ta ostatnia instytucja jest uprawniona do pobrania próbek wody, ich przebadania oraz oceny poziomu ewentualnego zanieczyszczenia wód.

Pani rzecznik dostrzegła potrzebę usprawnienia wymiany informacji pomiędzy redakcją “Głosu Szklarskiej Poręby”, czyli de facto mieszkańcami Szklarskiej Poręby i regionu, oraz Wodami Polskimi, co w urzędowym świecie naszego kraju nie jest w pełni rozpoznaną potrzebą. Zapewniamy z naszej strony, że o nic innego nam nie chodzi, tylko o uzyskiwanie jasnych dla mieszkańców informacji oraz sprawne i szybkie działanie, które pozwoli na naprawę sytuacji ekologicznej w zlewni rzeki Kamiennej.

2020 Redakcja

- Reklama -

1 KOMENTARZ

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje