11.1 C
Szklarska Poręba
czwartek, 23 maja, 2024

Konferencja europejskich kolonii artystycznych w Kazimierzu Dolnym

Szansa dla Szklarskiej Poręby i nie tylko.

W dniach 26-29 września 2019 r. w partnerskim Kazimierzu Dolnym odbyła się międzynarodowa konferencja „Europejskie kolonie artystów; przeszłość i przyszłość”. W spotkaniu uczestniczyło około pięćdziesięciu przedstawicieli europejskich kolonii artystycznych. W ramach wystąpienia wystosowałem apel do władz Unii Europejskiej o zorganizowanie w 2023 r. „Roku Europejskich Kolonii Artystów”.

 

Petycja o ustanowienie „Roku Europejskich Kolonii Artystów”

Kolonie artystów powstały w XIX wieku. Działają i dzisiaj, jak przed laty, z dala od aglomeracji przemysłowych, w codziennym kontakcie z naturą. Kolonie artystów są zjawiskiem typowo europejskim, które w tej skali nigdzie poza Starym Kontynentem nie występuje.
Zgłaszamy inicjatywę, aby rok 2023 nazwać „Rokiem Europejskich Kolonii Artystów”, dla którego to wydarzenia patronem byłby Parlament Europejski. Celem „Roku Europejskich Kolonii Artystów” byłoby wzmocnienie procesu tworzenia społeczeństwa obywatelskiego oraz uzmysłowienie społecznej roli alternatywnej sztuki i sposobu życia, a także szersza refleksja nad dniem dzisiejszym i przyszłością cywilizacji europejskiej.
W ramach planowanych działań należy opracować program „Roku Europejskich Kolonii Artystów” w porozumieniu z Radą Europy, Parlamentem Europejskim, Europejską Federacją Kolonii Artystów EuroArt oraz krajami członkowskimi. Tematyczne wydarzenia kulturalne, w tym wystawy, konferencje, filmy i publikacje o charakterze regionalnym, krajowym, jak i ogólnoeuropejskim, powinny otrzymać należne wsparcie właściwych instytucji państw członkowskich Unii Europejskiej.

    dr Przemysław Wiater

 

 

Bożena Danielska , Dom Hauptmannów w Szklarskiej Porębie

dr Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce

dr Waldemar Odorowski, honorowy prezes Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, przyjaciel Szklarskiej Poręby, niestrudzony propagator idei kolonii artystów z autorem

Stefan Schwenke, burmistrz partnerskiego Worpswede, najbardziej znanej niemieckiej kolonii artystów, były przewodniczący ‘euroArt’

Sala konferencyjna z roll-up Szklarska Poręba – kolonia artystów

dr Marek Prawda z autorem

 

- Reklama -

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje