3.4 C
Szklarska Poręba
środa, 21 lutego, 2024

Interpelacja w sprawie ul. Uroczej

Radny Marcin Michałków złożył na ręce burmistrza Mirosława Grafa interpelację w sprawie rozwiązań wprowadzonych przez gminę na ul. Uroczej. Przypomnijmy: nie uwzględniając głosu osób prowadzących obiekty noclegowe pod wyciągiem oraz liczby zorganizowanych wycieczek przemieszczających się autokarami, nie uwzględniając ani głosów osób prowadzących szkółki narciarskie i przyjeżdżających pod wyciąg autokarami, ani głosów osób związanych ze służbami ratunkowymi, na wniosek gminy została wprowadzona nowa organizacja ruchu na ul. Uroczej – ruch jednokierunkowy od Muzeum Mineralogicznego z zakazem wjazdu autobusów pod wyciąg. W ubiegłym sezonie kursował także skibus (informacją przestrzenną o nim był kartka za przednią szybą samochodu) bez właściwie oznakowanych przystanków. Zmianie organizacji ruchu było poświęconych kilka artykułów w GŁOSie: >>>Urocza koncepcja, >>>Urocza koncepcja – spotkanie w UM, >>>Urocza powraca, >>>Przeszkody w rozwoju turystycznym.

 

Szklarska Poręba , dnia 18.12.2020r.

Marcin Michałków

Radny Rady Miejskiej w Szklarskiej Porębie

 

INTERPELACJA

skierowana do Burmistrza Szklarskiej Poręby

w sprawie zmiany organizacji ruchu na ul.Uroczej

Szanowny Panie Burmistrzu, niemal dokładnie rok temu zmieniono organizację ruchu na ulicy Uroczej. Wg założeń zmiana miała usprawnić dojazd do stacji narciarskiej Ski Arena Szrenica narciarzom dowożonym przez miejskiego Ski Busa, taksówkarzom oraz ski busom hoteli i pensjonatów. Oto cytat z Biuletynu “Pod Szrenicą”: „Ski busy to rozwiązanie znane od lat z zachodnich ośrodków narciarskich. Korzysta z nich wielu narciarzy, którzy nie muszą jeździć swoimi samochodami. Busy dowożą ich pod same wyciągi. Podstawowym założeniem tego rozwiązania będzie próba zmniejszenia natężenia ruchu. Turyści nie będą musieli jechać pod wyciąg własnym autem i poszukiwać tam miejsca parkingowego. (Miejski) Ski bus będzie na ulicy Uroczej korzystać ze specjalnego pasa ruchu, dzięki temu przejazd ma być wygodniejszy i szybszy. W związku z tym nastąpi też trwała zmiana organizacji ruchu na ulicy Uroczej. Ruch będzie się tam odbywał tylko w jednym kierunku.” Ponadto w ulicę Uroczą nie będą mogły wjeżdżać autokary”.

W budżecie na rok 2021 przedstawionym Radzie Miejskiej jeszcze przed wybuchem pandemii Covid-19 nie znalazła się  jednak żadna kwota na funkcjonowanie miejskiego busa, a więc dziwnym trafem bardzo szybko zrezygnowano z tego rozwiązania pozostając jednak przy zmienionej organizacji ruchu.

Mam w związku z tyn następujące pytania:

  1. Kto był bezpośrednim adresatem zmian podjętych w grudniu 2019 roku, skoro już rok później wycofał się Pan z głównego założenia, a więc Ski Busa dostępnego dla wszystkich chętnych chcących dojechać pod stację Ski Arena Szrenica?
  2. Czy przeprowadzono badania ruchu ile autokarów dojeżdżało pod „nawrotnię’’ przy Skałkach Mariankach każdego dnia w sezonie zimowym? Czy miał Pan świadomość, że kluby i szkółki narciarskie, również te szklarskoporębskie zostaną pozbawione dojazdu autokarami pod dolną stację wyciągów narciarskich? Czy miał Pan świadomość, że grupy AWF-u korzystające z tras Ski Areny od ponad 20-stu lat zostaną pozbawione dojazdu autokarem?
  3. Czy skonsultowano przed wprowadzaniem nową organizację ruchu ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo tj.z Centrum Zarządzania Kryzysowego, GOPR-em, Strażą Pożarną, Pogotowiem Ratunkowym oraz Policją?
  4. Czy dokonano analizy zagrożeń wynikających z faktu, że jedyną możliwością wyjazdu z parkingów przy dolnej stacji Ski Areny jest zjazd ulicą Turystyczną i Stromą?
  5. Czy dokonano pomiarów ruchu pieszych, którzy wykorzystywali dotychczas  ulicę Turystyczną jako najkrótsze piesze dojście z centrum miasta oraz parkingu przy “Wamarze”, a która to ulica musi teraz przyjąć praktycznie cały potok ruchu z ulicy Uroczej?
  6. Dlaczego nie przeprowadzono konsultacji społecznych z mieszkańcami i podmiotami, których zmiany te w szczególności miały dotknąć (Spółka Sudety Lift, właściciele pensjonatów i hoteli prowadzący działalność w Szklarskiej Porębie, do których przyjeżdżają zorganizowane grupy autokarowe)?
  7. Jaki był całkowity koszt wprowadzonych zmian w organizacji ruchu (projekt, znaki poziome i pionowe na ulicach: Uroczej, Turystycznej i Stromej)?

 

2020 Redakcja

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Nieśmiało zapytam o los deptaka na ul. 1Maja, wraz ze skierowaniem ruchu na wyciąg przez ul. Słoneczną. Dokumentacja wykonana, kasa wydana i wystarczy.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje

Śledztwo w urzędzie

Referendalne ABC