19.4 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 22 lipca, 2024

Hydrant to tylko rura…

… a do czego służy, to odrębna sprawa.

W powszechnym pojęciu słowo “hydrant” oznacza grubą rurę z wodą do celów p.pożarowch. Wg. definicji Wikipedii jest tak: Hydrant – urządzenie, które umożliwia bezpośredni pobór wody z głównych przewodów sieci wodociągowej. Hydrant jest wyposażony w zawór i złącze do węża, ma zastosowanie w celach gospodarczych oraz przeciwpożarowych. (Zaznaczenie JO) Okazuje się, że nie służy wyłącznie celom p.pożarowym. Inne >>> przepisy określają obowiązki miasta w kwestii zaopatrzenia mieszkańców w wodę do celów gaśniczych. Jak to działa w Szklarskiej Porębie?

Radny Marcin Michałków złoży interpelację w sprawie miejskiej sieci hydrantów.

 

 

 

Szklarska Poręba, dnia 28.03.2019 r.

Marcin Michałków
Radny Rady Miejskiej w Szklarskiej Porębie

 

INTERPELACJA
skierowana do Burmistrza Szklarskiej Poręby
w sprawie ochrony przeciwpożarowej miasta Szklarska Poręby

 

Szanowny Panie Burmistrzu. Na sesji w dniu 28 lutego 2019 roku, w trakcie pytań do Kierownika Oddziału KSWiK w Szklarskiej Porębie, Pana Marcina Kryrowicza odnośnie sieci hydrantów w Szklarskiej Porębie dowiedzieliśmy się że sieć wodociągowa na terenie miasta Szklarska Poręba nie jest siecią przeciwpożarową lecz jest tylko siecią bytowo-gospodarczą Ten fakt potwierdził również obecny na sesji zastępca Burmistrza Pan Zbigniew Misuk. Oznacza to że wydajność miejskiej sieci wodociągowej nie odpowiada sieci przeciwpożarowej co było widać w trakcie tragicznego pożaru DW Polon gdzie zginęły 4 osoby a strażacy uczestniczący w gaszeniu pustostanu musieli zostać wycofani z powodu braku wody w hydrantach Wg tego co tłumaczył Pan Kryrowicz hydranty będące wyposażeniem sieci stanowią własność KSWiK i służą do przepłukiwania i odpowietrzania sieci natomiast ilość wody i jej ciśnienie nie spełnia wymagań sieci przeciwpożarowej
Szanowny Panie Burmistrzu proszę wytłumaczyć mi i mieszkańcom w jaki sposób miasto Szklarska Poręba realizuje >>> ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych
Chodzi mi głownie o to dlaczego w naszym mieście nie ma sieci hydrantowej przeciwpożarowej do czego zobowiązuje miasto ww. rozporządzenie?

Z poważaniem
Marcin Michałków

 

>> Rozporządzenie MSWiA z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych.

 

JO

- Reklama -

5 KOMENTARZE

 1. Podczas pożaru byłego DW Polon strażacy nie zostali wycofani z braku wody. Proszę nie rozsiewac tego typu bredni

 2. Ja nie piszę bredni bo mam sprawdzone informacje.
  Pożar zaczął się około godziny 16. Pierwszą jednostką na miejscu była OSP Szklarska Poręba.
  Około godziny 16.30 na miejscu były już jednostki z Jeleniej Góry. Przyjechały 3 jednostki: dwa wozy gaśnicze oraz wóz z drabiną. Około godziny 17.10 strażacy z jednostki z Jeleniej Góry zostali wycofani gdyż skończyła się woda a w pobliskich hydrantach nie było wystarczającego ciśnienia. Około godziny 18 dojechał beczkowóz z Jeleniej Góry z około 18 tysiącami litrów wody i akcja strażaków z Jeleniej Góry została wznowiona.
  Najważniejszą informacją wynikłą z tego tragicznego zdarzenia jest to że na Sesji Rady Miejskiej w dniu 28 lutego 2019r. kierownik odziału KSWiK Szklarska Poręba oraz zastępca burmistrza Szklarskiej Poręby potwierdzili że Szklarska Poręba nie posiada sieci hydrantowej przeciwpożarowej.
  Dlaczego szklarskoporębska sieć wodociągowa jest tylko siecią socjalno-bytową ? Dlaczego nikt wcześniej nie dostrzegł zagrożeń z tego wynikających? Co będzie gdy taki pożar wybuchnie w czasie gorącego lata w okresie wakacyjnym a Szklarska Poręba będzie zakorkowana?
  W najbliższym czasie zamierzam złożyć wizytę w Komendzie Straży Pożarnej w Jeleniej Górze aby porozmawiać z Komendantem i poinformować go tym fakcie oraz w odziale KSWiK w Szklarskiej Porębie aby zapytać czy jest możliwość dostosowania sieci wodociągowej do parametrów sieci przeciwpożarowej.

 3. Był Pan na miejscu? Nie. A ja byłem. Strażacy nie zostali wycofani z braku wody. Akcja gaśnicza to skomplikowana operacja, podczas której strażacy wielokrotnie wchodzą do płonącego obiektu i wychodzą z niego. To bojowa rotacja rot. W opisywanym zdarzeniu oprócz akcji gaśniczej prowadzone były poszukiwania osób. Po przeszukaniu 3/4 obiektu, grupa poszukiwawcza została wycofana z uwagi na zbyt wysoką temperaturę w objętym ogniem poddaszu. Odnośnie hydrantów. Pobór wody prowadzony był z dwóch ujęć (Jutrzenka i Kolejowy). Jako radny może pan wystąpić do KSWiK z prośbą o informację : jak duży był pobór wody tego dnia z obu ujęć. Wtedy będzie Pan miał odpowiedź na swoje pytania. Na miejscu tego dnia interweniowało 12 zastępów straży pożarnej. Nie ma technicznych możliwości aby takim terenie podłączyć wszystkie 12 wozów bojowych straży naraz do sieci. Proszę nie rozsiewać bredni. Radnemu to nie przystoi.

 4. Czy wycofanie strażaków było spowodowane wyłącznie zagrożeniem wysoką temperaturą, czy jednocześnie brakiem wody jest do sprawdzenia. Może mój informator był nieprecyzyjny. Fakt niezbity – w pierwszych dwóch hydrantach wody nie było, a powinna. Po coś wzywano beczkowóz z 18 000 litrów wody, tak? Gdyby woda była, to istniałaby szansa na lepsze opanowanie ognia i nie trzeba by wycofywać grupy poszukiwawczej z powodu wysokiej temperatury. Być może, kogoś udałoby się uratować?

  Działam w miarę posiadanych możliwości pozyskania informacji. Jeżeli zechciałby by Pan pomóc mi w wyjaśnieniu sprawy, to by się Pan ujawnił, na przykład przez Biuro Rady (tel.: 75 75 47 705, e-mail: biurorady@szklarskaporeba.pl), niekoniecznie publicznie. Chętnie bym się z Panem spotkał, ale Pan używa anonimowości tylko do powtarzania – „brednie” i „brednie”. Nie będę wchodził z anonimem w głębszą dyskusję. Zapraszam i pozdrawiam.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje