16 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Głosujmy w 100% na Mirka Grafa

Rozważmy, jakie korzyści możemy osiągnąć ze zdobycia mandatu posła przez naszego burmistrza, Mirosława Grafa? Nasz człowiek w Sejmie, to automatyczna promocja miasta jako części regionu.

Poseł Graf pójdzie najpewniej w tematykę sportową, którą zna i kocha. Być może zaowocuje to działaniami w imię idei Olimpiady Zimowej 2030. Być może zacznie się, w regionie i w Szklarskiej Porębie, sportowo dobrze dziać? Buduje się wielka inwestycja w Jakuszycach. “Nasz poseł” może być niezwykle pożytecznym, sportowym reprezentantem regionu. Nie należy pomijać osobistej frajdy z wykonywanej funkcji. Wszędzie, przy każdej okazji, Mirosław Graf podkreśla swoją sportową przeszłość skoczka narciarskiego. Satysfakcja jest bardzo ważna dla powodzenia działań. Nie będzie musiał zmagać się z przaśną „bieżączką” – ściekami, MZGK, zakorkowanymi drogami, budżetem, co nie za bardzo mu leży.
Poseł nie jest rozliczany, tak jak burmistrz, z pieniędzy publicznych, ponieważ za nie nie odpowiada. Poseł może się wystarać o fundusze na coś, a jak mu się nie uda, to trudno. Niezależnie od efektów tych starań, diety i środki na biuro poselskie wpływają regularnie na konto. Biuro jest od organizacji kalendarza posła. On sam nie musi zajmować się rezerwacją biletu lotniczego do Warszawy, czy zamówieniem taksówki.

Poseł zależny zostanie wmontowany w klubowe tryby Platformy Obywatelskiej, więc nie za bardzo może pokazać swą niezależność, ale jest w końcu posłem. Inaczej taka GDDKiA rozmawia na temat obwodnicy dla Szklarskiej Poręby z posłem, niż z burmistrzem 6-tysięcznego miasteczka. Centrala, do dzisiaj nie za bardzo odróżnia Jelenią Górę od Zielonej Góry. Przed 1989 rokiem, gdy odbywały się Festiwale Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze było lepiej z rozpoznawalnością miast.

Poseł może uświetniać, reprezentować – bywać. Burmistrz Mirek Graf ma sympatyczną aparycję, miły uśmiech. To wszystko przydało się w kampanii samorządowej. Jest, tak po ludzku, lubiany i popularny. Miła powierzchowność przyda mu się również w kampanii parlamentarnej oraz będzie znakiem rozpoznawczym posła w pracy. Każdy poseł może być leniem i, w formie przetrwalnikowej, bimbać sobie 4 lata. Nie wierzę, że nasz ex-Burmistrz, uskrzydlony nową, zaszczytną rolą pozwoliłby sobie na żenujące nieróbstwo. Jego średnie notowania jako Burmistrza nie wynikają z lenistwa, tylko z przerastającej go komplikacji, wielowątkowej materii samorządowej i niezbyt silnych doradców.
Dowartościowywanie ludzi obecnością na ważnych wydarzeniach ma swoją wagę, ponieważ, jak wspomniałem wyżej, dobry nastrój jest naprawdę ważny. Bywać należy umieć. Do dzisiaj, Mirosław Graf nie dorobił się żadnego, wymiernego sukcesu gospodarczego, poza politycznym, czyli ponownym objęciem urzędu burmistrza. Doczekał się za to krytyków na szczeblu lokalnym, gdzie celebra ma znaczenie dla kilkuset osób. Poseł jest postrzegany i rozpoznawany w szerszej perspektywie. Prowincjonalna krytyka nie ma większego znaczenia. Za to krytyka jako taka nabiera cięższego kalibru. Na osłodę – pochwały również.

Poseł jest trybikiem tworzącym prawo. Posłowie od naciskania guzików wedle dyscypliny klubowej, są nierozpoznawalni. Trzeba być nie lada oportunistą, jak sławny Ryszard “Obatel” Czarnecki, żeby dobrze czuć się w tej roli. Obatel jest znany z tego, że jest znany. Celebra w najgorszym wydaniu. Poseł może wgryźć się w meritum jakiegoś procesu legislacyjnego i w krótkim czasie zostać ekspertem. Może wtedy stać się na przykład twarzą rozwoju sportów zimowych w regionie dolnośląskim. Może w końcu pokazać pazury polityczne, jak poseł Krzysztof Brejza z Bydgoszczy. Posłowanie byłoby, dla Mirosława Grafa wspaniałym uwieńczeniem kariery zawodowej przed emeryturą i nowym otwarciem politycznym na emeryturze. Do tego dochodzi prestiż w środowisku i wśród najbliższych. Pozazdrościć. Tego Burmistrzowi serdecznie życzę.

 

Juliusz Olszewski

 

Wykorzystano: https://www.sejm.gov.pl/

 

 

 

 

 

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje