-3.6 C
Szklarska Poręba
piątek, 6 grudnia, 2024

Nowe osiedle na Demokratów

Nickel Development zrealizuje w Szklarskiej Porębie kompleks Green Club, w ramach którego powstanie dziesięć budynków aparthotelowych i dwa usługowe. Budowa ruszy wiosną przyszłego roku.

Projekt powstał w pracowni architektonicznej Trigony z Poznania. Zakłada on realizację budynków czterokondygnacyjnych z garażami podziemnymi.

W dziesięciu budynkach mieszkalnych zaprojektowano łącznie 310 lokali, z kolei w budynkach usługowych zaplanowano basen, spa, fitness, restaurację, sale konferencyjne oraz strefą zabaw i rozrywki dla dzieci i nastolatków. Dodatkowo na terenie Green Clubu powstanie zewnętrzny basen oraz plac zabaw dla dzieci.

Więcej zdjęć na stronie dewelopera >>>

Dzisiaj (16.10) dostaliśmy uzupełnienie tekstu o tej inwestycji.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

13 KOMENTARZE

    • Ściśle, rzecz biorąc, zgodę wydaje Starostwo Powiatowe. Jeżeli zaś pyta Pan o odpowiedzialnych, to są nimi, po kolei wszyscy burmistrzowie, urbaniści, planiści, na końcu my, mieszkańcy Szklarskiej Poręby, niezaangażowani w rozwój własnego miasta. Władzy trzeba patrzeć na ręce, czego ona bardzo nie lubi i wie dlaczego. Świadomi mieszkańcy są trudnym “klientem”, pytają, komentują, “czepiają się”. Niewątpliwie, nacisk mieszkańców może zdziałać cuda, czytaj – ograniczyć robienie z miasta fabryki turystycznej.
      Z drugiej strony, nie potępiałbym aparthoteli w ciemno. PODATKI płacone wg. stawek hotelowych, a nie jak mieszkaniówka, bo to już jest granda w biały dzień = okradanie miasta. Podatki to nasz chleb. Przypomnę, Blue Mountain zapłacił 1/4 podatków w stosunku do całego miasta. Jeden obiekt! Informacja pochodzi od kandydata na burmistrza, Grzegorza Sokolińskiego.
      Z “trzeciej” strony – syf, pardon, na Demokratów po poronionej inwestycji TBS-ów, był marnotrawstwem miejsca. Ile lat to jeszcze miało gnić? Właściciele obiektów wzdłuż ulicy Demokratów, raczej wolą łąkę ze spokojnymi ruinami i brak konkurencji, niż tętniące życiem osiedle aparthoteli. I wracamy do aktywnego udziału mieszkańców w życiu miasta. Polecam ranking miast wg. Polityki (Szklarskiej Poręby tam nie ma), który prezentuje indeks jakości życia. Gdzie ludziom żyje się fajnie i dlaczego? https://rankingmiast.polityka.pl/

    • Zgodę na budowę, Panie Tymonidesie, wydaje Starostwo Powiatowe. Natomiast warunki zabudowy zostały zatwierdzone przez Radę kierowaną przez Pana Sokolińskiego. Jestem żywo zainteresowany tym tematem i poszedłem w tej sprawie do Urzędu, głównie inspirowany spotkaniami Pana Sokolińskiego właśnie. I okazuje się, że w czasie kiedy był przewodniczącym Rady a potem burmistrzem wydano takich warunków zabudowy 31 ( !!!!! ), zrealizowano z nich 15, dwie decyzje zostały wygaszony, reszta inwestycji czeka na realizację. Za czasów Grafa i obecnej Rady wydano takich decyzji 11 – w tym cztery na rozbudowę istniejących inwestycji ( Norweska Dolina, Czarny Kamień ).

      • Dziękuję za informację bo nie miałem świadomości kto za tym stoi i jaka jest skala tych decyzji . Biała Dolina ,gdzie się wychowywałem , była od zawsze z dala od natłoku centrum i był tu spokój zarówno dla mieszkańców jak i turystów . Pomysł żeby zrobić tam osiedle apartamentowców to zabójstwo dla tej dzielnicy i jej klimatu . Czy było to konsultowane z mieszkańcami ? Pozdrawiam.

        • Bardzo proszę. Zgadzam się z Panem, że istnieje problem konsultacji, a raczej ich braku. Od lat prowadzę własną działalność i w związku z tym musiałem często odwiedzać Urząd Miasta. Teraz poprawiła się wyraźnie możliwość rozmowy z burmistrzem – z poprzednim, urzędującym w kufajce i z fajką – ciężko się było spotkać. Myślę, że prędzej można było audiencję u papieża załatwić. Ciężki wybór przed nami -dla mnie jest pewne, że “zbawcy” naszego miasta z zewnątrz nie będą moimi kandydatami. Zastanawia mnie fakt, że ktoś, kto ma takie osiągnięcia w Karpaczu nagle kandyduje w Szklarskiej. Nikt mi nie zamydli oczu misją. Pani Doktor z Wrocławia wprost mówi, że poproszono ją o kandydowanie. Dziwne to wszystko! I ja pozdrawiam!

          • Szanuję Pana wybór ale ja patrzę na to inaczej . 3 kadencje trzech różnych burmistrzów (miejscowych ) – efekt tych kadencji widzimy . Do zarządzania miastem nie wybiera się ludzi tylko dlatego że są miejscowi i “fajni”- bo tu trzeba ludzi którzy wiedzą jak zarządzać miastem dla MIESZKAŃCÓW . Nie każda osoba nadaje się na to stanowisko i nie jest to uszczypliwość ( nie każdy może być np.strażakiem chociaż bardzo chce ). Sprawa jest zbyt poważna ,żeby miasto oddawać w te same ręce po raz kolejny. Szczególnie po tym co mieliśmy okazję zobaczyć w poprzednich kadencjach . Brak pomysłu na wykorzystanie potencjału miasta , brak konsultacji z mieszkańcami , chaos apartamentowców , brak elementarnych działań dotyczących porządku i estetyki miasta ( dziurawe ulice i zdewastowane elewacje kamienic nie remontowane od 4 i więcej lat ). Jesteśmy “zakładnikami ” Karkonoskiego parku i spółki Sudety IT ( swoją drogą kto i na ile lat podpisał z nimi umowy ?) i słyszymy wieczne “nie da się” chociaż inni mogą . Jak dla mnie , dosyć . Czas “przewietrzyć ” urząd i spojrzeć na to miasto z innej perspektywy
            albo stracimy kolejne 5 lat . Pozdrawiam.

  1. W miejscoym planie zadospogarowania przestrzennego dla terenów w obszrze ulic Franciszkańskiej, Demokratów …. dla tego terenu jest zapis MW,U – mieszkalnictwo wielorodzinne i usługi. A więc powstanie mieszkaniówka z usługami. Jaki podatek będzie płacił operator tych obiektów: 0,8 zł/m2 od mieszkaniówki czy 23 zł/m2 jezeli całoś uznana zostanie jako działalność usługowa? W styczniu w uwagach do wyłożonego planu zagospodarowania dla tego terenu proponowałem wpisać samo U, czyli tylko usługi i wtedy ie ma wątpliwości że powstanie hotel, a nie jakiś apart. Ale wniosek przepadł.
    4. W projekcie uchwały w § 11 ustęp 1 tabela 13 dla terenu 1.MW,U:
    – wyłączyć z tego zapisu teren oznaczony jako 1.MW,U i przenieść ten teren do tabeli 15 i
    oznaczyć jako tereny U.
    Dla tej inwestycji winna być przeprowadzona analiza oddziałowania na środowisko o co ubiegali się mieszkańcy sąsiednich działek. Czy była wykonana? Warto zapytać.

    • Czyli była możliwość zmiany planu zagospodarowania ? I to mogłoby zatrzymać lub zmienić inwestycję ? Pomijam fakt ,że mieszkańcy nie mieli świadomości co planuje im Gospodarz miasta i nie byli pytani o zdanie w sprawie osiedla apartamentowców .

  2. Szanowny panie Obserwatorze
    rozumiem pana wątpliwości dlatego serdecznie zapraszam dzisiaj na spotkanie w Białej Dolinie o godzinie 18.00 we WTOREK 16.10.2018 roku w Willi MAGNAT ul DEMOKRATÓW 10.
    Sam Pan będzie mógł się przekonać na naszych, moich intencjach oraz o pomysłach w jaki sposób można sobie z problemem apartamentowców poradzić.
    Będziemy przedstawiali fakty i na podstawie nich dyskutowali oraz proponowali rozwiązania.
    ZAPRASZAM

  3. Zastanawiam się tylko, dlaczego znowu konserwator wydał zgodę na płaskie dachy, tak samo jak w Lidlu… Pewnie nawet nie popatrzył na projekt 🙂

  4. Szanowny Panie Obserwator, proszę nie pisać bzdur typu “Natomiast warunki zabudowy zostały zatwierdzone przez Radę kierowaną przez Pana Sokolińskiego”, bo rada nie zatwierdza żadnych warunków zabudowy. I nie jest prawdą, że za czasów Grafa wydano tylko 11 decyzji, bo wydano ich 16. Zresztą, to nie ma znaczenia, bo najważniejsze są decyzje konserwatora i architekta powiatowego. Jeżeli chodzi o tą inwestycje, to z tego co mi wiadomo byłem jedyną z 3 osób które zgłaszała uwagi w postępowaniu środowiskowym. Pozostałe dwie znam i Pana tam nie widziałem. Pan zajmuje się ocenianiem innych, a może niech Pan odkryje twarz i pokaże nam co Pan robi dla innych. Ja się swojej działalności i twarzy nie wstydzę, ale jestem Pana w stanie zrozumieć, bo jak się pisze nieprawdę, to trzeba twarz schować.

    • A jak Pan to policzył Panie Grzegorzu? Pamięć zawodzi czy też jak się Pan nie pomyli to prawdy nie napisze 🙂 W 2007 wydane zostały 4 decyzje na apartamentowce (3 czekają na realizację)
      W 2008 wydanych zostało już 6 decyzji (5 ciągle czeka na realizację)
      W 2009 wydanych zostało 5 decyzji (4 jeszcze nie zrealizowane)
      W 2010 wydano 5 decyzji – wszystkie zrealizowane (Odrodzenia, Mickiewicza, Osiedle Podgórze, Franciszkańska, Armii Czerwonej)
      W 2011 wydano 3 decyzje (wszystkie zrealizowane – Osiedle Janosika, Dworcowa, Kopernika)
      W 2012 3 decyzje 1 zrealizowane (Armii Czerwonej) 2 wygaszone
      W 2013 brak
      W 2014 5 decyzji – 4 zrealizowane min. Blue Montain, Czarny kamień, Norweska Dolina)
      W 2015 4 decyzje z czego dwa zezwolenia to kontynuacja budowy na terenie Norweskiej Doliny, oraz Dworcowa. I to są te zrealizowane oraz jedno niezrealizowane
      W 2016 3 decyzje. Zrealizowane jedno rozbudowa Czarnego Kamienia
      W 2017 2 decyzje obie niezrealizowane.
      W 2018 4 decyzje Chyba że chciałby Pan doliczyć Grafowi decyzje z 2014 roku 🙂 I proszę przypomnieć kto wydał i kiedy decyzje dla osiedla na Demokratów. Śmiało prosze się nie krepować 🙂

  5. Witam,
    Jak obecnie wygląda realizacja tej inwestycji? Prace miały się zacząć 2019 i zakończyć się w marcu 2021. Do tej pory łopata nie została jednak wbita… czy istnieje szansa, że nie zostanie to zrealizowane? – czego sobie i wszystkim życzę.
    pozdrawiam

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje