16 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Fuszerka za unijne pieniądze?

Ostatnio bardzo często w Szklarskiej Porębie słychać było o jednym z odnowionych punktów widokowych, czyli Złotym Widoku. W ramach programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu IINTERREG V-A Republika Czeska-Polska w Szklarskiej Porębie zagospodarowane  zostaną w podobny sposób jeszcze cztery takie miejsca: przy stacji PKP Szklarska Poręba Górna, przy skale Karczmarz, przy Zbójnickich Skałach oraz Zakręcie Śmierci.

O ile punkt na Złotym Widoku, co do dobrej jakości wykonania nie wzbudza zastrzeżeń, to prace przy punkcie przy skale Karczmarz już tak. Po informacjach od jednego z mieszkańców wraz z radnymi Radkiem Przybylskim i Piotrem Koziołem udaliśmy się, aby sprawdzić co dzieje się na placu budowy oraz jego otoczeniu. W ramach rewitalizacji punktu widokowego przy skale Karczmarz odbudowana zostanie ulica Klimatyczna, której nawierzchnia była wykonana z nieregularnej kostki granitowej oraz wykonane zostanie oświetlenie. Podczas wizji nasze wątpliwości wzbudził sposób układania kostki brukowej na rewitalizowanej ul. Klimatycznej. W pewnym miejscu droga jest bardzo stroma, a fugi pomiędzy kostkami mają nawet 5 cm. Na całej długości brak jest odwodnień, co w przypadku gwałtownych opadów deszczu spowoduje wypłukanie wypełnień pomiędzy kostką i tym samym zniszczenie drogi.

W dniu 21 maja na Komisji Rewizyjnej poinformowaliśmy Kierownika Referatu Inwestycji Pana Janusza Wnuczaka o naszych wątpliwościach i pokazaliśmy zdjęcia drogi. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że kostka jest nieregularna i tak generalnie powinno się ją układać. Pan Wnuczak uspokajał nas że po kilku opadach deszczu podsypka i wypełnienie ulegnie zagęszczeniu i całość będzie stabilna. Sugerowaliśmy także możliwość ułożenia kostki na tzw. suchym betonie. Wg zapewnień Pana Wnuczaka w najbliższych dniach budowę odwiedzi inspektor nadzoru i oceni jakość prac. Czas więc pokaże czy wykonane prace przy odbudowie drogi okażą się fuszerką, czy nasze zastrzeżenia są bezzasadne.

 

 

 

Marcin Michałków – radny

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Na marginesie – ciekawe czy uliczka Klimatyczna zostanie wyremontowana do końca, czyli do budynku MOPS-u i zjazdu do Jedności Narodowej? Uliczka prowadzi też do Esplanady. Nie tylko z nazwy jest klimatyczna. Od Karczmarza uliczka jest zupełnie płaska. Przypomina trochę alejkę w Parku Szczytnickim we Wrocławiu. Jest w dużej części zacieniona. Na dalszym odcinku biegnie wzdłuż muru oporowego w którym są zamurowane nisze. Przynajmniej jedna, którą pamiętam. Słusznie, że zamurowane, bo służyły jako szalety. Biegnie na tyłach skwerków przy Jedn. Narodowej całkiem schludnych i pięknie nasłonecznionych. Po uporządkowaniu całość mogłaby być przyjemną alternatywą dla spaceru omijającgo fragment Jedn. Narodowej z naszym “dobrem narodowym”, czyli TIR-ami.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje