12.7 C
Szklarska Poręba
czwartek, 10 października, 2024

Mamy dobre prawo

Materiał dla Radnych. Półtorej godziny filmu. Relacja ze spotkania “Rewolucja w samorządzie” z Szymonem Osowskim — prezesem Sieci Obywatelskiej – Watchdog Polska.

Czy wiemy o tym, że w tworzeniu budżetu obywatelskiego (BO) nie ma znaczenia wiek osób biorących udział w głosowaniu? Osoby te nie muszą być zameldowane w Szklarskiej Porębie. Muszą tu mieszkać. Nie można identyfikować osób biorących w głosowaniu. Anonimowość pełna. BO jest szczególną formą konsultacji społecznych. Zanim Radni podejmą uchwałę o BO, to mieszkańcy muszą pomysły przedyskutować. BO w Anglii to świętość. Spotkania, konsultacje na scenie. Otwartość. Rada miasta, w trakcie prac budżetowych, nie ma prawa usuwać, lub zmieniać w stopniu istotnym zadań wybranych w ramach BO.  Poza tym dużo ciekawych rzeczy, które są możliwe do przeprowadzenia w Szklarskiej Porębie. Posłuchajcie Szymona.

Tematem spotkania było nowe prawo, które zwiększy możliwości wpływania mieszkańców na władze lokalne oraz umożliwi lepszą kontrolę podejmowanych przez polityków decyzji, m.in.:

– nowy budżet obywatelski,
– działanie nowej obowiązkowej komisji rady miasta zajmującej się skargami, wnioskami i petycjami,
– nowe zasady korzystania z inicjatywy uchwałodawczej, czyli tego, jak mieszkańcy mogą wpływać na prawo lokalne,
– zasady odpytywania prezydenta miasta podczas obowiązkowego raportu o stanie gminy,
– nowe uprawnienia radnych,
– zmiany w funkcjonowaniu rady gminy.

Szymon Osowski z Siecią Obywatelską – Watchdog Polska związany jest od 2007 roku, a od 2010 roku — jest jej prezesem. Za swoją działalność został wielokrotnie nagrodzony. W 2014 roku otrzymał od Prezydenta RP złoty Krzyż Zasługi, a od 2012 roku Dziennik Gazeta Prawna umieszcza go w rankingu najbardziej wpływowych prawników (miejsca 30, 12, 9, 14).

Spotkanie zostało zorganizowane przez >>> Kaliską Inicjatywę Miejską. Projekt finansowany z budżetu Fundacji Batorego.

 

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

5 KOMENTARZE

  1. Jeśli przyjąć, że mamy dobre prawo, to odpowiedzmy sobie, dlaczego ono jest koślawo stosowane i czy funkcjonariusze publiczni ponoszą/ponieśli odpowiedzialność za omijanie lub łamanie tego prawa(vide w wydaniu nie tylko szklarskoporębskim: casus ,,Kloca” przy ul 11 listopada lub ,,Zdrojowa-Invest”). Wygląda na to, że Nasze Miasto i Państwo ciągle to ,,h… d… i kamieni kupa”, jak powiedział w rest. ,,Sowa i Przyjaciele” b. minister- B. Sienkiewicz. A miała być dobra zmiana, która rozliczy większe i mniejsze przekręty. I co ? Parole, parole, parole !!!

    • Tu chodzi o prawa mieszkańców.

      W kwestii „kloca” na Średniej – proszę zerknąć na nowe komentarze pod artykułem „Kolejny kloc”. Burmistrz przesłał odwołanie od decyzji wydania pozwolenia na budowę i… zadziałało!

      • Proszę zwrócić uwagę, że gdyby prawo było przestrzegane m.in.przez urzędników Starostwa Jeleniogórskiego, to nie byłoby potrzeby uruchomiania mitręgi odwoławczej -skargowej, którą wykonają urzędnicy Wojewody.
        Pozdr.

      • Panie Administratorze, wg mojej informacji Burmistrz nie posiadał i nie posiada statusu strony w postępowaniu ws. wydania przez Starostwo pozwolenia na budowę przy ul. 11 Listopada, więc nie mógł wysłać skutecznego prawnie odwołania do Wojewody. Tyle i aż tyle. chyba, że się mylę i w takim przypadku proszę o pouczenie.
        Pozdr,

  2. Proszę zapytać radnych i burmistrza, czy w projekcie budżetu naszego miasta na rok 2019 zaplanowano jakąkolwiek kwotę z przeznaczeniem na budżet obywatelski.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje