22 C
Szklarska Poręba
niedziela, 16 czerwca, 2024

Janusz Lichocki – Przewodniczący Rady Miasta

Od kilku dni Rada Miasta ma nowego przewodniczącego. Na miejscu odwołanej radnej Małgorzaty Drużkowskiej zasiadł radny Janusz Lichocki. 

 

Oświadczenie Radnego

Rada miejska to nie jest kolejny referat Urzędu Miasta, a radny to nie jeden z jego pracowników. Nasza, radnych, niezależność od organu prowadzącego ma mieć nie tylko charakter zapisu ustawowego, ale ma mieć także bezpośrednie przełożenie na rzeczywiste relacje między organami samorządu lokalnego oraz na status radnego.

W tej radzie nie ma radnych burmistrza, radnych byłego burmistrza i radnych burmistrza na spadochronie. W tej radzie są przedstawiciele mieszkańców Szklarskiej Poręby, radni, którzy chcą pracować dla miasta, jego mieszkańców i inwestorów, którym zależy przede wszystkim na zrównoważonym rozwoju Szklarskiej Poręby i regionu karkonoskiego.

Tego nie da się osiągnąć ani stosując uniki, ani przeczekując do pomyślnego finału, lecz tylko i wyłącznie biorąc pełną odpowiedzialność za sprawy gminy. Co to oznacza? Ano w wielu przypadkach bycie niewygodnym dla organu decyzyjnego.

Nam radnym wolno być pięciolatkiem zadającym kłopotliwe pytania. Jesteśmy wybranymi przedstawicielami mieszkańców. Naszym zadaniem jest dołożenie wszelkich starań, aby w sztywną hierarchiczność urzędowych procedur wnosić ducha życiowych rozwiązań z myślą o interesie wspólnoty, a nie partykularnych interesów poszczególnych jednostek.

Warto też przypomnieć, że „rada” ma swój źródłosłów w „radzeniu”. Proszę szanownych koleżanek i kolegów radnych, my się mamy na tym forum naradzać. Nie przepychać, nie zwodzić, nie traktować siebie wzajem i nasze opinie z obojętnością. Takiej rady chcę i dlatego chcę być jej przewodniczącym.

Obejmując funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej Szklarskiej Poręby dołożę wszelkich starań, aby oprócz obowiązków wynikających z ustawy, czyli m. in. organizowania prac rady oraz przewodniczenia obradami, podjąć intensywne działania mające na celu opracowania jednego programu działań Rady Miasta na najbliższe 4 lata wynikające z postulatów wyborczych zawartych w programach wyborczych wszystkich szanownych kolegów i koleżanek radnych.

Już w dniu dzisiejszym mogę zaproponować następujące postulaty, które moim zdaniem powinny się znaleźć w tym programie:
1. stała poprawa życia mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa, dostęp do kultury, służby zdrowia i oświaty,
2. rozbudowa infrastruktury komunalnej, drogowej, wodno – kanalizacyjnej,
3. dążenie do zrównoważonego rozwoju każdej części Szklarskiej Poręby,
4. ograniczenie rozbudowy apartamentowców,
5. realizacja obwodnicy miejskiej.

Przyszedł najwyższy czas aby postrzeganie naszej rady przez mieszkańców jako radę, która jest w ciągłym konflikcie zmienić. Stwierdzenie prasowe „Źle się dzieje w Radzie Miasta Szklarskiej Poręby” zmienić na „Dobrze się dzieje” w Szklarskiej Porębie.

Liczę na współpracę wszystkich radnych, którzy swoimi radami z pewnością przyczynią się do rozwoju naszego miasta, a przede wszystkim zadowolenia mieszkańców z życia w naszym mieście – Szklarskiej Porębie.

Liczę także na owocną współpracę z Burmistrzem Miasta oraz pracownikami Urzędu Miasta Szklarskiej Poręby.

 

Janusz Lichocki, radny, Przewodniczący Rady

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

2 KOMENTARZE

 1. Brawo. Słowa dobrane trafnie. Czekam na rzeczywiste działania. Przewodniczący nie może być przedstawicielem Burmistrza, tylko musi służyć Radzie. Tak samo prawnik opłacalny z pieniędzy miejskich, winien służyć interesom Miasta, a nie urzędników. Oczywiście należy spodziewać się wśród Radnych Grafolubnych oporu wobec planów i zamierzeń. No ale trudno po niektórych oczekiwać myślenia. Jak każe pańcio, tak sługa pieje!!!

 2. Brawo Janusz

  Cieszę się, że objąłeś tą funkcję. Życzę powodzenia Tobie i wszystkim tym którzy przyjmą zaproszenie do współpracy. Napisałeś kilka bardzo ważnych zdań:
  “W tej radzie nie ma radnych burmistrza, radnych byłego burmistrza i radnych burmistrza na spadochronie. W tej radzie są przedstawiciele mieszkańców Szklarskiej Poręby, radni, którzy chcą pracować dla miasta, jego mieszkańców i inwestorów, którym zależy przede wszystkim na zrównoważonym rozwoju Szklarskiej Poręby i regionu karkonoskiego.”
  a także:
  “Nam radnym wolno być pięciolatkiem zadającym kłopotliwe pytania. Jesteśmy wybranymi przedstawicielami mieszkańców.”

  Rada Miasta jest ciałem uchwałodawczym, które ma także zadanie kontrolne wobec Burmistrza. Życzę sobie i Wam abyście tą funkcję dobrze sprawowali.

  Pamiętajcie, że nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje