11.1 C
Szklarska Poręba
czwartek, 23 maja, 2024

I Spacer Historyczny już w sobotę

„Tu początków Szklarskiej szukaj” 

I Spacer Historyczny rozpoczynamy pod Chatą Izerską o 17:30. Stąd, w zorganizowanej już grupie, przemieszczamy się do Kościoła Rzymskokatolickiego pw. Niepokalanego Serca NMP. Kolumnę prowadzi Przemek Wiater. W kościele przenosimy się w czasie dzięki Zespołowi Muzyki Dawnej z MDK w Jeleniej Górze a prowadzonemu przez Sylwię Raban. Po krótkim występie kierujemy się ku następnej stacji – Lipa Sądowa. Tutaj aktorzy Teatru na Walizkach grają scenkę sądu i wymierzenia kary przestępcy. Po zamknięciu sprawy schodzimy do czarnego szlaku i łagodnie podchodzimy w kierunku Orlej Skały. Po drodze spotykamy Laboranta, którym jest Maciej Zawierucha z Zielonego Laboratorium. Mijamy też Walończyków. Bractwo Walońskie pod osłona nocy wydobywa cenne kruszce. Ruszamy dalej i napotykamy kontrolę graniczną. Lepiej wziąć dokumenty. Po (mamy nadzieję) pomyślnej przeprawie pędzimy w kierunku Chaty Izerskiej. Na łące Grzegorz Sidorowicz wykonuje nam zdjęcia analogowym sprzętem błyskając lampą z magnezją. Będzie tam razem ze swoim kolegą, astronomem, wyposażonym w spory teleskop. Zanim do Chaty zaglądamy na Cmentarz Ewangelicki. Aktorzy odegrają scenkę płoszenia szabrowników. Wychodząc z cmentarza kierujemy się na boisko nad Orlikiem. Tutaj Tancerze Ognia Irrbloss zaprezentują swój program artystyczny. Po występie wracamy do punktu startu – do Chaty Izerskiej. Na miejscu każdy uczestnik może zostać sfotografowany przez Grzegorza na retro tle oraz wykonać sobie pamiątkę. Do późna bawimy się przy ognisku odpoczywając po spacerze.

Cały odcinek ma 2,5 km i pokonamy go w czasie 3h. Każdy sobie poradzi. Wstęp jest darmowy.

I Spacer Historyczny po Dolnej „Tu początków Szklarskiej szukaj” organizuje Stowarzyszenie Edukacyjno – Prozdrowotne ANASA, przy współfinansowaniu Miasta Szklarska Poręba.

Spacer historyczny to z jednej strony próba atrakcyjnego przedstawienia historii tego obszaru Szklarskiej Poręby, z drugiej próba aktywizacji społeczności w nieco zapomnianej dzielnicy miasta, jaką jest Dolna.

Zależy nam, aby w przygotowaniu spaceru pomogli nam mieszkańcy Szklarskiej Poręby Dolnej. My, jako organizatorzy, zachęcamy mieszkańców do statystowania w przygotowanych scenkach.

Zapraszamy!

Organizatorzy:
Michał Pyrek
Bartosz Wójcikiewicz

- Reklama -

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje