-1.1 C
Szklarska Poręba
niedziela, 10 grudnia, 2023

Kamień Preusslera

Kamień znajduje się w Szklarskiej Porębie przy ul. Izerskiej (dawniej Stara Droga Celna – Alte Zollstraße), którą prowadzi niebieski szlak z Białej Doliny na Biały Kamień (Izerskie Garby). Obelisk upamiętnia mistrza szklarskiego Hansa Preusslera, syna Wolfganga – założyciela huty w Białej Dolinie. Żył do 1668 roku, kiedy to w wieku 72 lat wracając konno z kamieniołomu kwarcu na Białym Kamieniu, zmarł na udar mózgu. Miejsce upamiętniono kamieniem. Na granitowym głazie wyryto napis “H. P. + 1668”.

Kamień znajduje się około trzystu metrów przed końcem asfaltu na ulicy Izerskiej lewym na poboczu drogi (50°50’18.5″N, 15°29’36.0″E). Jest to najstarszy zachowany tego typu obiekt na terenie Szklarskiej Poręby i Gór Izerskich.

W chwili obecnej prowadzone są tam prace drogowo-budowlane, które poważnie zagrażają temu tak ważnemu dla miasta zabytkowi.

Złożyłem do burmistrza wniosek, aby rozpocząć procedurę wpisania do Państwowego Rejestru Zabytków „Kamienia Hansa Preusslera”.

 

Przemysław Wiater

- Reklama -

5 KOMENTARZE

  1. Oj, Przemysławie! Zawracasz głowę Naszemumirkowi jakimś bezużytecznym kamolem, obsikanym przez psy. Jak kamień znajdzie się w rejestrze, to zostanie objęty właściwymi przepisami ochronnymi. Może się okazać, że miasto będzie musiało zadbać o otoczenie, wymóc na deweloperze utrzymanie porządku i staranności w bezpośrednim sąsiedztwie. Tak się nie godzi! Gdyby to chodziło o “witacze” na rogatkach, aaaa to co innego. Znalazła by się nawet kasa na tablicę pamiątkową i podświetlenie zabytku.

  2. Panie Przemysławie, w imieniu inwestora budowy przy ul. Izerskiej, czyli własnym – pamiątkowy Kamień jest dokładnie w tym samym miejscu w jakim został ustawiony po wcześniejszym “zwaleniu” w czasie prac drogowych na ul. Izerskiej, wtedy Armii Czerwonej (2013?). Firma, która obecnie prowadzi prace budowlane została uprzedzona o jego historycznej wartości. Budowa jest w końcowej fazie, aktualnie prowadzone są prace porządkujące działkę i pobocze drogi. Już wcześniej informowałem UM w Szklarskiej Porębie o tym, że sfinansuję czyszczenie Kamienia i odpowiednie zaaranżowanie jego otoczenia/podłoża (kostka, ozdobny gres, tabliczka informacyjna). Zapewniam, że dla mnie “Zauroczonego Karkonoszami”, to nie tylko obowiązek, ale i satysfakcja z możliwości dołożenia malutkiej cegiełki do promowania wspaniałego dziedzictwa tego terenu. A przy okazji, wielkie gratulacje za Pana działalność i wspaniałe publikacje. Pozdrawiam

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje

Referendalne ABC

Kościół kocha hojnych

Urzędowa samowola

Prostowanie sprostowania