16.1 C
Szklarska Poręba
piątek, 22 września, 2023

Kultura ludzi nie nudzi 3/10

 

 

Mistrz 3 – polska klasyka – Duda Gracz
Fascynuje mnie nieustająco. Jest w jego obrazach coś atmosfery młodopolskiego Krakowa. Jestem z tamtej, przesiąkniętej pisowską mentalnością Polski, gdzie zero racjonalizmu, jeno Bóg-Honor-Ojczyzna na ustach i w sercach, przy boku szabelka i na barykady… Z jednej strony , bo z drugiej … i tu zacytuję (z dużymi skrótami) żyjącego w tamtych czasach Stanisława Brzozowskiego – twórcę legendy Młodej Polski, a zarazem jej krytyka…. Tylko na litość, nie próbujcie zrozumieć, bo cały poniższy bajzel to właśnie Młoda Polska, najdoskonalszy okres w polskiej sztuce, totalnie niezrozumienie, oderwanie od realnego świata, fikcja i kokieteria zarazem.

Skandal kulturalny. Patryotyczne grabarstwo. Psychologia na wspak odwrócona. Styl i dusza. Dziejowość bezwzględna i samotna, niewzruszona wiara. Transcendentalizm Norwida. Cywilizacya chrześcijańska. Dziejowe znaczenie sztuki.. Ciągłość pracy i teatralizm wyobraźni. Mickiewicz i psychika europejska. Złudzenia polskiej swobody. Monsalwat. Towiański i komuna duchowa Romina. Hamlet i Chrystus. Obłuda umęczonej psychiki. Kultura bezpłodności dziejowej i psychologicznej izolacyi.

Rozwinięcie tych wszystkich skrótów myślowych czuję w obrazach Jerzego Dudy Gracza, pewnie dlatego tak bardzo mnie do niego ciągnie. Cholerka, urodził się przecież w trakcie wojny, zmarł w 2004 roku, a tak doskonale to wszystko rozumiał, ten piekielny polski brak harmonii, której domaga się umysł racjonalny.

 

Jest w jego obrazach liryczne piękno pejzażu i tak brzydka , że aż piękna deformacja człowieka, fizyczna i duchowa. I ta zjawiskowa aura młodopolskiego ducha pełnego pogańskich rusałek i dziwożonów . Był uzależniony od wszystkiego co polskie, literatury, malarstwa, pejzażu, mentalności, która traktował nader ironicznie, choć kochał. O jego twórczości mówi się, że” jest rozpięta jest między biegunami groteski i ironii z jednej strony, a sentymentalizmu i nostalgii z drugiej”.

Więcej >>>

 Bożena Danielska

 

Wykorzystano:
https://wiadomosci.wp.pl/pogrzeb-jerzego-dudy-gracza-6037777998324865a

 

 

Poprzedni artykułKultura ludzi nie nudzi 2/10
Następny artykułBunt ekologów
- Reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Nareszcie, czekałem na Dudę – Gracza to dla mnie Geniusz , który jak nikt umie zobrazować nasze ułomności,nadęcie, Polskie ” hajda na Soplicę……” , ale i bezradność i piękno .
    Jak dziś pamiętam z czasów liceum ( lata 80-te) pierwszy szok i efekt “łał” , jak dziś mawiają moje dzieci, po obejrzeniu wystawy Dudy Gracza w Krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej.
    Co ciekawe cały czas aktualne ,cały czas dotyka – SZTUKA.
    Czekam z wypiekami na dalsze odcinki.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje