16 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Gazu, informuj!

We wrześniowej >>>interpelacji radny Marcin Michałków skierował do burmistrza zapytanie, jakie kroki w zakresie polityki informacyjnej gminy podjął Urząd Miasta w Szklarskiej Porębie, aby dotrzeć do mieszkańców z informacją, że PGNiG będzie wydawał warunki techniczne przyłączenia do sieci gazowej jedynie dla urządzeń o zapotrzebowaniu energetycznym do 10 kW. W odpowiedzi podpisanej przez z-cę burmistrza Zbigniewa Misiuka możemy przeczytać, że 12 sierpnia b. r. PGNiG poinformowało UM drogą mailową, że w przypadku odbiorców z grupy B z podgrupy I (planowany maksymalny pobór do 10 m3/h) wydaje warunki przyłączenia, ale wyłącznie wtedy, gdy odbiorca zmienia odbiorniki w zakresie przepustowości zamontowanego gazomierza. Całkowitym zakazem wydawania nowych warunków przyłączenia są objęci potencjalni klienci z grupy B podgrupy II (planowany maksymalny pobór powyżej 10 m3/h). Na koniec Pan burmistrz dodał, że PGNiG w dalszym ciągu nie wydaje warunków przyłączenia dla nowych klientów, o czym mieszkańcy i inwestorzy wiedzą od dawna. Od jak dawna, nie wiadomo.

Pełna odpowiedź na interpelację radnego Marcina Michałkowa

Szczęśliwie dla nas, mieszkańców, są też inne źródła informacji, niż nasz Magistrat. Pamiętacie Państwo >>>sprawę mieszkańca Szklarskiej Poręby, który starał się latem o zawarcie umowy na odbiór gazu dla nowo budowanego domu jednorodzinnego? Dostał odmowę, od której odwołał się do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W ostatnich dniach otrzymał odpowiedź, która oprócz tego, że zawiera kuriozalne (nie z punktu wydanych warunków, ale sytuacji rzeczywistej) wyjaśnienie, że umowa zostałaby podpisana z naszym mieszkańcem w czasie do 30 dni od uzyskania przez niego warunków dla niewybudowanego domu (uzyskanie warunków przyłączenia było niezbędne dla starania się o pozwolenie na budowę, na które można czekać i parę miesięcy), to wzbogaca również naszą wiedzę na temat rozwoju sytuacji w zaopatrzenie w gaz na terenie gminy Szklarska Poręba.

Otóż, nasz mieszkaniec nie ma się co martwić. Musi tylko przetrwać zimę 2019/20 i w przyszłym roku łatwopalne paliwo winno popłynąć do jego pieca. Tak, drodzy Czytelnicy, nie dowiecie się o tym w UM, ale przeczytacie w GŁOSie: w drodze przetargu został wyłoniony projektant sieci, która dostarczy gaz do największych odbiorców w Piechowicach, czyli m. in. do wytwórni płytek ceramicznych Marconi. Prace nad budową nowej sieci mają się rozpocząć w przyszłym roku. Tym sposobem zostanie odciążony gazociąg dostarczający paliwo do Szklarskiej Poręby. Nie zwiększy to co prawda przepustowości sieci gazowej na terenie naszej gminy, ale wystarczy gazu dla mieszkańców i nowych inwestorów znowu na pewien czas, nim nowo powstające obiekty nie skonsumują go na  dobre. Amen.

Pełna odpowiedź z Urzędu Regulacji Energetyki

 

 

 

 

 

2019 Michał Pyrek

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje