0.5 C
Szklarska Poręba
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Kocha, lubi, szanuje

Po śmierci Przemysława Wiatera naturalnym wydaje się pomysł upamiętnienia Jego osoby w przestrzeni Szklarskiej Poręby. Trudno szukać drugiej osoby, która w równym stopniu popularyzowała historię regionu i Szklarskiej Poręby. Z pomysłem upamiętnienia jednego z miejsc, które mogłoby nieść ze sobą również znaczenie symboliczne zgłosił się do mnie wieloletni mieszkaniec Szklarskiej Poręby Dolnej, pan Paweł Pawlak – eksplorator, fascynat przeszłości, który wielokrotnie zasięgał opinii Przemka w różnych kwestiach związanych z historią regionu. Zobowiązałem się do przedstawienia pomysłu radnym miejskim, członkom Komisji Rozwoju Gospodarczego i Gospodarki Komunalnej.

Poniżej zamieszczam treść pisma.

Pomysł nie znalazł aprobaty, zwłaszcza pośród radnych z komitetu burmistrza. Jeden z nich powiedział wprost, że wiele zasłużonych osób nie zostało upamiętnionych w przestrzeni Szklarskiej Poręby. Rozumiem, że można Przemka nie kochać, można też za Nim nie przepadać, ale żeby nie szanować…

 

Michał Pyrek 2020

- Reklama -

6 KOMENTARZE

 1. I znów nie pisze Pan prawdy. Pomysł znalazł pełną aprobatę tylko jednej radnej. Pozostali w różny sposób acz zgodnie twierdzą, że o ile pomysł upamiętnienia śp. Przemysława Wiatera jest godny uwagi to należałoby się zastanowić nad wyborem miejsca bardziej i bliżej związanym z działalnością Pana Wiatera. Czytamy tymczasem : “Pomysł nie znalazł aprobaty, zwłaszcza pośród radnych z komitetu burmistrza.”. Jakie to proste i czytelne prawda? Taka Pyrkowa prawda.

  • Prawda jest taka, że ja również byłem za nazwaniem punktu widokowego na Zbójeckich Skałach imieniem Przemysława Wiatera. Uzasadniłem, że jest to dobre miejsce na wspominanie Jego osoby, okoliczności temu jak najbardziej sprzyjają. Byłem natomiast przeciwny mianowaniu cmentarza na Dolnej Jego imieniem dlatego, że poświęcił mnóstwo zaangażowania w jego ratowaniu. Inna kwestia, że obecny stan tego cmentarza nie byłby satysfakcjonujący dla Przemka. Na komisji postanowiliśmy, że o zdanie w tej sprawie zapytamy Mieszkańców.

 2. Proponuję postawić pomnik trzem burmistrzom, Panom:Kusztal, Misiuk,Graf wyryć napis w skale” Dziękujemy za zniszczenie miasta” MIESZKAŃCY..

 3. Szanowny “czytelniku”
  Jeżeli był /była Pan/Pani na komisji, na której była omawiana inicjatywa zgłoszona przez Pana Pawła Pawlaka i odczytana przez przewodniczącego Janusza Lichockiego, to po pierwsze, warto mieć mieć na tyle odwagi cywilnej by podpisać się z imienia i nazwiska. Po drugie, warto mówić prawdę.
  Ja na tej komisji byłem i byłem także za nadaniem punktowi widokowemu przy Zbójeckich Skałach imienia Przemka Wiatera. Pomysł wg mnie szczególnie udany ze względu na charakter miejsca, jak i akceptację Rodziny Przemka. Większość komisji nie podzielała twego stanowiska, choć wszyscy zgadzali się, że takie miejsce w Szklarskiej Porębie trzeba znaleźć. Ostatecznie zapisano w protokole z komisji informację o konieczności konsultacji z obywatelami Szklarskiej Poręby miejsca upamiętnienia Przemka.

 4. @Piotr Kozioł Tak warto mówić prawdę a tutaj są z nią problemy. Czyli ok jeszcze dwaj radni byli za. W sumie 3 osoby z 15 osobowego grona. Z treści “artykułu” Pana Pyrka wynika, że przeciw byli w zasadzie tylko radni z grona komitetu burmistrza. I jest to nie prawda. Ja rozumiem, że Pan Pyrek czuje się zwolniony z odpowiedzialności za swoje słowa i nie prowadzi działalności informacyjnej tylko stara się kreować rzeczywistość tak jak mu wygodnie. Czyli zrobić w konia mieszkańców by myśleli tak jak chcecie. Panu może to nie przeszkadza. Mi już tak. Tym bardziej, że wiarygodność Głosu była, jest i będzie iluzoryczna. Odnośnie pomysłu nadania imienia platformie ŚP Przemka Wiatera. To pomysł jest słaby. Platforma widokowa na Zbójeckich Skałach nie jest w żaden sposób związana z działalnością Pana Przemysława. Więc nie tędy droga. Nic na siłę. Lepiej aby imieniem Przemysława Wiatera nazwać np. narciarski Bieg Retro czy tam Rajd Flanela. Bo to były rzeczy które rzeczywiście tworzył, w które się angażował i które były mu bliskie. Do nowoczesnych platform widokowych Przemek nie pasował. Kto go znał ten wie o czym piszę.

 5. Szanowny “czytelniku”
  Znowu mija się Pan /Pani z prawdą w komisji gospodarczej zasiada 11 a nie 15 radnych. Nie pamiętam, jaki był wynik głosowania w tej sprawie, ale postaram się to sprawdzić u przewodniczącego komisji Janusza Lichockiego. Jednym pomysł Pana Pawlaka dotyczący punktu widokowego przy Zbójeckich Skałach się podoba, innym nie, na tym polega różnorodność i pluralizm poglądów. Jeżeli “robieniem w konia mieszkańców” jest dla Pana/Pani ujawnienie zalewania i niszczenia zabytków przez jednego z deweloperów operujących w Szklarskiej Porębie, lub zwracanie uwagi na dewastację “Perły” przez kolejnego dewelopera, czy reakcja na zanieczyszczanie wód rzeki Kamiennej przez miejską oczyszczalnię ścieków – to wszystko zadziało się w Głosie, to gratuluję. Ciekawe, gdzie indziej mieszkańcy naszego miasta mieliby szansę dowiedzieć o tych faktach.
  Pozdrawiam i wszystkiego dobrego wszystkim życzę na Nowy Rok.
  Piotr Kozioł

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje