-3.6 C
Szklarska Poręba
piątek, 6 grudnia, 2024

Jak zrobić kompostownik?

Od początku roku mieszkańcy mają możliwość uzyskania zniżki w opłacie za odbiór odpadów komunalnych. Wszystkim, którzy wpiszą do deklaracji używanie kompostownika, ustawodawca zapewnił 10% bonifikaty. Nie będzie już odbierana z tego gospodarstwa domowego jedna frakcja zbieranych odpadów – BIO.

Nie wystarczy jednak sama deklaracja, choć już słyszałem opinie, że kto to sprawdzi, a zawsze złotówka! Nie wystarczy też samo rozrzucenie BIO-odpadów, bo łania zeżre. Prawidłowo wykonany kompostownik może dostarczyć wartościowy nawóz. Podkreślę raz jeszcze: PRAWIDŁOWO”. Kompostowników przydomowych widziałem kilkadziesiąt, ale żaden z nich nie był gwarantem dobrego nawozu. Przypominały raczej doły gnilne, a swąd z nich bijący nie pozostawiał żadnych wątpliwości. Jeśli chcemy wytworzyć wartościowy nawóz, kompostowanie musi odbywać się na powierzchni, w skrzyniach, które zapewniają swobodny przepływ powietrza.

KOMPOSTOWANIE to proces mineralizacji, rozkładu substancji organicznych na proste związki mineralne (głównie dwutlenek węgla, wodę, amoniak, azotany, fosforany i siarczany) z towarzyszącym rozkładowi uwolnieniem energii w postaci ciepła (pryzmy kompostowe na polach tworzone z odpadów pochodzących z upraw warzyw, np. nać marchwi – do 15% masy zbiorów – są niskotemperaturowym źródłem ciepła i mogą być wykorzystywane do ogrzewania tuneli foliowych, gdzie wzrastają następne warzywa). Kompostowanie zachodzi w obecności tlenu, w odpowiedniej temperaturze i wilgotności.

 

 

Czego nie wrzucamy do kompostownika, a do pojemnika na odpady zmieszane?

Odpadki kuchenne pochodzenia zwierzęcego: kości, mięso i tłuszcz

Spleśniałe resztki owoców i warzyw

Zadrukowany kolorowo papier

Korzenie chwastów

Gałęzie zainfekowane chorobami

Metal, plastik, szkło

Chemikalia

WYSTRZEGAJ SIĘ:

układania grubych warstw skoszonej trawy, zgrabionych liści, lub innych odpadków, które spowodują zatrzymanie przepływu powietrza; będzie to powodowało niepożądany proces gnicia

 

ZAKŁADANIE KOMPOSTOWNIKA I WYTWARZANIE KOMPOSTU

 

PAMIĘTAJ!

kompostowany materiał musi podlegać wentylacji,

powinien posiadać konsystencję mokrej gąbki

 

kompostownik nie powinien przekraczać 1,5 m wysokości,

a jego objętość nie powinna być większa niż 2 m3

 

Powodzenia 🙂

 

 

 

 

2020 Redakcja

 

Skorzystaliśmy z materiałów Stowarzyszenia “Ekopsychologia” z Zakliczyna, powstałych w ramach projektu “Akademia Odpadowa” finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Rzeszowie i Krakowie.

 

- Reklama -

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje