3.1 C
Szklarska Poręba
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Festiwal Wysokich Temperatur

Czy chciałbyś dołączyć do zespołu kreatywnych ludzi i pomóc w organizacji XII edycji Festiwalu Wysokich Temperatur?

>>> Dołącz do nas!
21 – 23. czerwca 2019 r.

Interesująca propozycja dla mieszkańców Szklarskiej Poręby. Przypomnę tylko, że jako miasto mamy od 2007 r. podpisaną stałą umowę o współpracy z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych.

 

TRAILER XII FWT

My mamy dziś dla Was szczególną niespodziankę – super trailer, którego autorką jest Oksana Płotnicka XANI 4Soul Media// We have a special treat for you today – a fantastic trailer by Oksana Płotnicka XANI 4Soul Media#festiwalwysokichtemperatur #festivalofhightemperatures #trailer #fwt #sztukapelnaognia

Gepostet von Festiwal Wysokich Temperatur – ceramika, rzeźba, szkło am Dienstag, 14. Mai 2019

 

Po raz pierwszy nazwa Szklarskiej Poręby wymieniona została w dokumencie książęcym z 7 sierpnia 1366 r., który dotyczył sprzedaży tutejszej huty szkła. Z czasem w Szklarskiej Porębie powstały kolejne huty: nad Czeskim Brodem, na Białej Dolinie, pod Babińcem, na Orlu i największa z nich huta „Józefiny”, zwana od 1956 r. jako Huta Szkła Kryształowego „Julia”. Od końca XIX wieku Szklarska Poręba, która z osady hutniczej przekształcała się w największy z sudeckich ośrodków turystyczno-wypoczynkowych, stała się też fenomenem kulturowym – kolonią artystów. Zamieszkał tutaj Carl Hauptmann, autor przetłumaczonej niedawno na język polski „Księgi Ducha Gór” i jego młodszy brat Gerhart, karkonoski laureat literackiej Nagrody Nobla. Z czasem dołączyli i inni twórcy, a malarze w 1922 r. utworzyli „Stowarzyszenie Artystyczne św. Łukasza”. Po II wojnie światowej w Szklarskiej Porębie tworzył wybitny malarz – symbolista Wlastimil Hofman. Pracę wznowiła huta szkła, do której przybyli znani projektanci: Henryk Albin Tomaszewski, Janusz Owsiewski, a następnie Regina i Aleksander Puchałowie. Dziś w Szklarskiej Porębie działa środowisko twórcze skupione w Stowarzyszeniu „Nowy Młyn”- Kolonia Artystyczna.

Nawiązując do tych tradycji w 2005 r. Szklarska Poręba, jako drugie po Kazimierzu nad Wisłą polskie miasto, została przyjęta do Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych „EuroArt”. „EuroArt” zrzesza grupę wyjątkowych miast europejskich, które znane są przede wszystkim z twórczości artystycznej. Dnia 5 listopada 2007 r. burmistrz Arkadiusz Wichniak podpisał z Jego Magnificencją Rektorem wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych prof. dr hab. Jackiem Szewczykiem umowę o współpracy w ramach której odbywały się w mieście cykliczne plenery i wystawy prac studentów oraz pracowników uczelni. Jest to w kraju jedyna taka stała umowa o współpracy, zawarta pomiędzy samorządem lokalnym, a wyższą uczelnią artystyczną. A jak jest realizowana dziś?

 

>>> Dołącz do nas!

   Przemysław Wiater

 

Wykorzystano: https://festiwalwysokichtemperatur.pl/pl/

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje