Materiał dla Radnych. Półtorej godziny filmu. Relacja ze spotkania “Rewolucja w samorządzie” z Szymonem Osowskim — prezesem Sieci Obywatelskiej – Watchdog Polska.
Czy wiemy o tym, że w tworzeniu budżetu obywatelskiego (BO) nie ma znaczenia wiek osób biorących udział w głosowaniu? Osoby te nie muszą być zameldowane w Szklarskiej Porębie. Muszą tu mieszkać. Nie można identyfikować osób biorących w głosowaniu. Anonimowość pełna. BO jest szczególną formą konsultacji społecznych. Zanim Radni podejmą uchwałę o BO, to mieszkańcy muszą pomysły przedyskutować. BO w Anglii to świętość. Spotkania, konsultacje na scenie. Otwartość. Rada miasta, w trakcie prac budżetowych, nie ma prawa usuwać, lub zmieniać w stopniu istotnym zadań wybranych w ramach BO. Poza tym dużo ciekawych rzeczy, które są możliwe do przeprowadzenia w Szklarskiej Porębie. Posłuchajcie Szymona.
Tematem spotkania było nowe prawo, które zwiększy możliwości wpływania mieszkańców na władze lokalne oraz umożliwi lepszą kontrolę podejmowanych przez polityków decyzji, m.in.:
– nowy budżet obywatelski,
– działanie nowej obowiązkowej komisji rady miasta zajmującej się skargami, wnioskami i petycjami,
– nowe zasady korzystania z inicjatywy uchwałodawczej, czyli tego, jak mieszkańcy mogą wpływać na prawo lokalne,
– zasady odpytywania prezydenta miasta podczas obowiązkowego raportu o stanie gminy,
– nowe uprawnienia radnych,
– zmiany w funkcjonowaniu rady gminy.
Szymon Osowski z Siecią Obywatelską – Watchdog Polska związany jest od 2007 roku, a od 2010 roku — jest jej prezesem. Za swoją działalność został wielokrotnie nagrodzony. W 2014 roku otrzymał od Prezydenta RP złoty Krzyż Zasługi, a od 2012 roku Dziennik Gazeta Prawna umieszcza go w rankingu najbardziej wpływowych prawników (miejsca 30, 12, 9, 14).
Spotkanie zostało zorganizowane przez >>> Kaliską Inicjatywę Miejską. Projekt finansowany z budżetu Fundacji Batorego.
Jeśli przyjąć, że mamy dobre prawo, to odpowiedzmy sobie, dlaczego ono jest koślawo stosowane i czy funkcjonariusze publiczni ponoszą/ponieśli odpowiedzialność za omijanie lub łamanie tego prawa(vide w wydaniu nie tylko szklarskoporębskim: casus ,,Kloca” przy ul 11 listopada lub ,,Zdrojowa-Invest”). Wygląda na to, że Nasze Miasto i Państwo ciągle to ,,h… d… i kamieni kupa”, jak powiedział w rest. ,,Sowa i Przyjaciele” b. minister- B. Sienkiewicz. A miała być dobra zmiana, która rozliczy większe i mniejsze przekręty. I co ? Parole, parole, parole !!!
Tu chodzi o prawa mieszkańców.
W kwestii „kloca” na Średniej – proszę zerknąć na nowe komentarze pod artykułem „Kolejny kloc”. Burmistrz przesłał odwołanie od decyzji wydania pozwolenia na budowę i… zadziałało!
Proszę zwrócić uwagę, że gdyby prawo było przestrzegane m.in.przez urzędników Starostwa Jeleniogórskiego, to nie byłoby potrzeby uruchomiania mitręgi odwoławczej -skargowej, którą wykonają urzędnicy Wojewody.
Pozdr.
Panie Administratorze, wg mojej informacji Burmistrz nie posiadał i nie posiada statusu strony w postępowaniu ws. wydania przez Starostwo pozwolenia na budowę przy ul. 11 Listopada, więc nie mógł wysłać skutecznego prawnie odwołania do Wojewody. Tyle i aż tyle. chyba, że się mylę i w takim przypadku proszę o pouczenie.
Pozdr,
Proszę zapytać radnych i burmistrza, czy w projekcie budżetu naszego miasta na rok 2019 zaplanowano jakąkolwiek kwotę z przeznaczeniem na budżet obywatelski.