20.5 C
Szklarska Poręba
niedziela, 8 września, 2024

Gmino, działaj!

Klub Radnych “Lepsza Szklarska Dla Mieszkańców” złożył wniosek do burmistrza, w którym proponuje wprowadzenie ulg dla prowadzących działalność gospodarczą w mieście. Zwolnienie z podatku od nieruchomości i zwolnienie z opłat dzierżawnych dla podmiotów, które w związku z epidemią musiały zawiesić prowadzoną działalność ma być doraźną pomocą gminy. Ma ograniczyć możliwy upadek przedsiębiorstw, głównie usługowych, które generują wpływy do budżetu miasta. Trudności finansowe dla budżetu Miasta z tym związane wydają się być do przeżycia przy wizji likwidacji wielu podmiotów przynoszących dochód mieszkańcom naszej gminy.

 

 

 

 

2020 Redakcja

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

10 KOMENTARZE

  1. Czemu burmistrz nie podaje do publicznej informacji ile osób jest w Szklarskiej na kwarantannie, ile zarażonych itd.?

  2. Lans na epidemi. Miasto i bez tego przygotowuje program pomocy dla przedsiębiorców. Bez dodatkowego blichtru w stylu : TO TYLKO DZIĘKI NAM. Tak jak to było w przypadku pomocy seniorom. Miasto działa według przyjętego harmonogramu i próby lansowania się na obecnej trudnej sytuacji epidemii, nie mają tu wpływu na terminy wdrażanych procedur i podejmowanych kroków

    • Do odpowiedź/dość tych bzdur:
      Obecnie są dwie osoby w samorządzie żyjące lansem i nikt im nie chce wchodzić w paradę w tym zakresie. Zwłaszcza, że jest to tyle próżne, co nudne zajęcie. Co do wspominanego przez Pana harmonogramu, to z chęcią bym go zobaczył. I w związku z tym coś Panu przypomnę: tydzień temu pod apelem GŁOSu o pomoc dla seniorów bił Pan pięścią w stół, że chcemy wykończyć mieszkańców Szklarskiej w podeszłym wieku, nasyłając na nich ministrantów i harcerzy. Dzisiaj w Pańskim komentarzu to zamierzona, przemyślana przez miejskich strategów skoordynowana akcja. Żeby była pełna jasność, sam z przyjemnością w niej uczestniczę jako wolontariusz i cieszę się z takiego obrotu sprawy (czy to już lans, zostawiam Panu do oceny, jako ekspertowi w tym zakresie). W powieści Orwella “Rok 1984” na straży funkcjonowania społeczeństwa stoi Ministerstwo Prawdy. Pańskie komentarze noszą właśnie taki charakter. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że Pańska działalność jest czysto hobbystyczna, a nie jest wpisana w strukturę naszego samorządu. Ale to w końcu okaże się samo. Proszę przemyśleć ostatnie zdanie, bo logicznie jest pozbawione sensu. “Lans” ma na celu wytworzenie własnego wizerunku na potrzeby odbioru społecznego, niekoniecznie odzwierciedlającego stan faktyczny czyli kompetencje, stopień zaangażowania, czystość przesłanek. Trudno więc łączyć “próby lansowania się” z “terminami wdrażanych procedur”. Istnieje natomiast pokusa wykorzystania pracy dla budowania obrazu własnego, czyli właśnie lansu. I taki obraz, mimo woli mniemam, wyziera z Pańskiego komentarza. W “Bajkach o Leninie” Zoszczenki towarzysz Władymir Ilicz noce zarywał, by lud mógł w spokoju odpocząć po całodziennym znoju. W Pańskiej bajce Miasto “działa według przyjętego harmonogramu” wdrażając procedury i podejmując kroki… Chciałbym w to wierzyć. Aczkolwiek obserwując działania Miasta w wielu zakresach w spokojnym czasie, gdy funkcjonujemy bez ograniczeń, wiara moja jest ulotna niczym ślady na wodzie. Jednocześnie towarzyszy mi wciąż silne przekonanie, że właśnie wspólnie, nie odwracając się do siebie plecami, jesteśmy w stanie wybić się ponad “lans” i zbudować jakość działania, w centrum którego będzie mieszkaniec Szklarskiej Poręby.

  3. Na spotkaniu klubu Radnych rozmawialiśmy o konsekwencjach finansowych, jakie wiążą się z de facto zatrzymaniem ruchu turystycznego w Szklarskiej Porębie. Staraliśmy się spojrzeć na problem zarówno z punktu widzenia Gminy, jak i lokalnych przedsiębiorców, czyli głównych płatników zasilających budżet Miasta. Naszym zdaniem nie powinno się twardo egzekwować wskazanych przez nas opłat w sytuacji, gdy prowadzenie działalności jest wstrzymane z przyczyn niezależnych. Zakładamy, że obecny stan może potrwać jeszcze kilka miesięcy. W tym czasie comiesięczne opłaty dla niektórych mogą okazać się obowiązkiem przekraczającym możliwości i co wtedy?…
    Tak czy inaczej, wszyscy poniesiemy straty. Teraz powinniśmy spojrzeć na sytuację długofalowo i zastanowić się, w jaki sposób będziemy funkcjonowali po epidemii, skąd później będziemy zasilali miejską kasę? Zdajemy sobie sprawę, że przedstawiana przez nas rekomendacja niesie za sobą konsekwencje w postaci zmniejszenia wpływów do miejskiego budżetu niemniej uważamy, że należałoby wprowadzić to rozwiązanie. Pani Skarbnik nie powinna mieć trudności w oszacowaniu, jaka by to była kwota miesięcznie, od strony prawnej powinien wypowiedzieć się Radca, pewnie będziemy musieli zweryfikować najbliższe plany inwestycyjne. Decyzja, choć nie jest łatwa, i tak należy do Burmistrza. Jeśli zaproponuje inną formę realnego wsparcia, to bardzo dobrze. Ważne żebyśmy przetrwali ten trudny okres. Zdrowia wszystkim życzę, uważajcie na siebie.

  4. @ Radek Przybylski
    Panie Radku. Może warto by rozważyć pomysł dodatkowej transzy obligacji (tzw. mała emisja) i skierować ją do osób fizycznych; obligacje te mogły by mieć “mniejszy nominał”, formę dokumentu i atrakcyjną formę/szatę graficzną (swego czasu zrobił tak Wrocław).
    1. mieszkańcy / turyści, którzy posiadają jakiś zapas gotówki mogliby w ten sposób wspomóc Miasto, jeśli by chcieli;
    2. jeśli forma papierowa (szata graficzna) byłaby atrakcyjna, część obligacji zawisłaby pewnie w domach jako pamiątka i nie została wykupiona – de facto stanowiła by darmowy kredyt.
    Na pewno nie jest to pomysł do zrealizowania na już, ale patrząc długofalowo może warto się nad nim pochylić?
    PS. zdaję sobie sprawę, że zaprzeczam sam sobie, ponieważ art. 8, ust. 1 Ustawy o Obligacjach narzuca, że “Obligacje nie mogą mieć formy dokumentu”, ale tylko pozornie. Można by pomyśleć o jakieś innej “formie wizualnej” dla nabywców włączywszy w to dodatkowo lokalnych artystów…

  5. Dobrze, że w Radzie Miasta jest grupa radnych, która zauważyła problem przedsiębiorców. Burmistrz chowa jednak głowę w piasek i wysyła na stronę miejską komunikat, że małe obiekty noclegowe mogą przyjmować turystów. Pytanie jest następujące: co ma w głowie Burmistrz pisząc takie rzeczy? W całej Polsce trwa akcja #zostań w domu, a tu taki komunikat. Wstydź się Panie Graf, wstydź!

  6. Próbowałam zawiesić działalność ze względu na wysokość podatku od nieruchomości, ale w tym chorym kraju nawet jak się zawiesi działalność, to podatek do nieruchomości płaci się jak od działalności. Bez pomocy gminy nie mamy szans przetrwać kilka miesięcy. Z czego podatki zapłacą mieszkańcy, którzy w większości za chwilę będą byłymi pracownikami przedsiębiorców? Problem jest na ogromną skalę, bez solidarnego ponoszenia kosztów tej sytuacji – mam tu na myśli gminę, większość przedsiębiorców nie będzie w stanie go przetrwać, a co będzie potem? Szklarska zamieni się w miejscowość straszącą budynkami z powybijanymi szybami i wyrwanymi ze ścian instalacjami, Panie Burmistrzu to niestety jest bardziej realne niż Pan myśli schowany w tej piwnicy.

  7. Do @mieszkanka
    Nie wiem jaką działalność Pani prowadzi i w jakim miejscu, ale jeśli np. prowadzi Pani pensjonat we własnym domu, po zawieszeniu działalności (ustaje obowiązek opłacania składek do ZUS), to powinna Pani zwrócić się do UM z wnioskiem o naliczenie podatku jak od mieszkaniówki. Trzeba tylko przedstawić, jakiego metrażu dotyczy zmiana. Jest to możliwe wyłącznie w przypadku firmy jednoosobowej. Wniosek o zmianę sposobu opodatkowania jest dostępny w UM.

  8. do Radek Przybylski: Niestety Panie Radosławie, jeśli budynek jest sklasyfikowany jako mieszkalny ma Pan rację, jeśli jest budynkiem , który jest oznaczony jako usługowy ( sposób użytkowania), to mimo tego, że w nim mieszkam i zawiesiłam działalność, podatek nie zmienia się i takie znalazłam interpretacje , tak samo odpowiedział inny urząd miasta znajomej, która pytała o to samo. To prawo w stylu – masz męskie narządy rodne, czyli jesteś potencjalnie gwałcicielem. Masz budynek usługowy, nie prowadzisz usług, ale potencjalnie możesz, wiec płacz i płać.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje