16 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Nowe auto dla urzędu

Na dzisiejszej sesji Rady Miasta podano, że na 2019 rok przeznacza się kwotę 130 000 PLN na zakup nowego auta dla urzędu. Stary (BUS) ma ponad 10 lat. Chwilę trwały rozważania, jaki to miałby być samochód? Może następny BUS, bo bardzo praktyczny. Za duży, bo po co wozić tyle powietrza jak będą jechać 2 osoby? Może jakiś SUV? Radny Rafał Wróblewski zaznaczył, że burmistrz powinien mieć godny samochód. Sekretarz mówił, że to ma być pojazd, nie dla fanaberii burmistrza i urzędników, tylko na różne poważne potrzeby urzędu. Zdarza się, że Wojewoda we wtorek wzywa Burmistrza na środę do Wrocławia i może być kłopot, gdy jedyne auto będzie już zarezerwowane. Burmistrz mówił, że musimy dowozić seniorów na różne wydarzenia, na które mogliby w ogóle nie przybyć gdyby nie wsparcie urzędu. Dowozimy dzieci na zawody. W końcu Rada przegłosowała rezerwację tej kwoty na zakup nowego auta. W kuluarach najczęściej słyszało się o SUV-ie. Poniżej kilka przykładów SUV-ów w cenie do 130 000 zł. Może któryś z takich modeli pokaże się pod urzędem, a może będzie to jeszcze coś innego?

Na marginesie – BUS z napędem na obie osie jest najlepszym pomysłem. Bezpieczny i wielozadaniowy. BUS zabierze ośmioro pasażerów, a SUV czworo. Jeżeli jest za mało prestiżowy, to Burmistrz,  mając prywatnie niezłe auto, może nim jeździć na eleganckie okazje. Przecież nie dołoży do interesu, bo otrzyma zwrot kosztów delegacji własnym pojazdem.

- Reklama -

23 KOMENTARZE

 1. Przede wszystkim auto ma być kupione jeszcze w tym roku z wkładu własnego Miasta na odbudowę ulicy Dolnej, ktòrej nie będzie. Sekretarz na sesji argumentował zakup auta nie na potrzeby burmistrza i urzędu, tylko na inne typu: przewòz zawodnikòw, przewòz senioròw itp. Wywnioskować więc należy że SUV cztero lub pięciu osobowy jest nieuzasadnionym zakupem. Poza tym Burmistrz może mieć umowę na używanie samochodu własnego do celòw służbowych i co miesiąc otrzymywać zwrot kosztòw używania swojego auta!! Wystarczy chcieć!!

  • To może Pani Joanna użyczy swój samochód – wystarczy chcieć!

   Dlaczego burmistrz miał by jeździć swoim prywatnym samochodem? Nie chcemy kupić nowego auta – bo jak to tak burmistrz będzie jeździł autem, nowym, lepszym od mojego – niech jeździ rowerem albo autobusem.

   Może niech jeszcze przyjmuje w domu, po co mu biuro? Czy niema w tym mieście poważniejszych problemów?

 2. Przede wszystkim auto ma być kupione jeszcze w tym roku z wkładu własnego Miasta na odbudowę ulicy Dolnej, ktòrej nie będzie. Sekretarz na sesji argumentował zakup auta nie na potrzeby burmistrza i urzędu, tylko na inne typu: przewòz zawodnikòw, przewòz senioròw itp. Wywnioskować więc należy że SUV cztero lub pięciu osobowy jest nieuzasadnionym zakupem. Poza tym Burmistrz może mieć umowę na używanie samochodu własnego do celòw służbowych i co miesiąc otrzymywać zwrot kosztòw używania swojego auta!! Wystarczy chcieć!!

 3. Zakup auta uważam za bezzasadny! Pieniądze powinny zostać przekazane na inny cel, czyli drogi!!! Będąc Burmistrzem czasem trzeba ponieść koszty delegacji!!! To jest praca dla Naszego dobra!!! Samorząd to jest ciężka praca na rzecz społeczności po jej wysłuchaniu!!

  • “Będąc Burmistrzem czasem trzeba ponieść koszty delegacji!!!” – czy Pani widzi co Pani Pisze? Lekarz, nauczyciel też powinni ponosić koszty np. delegacji? również pracują dla naszego dobra, a ich praca jest ciężką praca na rzecz społeczeństwa.

   Mniej zawiści

   • A kto lekarzom płaci za delegacje (akurat nie ma w tym zawodzie takich akcji, ale są szkolenia, konferencje itd.)? Płacą z własnej kieszeni lub im firma farmaceutyczna sponsoruje. Upały, mrozy? Urzędy skracają dzień pracy. A szpitale? Myślę, że jest mniej podobieństw niż więcej między oboma sektorami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby policzyć kilometrówkę za przejechaną trasę własnym samochodem. Jak się patrzy z boku, to widać, jakie zapóźnienie mentalne reprezentujemy w stosunku do społeczeństw, które już choć w części pojęły swoje znaczenie ekologiczne. Przykład urzędników, ba, nawet bankowców w Holandii to zupełne science-fiction na polskim gruncie. U nas króluje ciągłe pozycjonowanie za pomocą wyznaczników statusu.
    Bus dla UM, ok., muszą mieć jakiś pojazd do grupowych przemieszczeń. Może van, jeśli ma mieć więcej miejsc niż 5? Objeżdżając w ostatnie lato południowy zachód Francji uderzyło mnie, ile aut należących do sektora budżetowego to Dacie (policyjne, z opieki społecznej, magistratów). Francja nie jest ubogim państwem, ale jak widać liczą się z wydatkami.

 4. Do mnie dotarł inny przekaz ( a byłam na sesji): obecnie używany bus nie bardzo się nadaje na dłuższe wyjazdy, bo jest już mocno zużyty. Ponadto, w sytuacjach nagłych wyjazdów burmistrza, musi burmistrz korzystać z własnego samochodu, bo inaczej urząd zostaje bez auta, które było np. potrzebne do objazdu miasta przez komisje rady, albo miało być wykorzystane do podwiezienia zawodników na jakieś zawody etc. Duży bus to także problem z zaparkowaniem przed urzędami. Dlatego też potrzebny jest drugi pojazd, mjejszy od busa, ale na tyle duży, aby zmieściły się tam, poza kierowcą, jakieś dodatkowe osoby. Podobno głupio wygląda i jest ekonomicznie nieuzasadnione, jak busem jedzie tylko 1 osoba w postaci burmistrza. I jeszcze bardzo ważna sprawa, podkreślona przez radnego Wróblewskiego – chodzi o to, że taki pojazd ma podkreślić prestiż burmistrza. Nie wiem tylko, dlaczego ma to być jakiś SUV, skoro do podkreślania męskiej godności najlepiej nadaje się czerwone Ferrari?

 5. Osinska nie moze chyba przeżyć porazki wyborczej w Naszym Miescie.Ludzie jej pokazali ze jest słaba i zeby jej to Burmistrz rowniez powiedział.Chyba ze sama to juz zrozumiała i Dlategi tak jest jej “złe”.Wspolczuje Myslakowicom.

  • Warto przeczytać tekst po jego wypluciu panie Zenobiuszu. Mysłakowicom to raczej należy zazdrościć, np. ilości inicjatyw oddolnych czy stowarzyszeń. Poza tym, w przypadku przegranej, wyniki wyborów można, owszem, potraktować jak wyrok, który powoduje ucieczkę do dziury z podkulonym ogonem, ale również jako przyczynek do dalszego działania na rzecz gminy. To kwestia odporności psychicznej, determinacji i wiedzy. Myślę, że tych Asi nie brakuje.

 6. decydowanie BUS – Suv czy osobówka to przesada nie powinno się do tego dopuścić – jak dla seniorów i sportowców i większe szkolenia – B U S

 7. Nie rozumiem budowania tzw presiźu przez burmistrza. Jest przedstawicielem nas wszystkich. Stanowisko jest juz godne, nie ma potrzeby budowania otoczki. Myślę, że samochód jest potrzebny, nowy na gwarancji, ale w rozsądnej cenie. Skoda octawia w combi, np lub cos w tej klasie. Maybach buduje prestiź a nie suw. Busa na przejazdy można wynająć, będzie taniej. Pamietajmy, że urzad miasta to nie prywatna firma, to instytucja finansowana z naszych pienièdzy. Rozsądek i jeszcze raz rozsądek.

  • Podoba mi się pomysł wynajmowania busa okazjonalnie. Łatwo policzyć ile było takich transportów dzieci, seniorów. A dla kursów wokół komina Dacia Duster. 2 osie napędzane. MZGK potrzebuje auta. P.o. kierownika Dominik Piś opowiadał o tym. Ich VW ma ponad 20 lat. Opel z UM jest o 10 młodszy.

  • Admin: usunięto. Ponownie – wycieczki osobiste.
   Nawet jeżeli masz rację, a Twoje zarzuty są istotne, na tyle, żeby zrobić z nich osobny artykuł, to skontaktuj się z redakcją. Możesz pozostać anonimowy, ale nie w taki sposób. Tutaj jest mowa o aucie dla urzędu.

 8. Proszę mi przypomnieć ile milionów długu ma jeszcze Szklarska do spłacenia? Wydaje mi się, że burmistrz stosuje niewłaściwą politykę finansową. Nie pisze się projektów unijnych i nie składa wniosków, które wymagają wkładu własnego, bo brak funduszy w kasie, chociaż można uzyskać dofinansowanie do takich projektów. Samochód to pasywa, projekty unijne to aktywa. GOSPODARNI powinni o tym wiedzieć!
  Ja na szczęście nie mam już kredytów i nie szukam auta za 100 tyś. Kupiłem rower ze wspomaganiem elektrycznym. Burmistrz z racji funkcji, godności i wieku mógłby nabyć czerwony rower marki ferrari ze wspomaganiem elektrycznym, którego zasięg wystarczy na dojazd nawet do Wrocławia. Promujmy ekologię i uprawianie sportu.

 9. To jakaś paranoja z tymi pomysłami ludzi. Dlaczego burmistz ma korzystac z własnego samochodu? Moźe komputer, długopisy i papier do ksero teź ma przynieść, żeby było taniej? Trzeba zbadać potrzeby i znaleźć rozwiązanie. Zawsze się znajdzie ważniejszy wydatek niz samochód, ale jest potrzebny. A lekarze niech nie narzekają, kase zarabiaja to na szkolenia ich stac, poza tym trzeba bylo sie uczyć i wybrać inny zawód 🙂

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje