-1.1 C
Szklarska Poręba
niedziela, 10 grudnia, 2023

Komunikacja w mieście

Norweski dziennik >>> DAGBLADET donosi o pierwszej na świecie darmowej komunikacji publicznej.

Od 1 stycznia 2020 r. Bilet zbiorowy będzie historią w Luksemburgu. Dzięki temu kraj staje się pierwszym, który wprowadza bezpłatny transport publiczny dla wszystkich swoich mieszkańców. Była to jedna z obietnic wyborczych premiera Xaviera Bettela, który został ponownie wybrany w październiku i wprowadzona w środę w tym tygodniu. W Szklarskiej Porębie darmowy transport publiczny też – miał być. Pozostał zakurzony lans:  >>> lans 1 i >>> lans 2.

Komunikacyjne problemy naszego miasta dopiero się zaczną, jak wieszczą zorientowani w temacie. Kilkanaście zezwoleń na budowę apartamentowców czeka w kolejce do realizacji. W tym aspekcie nie ma znaczenia, czy będą to inwestycje opłacalne podatkowo dla miasta (24 zł/1 m2) czy nieopłacalna mieszkaniówka (0,80 zł / 1 m2). Każda z nich ściągnie ludzi, którzy będą się po mieście przemieszczać. Obsada apartamentowców  to nie wszystko. Pozostanie ruch tranzytowy oraz dojdą tysiące klientów ośrodka sportowego w Jakuszycach.

Nieuchronnie powraca temat dużej obwodnicy. Burmistrz, Mirosław Graf kilkakrotnie publicznie wyznawał pogląd, że duża obwodnica może być niekorzystna, bo skusi turystów do omijania miasta. Tymczasem doniesienia z bazy noclegowej wskazują, że mamy coraz więcej turystów z Czech! Zróżnicowanie naszej bazy oraz jej jakość jest lepsza niż u sąsiadów przy porównywalnych cenach.  To jak jest ze szkodliwością obwodnicy? 🙂 

Przy takim pojmowaniu oczywiste, że nie należy, w tej kadencji spodziewać się jakiegokolwiek lobbowania gminy za obwodnicą. Wiadomo, że brak na to pieniędzy w budżecie – podnoszony, przeciwko obwodnicy, argument wyborczy przez Gospodarnych. Ale co z tego? Nie ma to znaczenia, bo obwodnica jest inwestycją centralną. Jeżeli ruszy, to miasto nie musi wyłożyć nawet złotówki. Tymczasem w sprawie tej inwestycji coś się dzieje  na warszawskich szczeblach. Lokalna Organizacja Turystyczna trzyma rękę na pulsie.

- Reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Szkoda z tą obwodnicą, jak działania związane z jej budową opóźnią się o 5 lat to zostaniemy w tyle za innymi ośrodkami w regionie.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje

Referendalne ABC

Kościół kocha hojnych

Urzędowa samowola

Prostowanie sprostowania