-0.9 C
Szklarska Poręba
piątek, 19 kwietnia, 2024

Kultura, polityka i finanse

Z mojego punktu widzenia…..
KWW Lepsza Szklarska zamieścił swój program dla kultury. Rozumiem, że te szczytne hasła znajdą racjonalną podporę finansową. Kultura – choć „nadbudowa”- kosztuje tak samo, jak każda inna dziedzina życia, a zyski z niej są wymierne w bardzo dalekiej perspektywie.
Niemal wszystko, co w programie wymienione, już się w Szklarskiej dzieje. Część realizowana przez instytucje kultury, część, że tak powiem, „przypadkiem” i “oddolnie”, tj. czynem społecznym członków stowarzyszeń, przy wsparciu instytucji kultury i finansowym wsparciu miasta w ramach współpracy z ngo.
Nadal wszystko rozbija się o pieniądze. I to nie małe. A o tych w programie mowa jedynie w punkcie dotyczącym podwojenia funduszy na współpracę z organizacjami pozarządowymi do…2023 r. Za mało. Instytucje kultury mają stałe zadania statutowe, dość mizerne budżety, nie sfinansują działań ekstra. Stowarzyszenia zwykle swoich środków ze składek mają tyle co kot napłakał. Jedni i drudzy, by zdobywać duże granty potrzebują wkładu własnego. Często jest to 50 % wartości projektu. Może środki na współpracę przeznaczyć na gwarantowanie wkładów własnych do projektów wpisujących się w politykę kulturalną miasta ?
A polityka kulturalna ? Jakie ma cele, jakie są koszty i etapy ich realizacji, skąd finansowanie ? Jesteśmy przecież w dobie określania kultury mianem “produktu”.
Czepiam się ? Owszem. Ale wszystkie programy tworzone dla kultury – o ile w ogóle KWW ją zauważają – to zbiór pobożnych życzeń, pisanych z nadzieją, że jakoś to się samo zrobi, samo sfinansuje, że wystarczy wesprzeć czynnik społeczny. Nie wystarczy. Społeczeństwo obywatelskie jeszcze nie powstało, a czynnik społeczny powoli się wypala…

- Reklama -

4 KOMENTARZE

  1. Tak z praktyki działania samorządowego. Doprowadziłem, oczywiście przy współpracy wielu ludzi, do pozyskania środków na remont dworca PKP i przeniesieniu tam biblioteki, informacji IT i Muzeum Zabawek. Dodatkowo pozyskaliśmy pieniądze na wyposażenie i z małych projektów na działania miękkie. Środki, które po zakończeniu kadencji wpłynęły na projekt adaptacji strychu gimnazjum na salę teatralną ze stuosobową widownią i całym zapleczem technicznym zostały niewykorzystane. nowy młody burmistrz zrezygnował z projektu po prawie trzech latach starań o niego. Osobisty projekt, które do tej projekt jest realizowany w mieście to Góry Kultury czyli Przegląd Twórczości Mieszkańców Karpacza. Decydują ludzie i ich pasja, pomysły i zaangażowanie.

  2. Ważny głos Pani Bożeno, zwłaszcza, że z ust praktyka. To, że wiele się artystycznego w Szklarskiej dzieje, nikt zorientowany nie może zaprzeczyć. Jednak Miasto dysponuje również innymi, niż niewystarczające środki z budżetu, jest nim celowe rozbudowywanie sieci kontaktów przy lada okazji. Wtedy właśnie należy choć w części traktować kulturę jak produkt. Dysponuje oczywiście o tyle, o ile o to zadba. Należy podwoić wysiłki, połączyć instytucje kultury i sztuki w Szklarskiej z wysiłkiem władz miejskich na arenie poza gminnej. Pozdrawiam.

  3. W nowej Radzie znalazł się znany orędownik kultury Pan Przemek Wiater. Z pewnością będzie dbał nie tylko o finanse łożone na cele kulturalne, ale będzie inicjatorem wydarzeń promujących kulturę w naszym mieście.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje