16 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 15 lipca, 2024

“Klimatyczna” kontrola

Nie pięć lat, nie trzy lata, a jedna ulewa pokazała, że obawy części radnych o sposób wykonania nawierzchni ulicy Klimatycznej są jak najbardziej uzasadnione. Sprawa była opisywana w artykule >>>”Fuszerka za unijne pieniądze?”.

Na sesji Rady Miasta w dniu 28 maja 2020 roku radny Radosław Przybylski poruszył ten problem. Oto fragment z sesji gdzie wywiązała się następująca konwersacja z zastępcą burmistrza Zbigniewem Misiukiem (>>>link).

Przytaczam jej fragmenty:

Radosław Przybylski (R.P.): “..nasze obawy są o to, że z jakimś większym deszczem, dwoma, pięcioma całe kruszywo z kamieni będzie wypłukane….i….skutek będzie taki, że droga będzie się nadawała znowu do remontu… Były przykłady z Ulicy Odrodzenia…. Chcąc uniknąć tej sytuacji w przypadku ulicy Klimatycznej zwracam się do Pana, Panie Burmistrzu z takim wnioskiem, aby zweryfikować…technologię wykonania tej drogi…, aby pieniądze, które wydajemy na remont tej drogi nie spłynęły z deszczem…

Zbigniew Misiuk (Z.M.): ”Szanowni Państwo, chciałem jeszcze raz podziękować Panu za tzw. zgłoszenie i wątpliwości, natomiast proszę zwrócić uwagę na kilka drobiazgów istotnych w tej sprawie…. ulica Klimatyczna jest w trakcie przebudowy. To co Pan widział jest jakby trwająca budowa, nie zakończona, nie zostały jeszcze uzupełnione odpowiednim jakby materiałem spiny między kostką. Należało by także zwrócić uwagę na fakt, że nie chcieliśmy wydawać nadmiernych pieniędzy wyrzucając istniejącą kostkę w błoto… był tam inspektor nadzoru dwukrotnie…

R.P.: “Te fugi są już uzupełnione do samej góry i zagęszczone…

Z.M. “Zostawmy to fachowcom, którzy się na tym znają… od układania kostek drogowych, jeżeli te wyjaśnienia nie wystarczą przygotujemy Panu wyjaśnienia na piśmie w tej sprawie. No trudno jest dyskutować co będzie za lat kilkanaście lub kilkadziesiąt”.

Poniższe zdjęcia pokazują stan przed i po ulewie.

Powyżej: kostka została ułożona, a całość zagęszczona; na kostce widać ślady uderzeń płyty zagęszczarki.

Powyżej: zdjęcia po ulewie; widać wypłukane spoiny.

W dniu 15 czerwca br. na Komisji Wspólnej Kierownik Referatu Inwestycji Janusz Wnuczak zapewniał, że droga będzie wykonana w sposób prawidłowy i zgodnie ze sztuką brukarską, a jeśli będą wątpliwości, to nie zostanie odebrana.

Udało mi się również porozmawiać z burmistrzem Mirosławem Grafem, który był już zorientowany w temacie. Pan burmistrz mówił, że kostka na całej drodze będzie jeszcze dokładnie ubijana i to, co widać teraz, nie jest jeszcze gotową drogą.

No cóż, trzymam z słowo Pana Kierownika i Pana Burmistrza! Pamiętajmy, że inwestycje miejskie są finansowane w całości lub częściowo (jak punkty widokowe) z naszego budżetu i powinny być wykonywane z należytą starannością, aby mogły służyć nam mieszkańcom wiele lat.

 

 

 

Marcin Michałków

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

8 KOMENTARZE

  1. Zapraszam na Turystyczną, ani miasto, ani lasy nie poczuwają się do drogi pod lasem. A po ostatniej ulewie to mieliśmy wyrwy głębokości 20 cm!

  2. Wykonanie tej drogi to woła o pomstę do nieba. Czy nasi urzędnicy tego nie widzą jak to jest spierniczone. Chyba że…
    (komentarz uległ moderacji: nikt nikogo za rękę nie złapał; przy podejrzeniu niegospodarności można złożyć doniesienie do prokuratury powołując się na art. 296 kodeksu karnego)

  3. Takie fugi szerokie, że noga może wpaść, porobili na tym stromym odcinku. Na górnym płaskim robią już lepiej.
    A ile lat gwarancji będzie na tę drogę?

  4. Tańczące kostki od momentu ich układania. Tańczący wykonawca i ślepy odbiorca. Wszyscy jesteśmy specjalistami tylko nikt nie przypilnował. Teraz rzeźbimy dalej i dalej rzeźbimy niepotrzebne wydatki.

  5. Czy tylko ja widzę, że w urzędowych inwestycjach różnych gmin brakuje odpowiedzialności? Gdyby urzędnik odpowiadał swoim majątkiem za podpisanie się pod bublem, to może by to wyglądało inaczej. A tak – czy się rozwali, czy nie, to i tak luz w majtkach ma urzędnik. Szkoda tylko publicznych pieniędzy na fuszerki.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje