Tradycja
Żyjemy w Karkonoszach, bądź w ich cieniu, w królestwie legendarnego Ducha Gór. Żyjemy administracyjnie w powiecie nazwanym od największego miasta Kotliny: jeleniogórskim. Dawniej góry nasze, te które każdy z nas przez okno widzi, nosiły miano Gór Olbrzymich i obejmowały dzisiejsze Karkonosze, Góry Izerskie, jak i Góry Janowickie czy Góry Kaczawskie. Nikt zresztą o granice Gór Olbrzymich nie pytał. Każdy miał je w sobie, każdy miał je w sercu. Po 1945 r. wiele się w Górach Olbrzymich zmieniło. Odeszli dawni ich mieszkańcy, przyszli nowi, a i same góry nazwano Karkonoszami, a powiat – powiatem jeleniogórskim. Jednak czy tak dalej być musi?
Tożsamość
Mieszkamy w Karkonoszach i czujemy się dumni z bycia mieszkańcami gór. Składa się na to nasze coraz mocniejsze przywiązanie do tradycji regionu i odrodzenie się postaci karkonoskiego Ducha Gór. Jest też w nas i pewna niechęć do importowanych spod Tatr oscypków czy architektury podhalańskiej, która niedawno znalazła odzwierciedlenie w społecznym proteście pod wiele mówiącym hasłem „Precz z ciupagami!”. Karkonoskość jest tym, co jednoczy nas wszystkich. Już dziś funkcjonuje w powszechnym obiegu jako symbol naszego powiatu stylizowane najstarsze przedstawienie karkonoskiego Ducha Gór. Wiele regionalnych instytucji takich jak Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa, Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego, Karkonoski Park Narodowy, Związek Gmin Karkonoskich, Książnica Karkonoska czy Muzeum Karkonoskie od lat działają w naszym regionie. I niech tak zostanie.
Rozpoznawalność
Karkonosze to wypracowana przez wieki marka; należy ją tylko umacniać i wspierać. Od wielu lat staramy się o budowę jak najlepszego wizerunku i rozpoznawalności miejsca w którym żyjemy. Niby to wszystko logiczne, ale nie tak do końca. Staramy się i wydajemy na promocję spore środki. I boki zrywam, kiedy warszawski urzędnik myli Jelenią Górę z … Zieloną, natomiast bezbłędnie kojarzy Pacanów z Koziołkiem Matołkiem. Zresztą jest w tym pewna prawidłowość: im dalej od Jeleniej Góry tym i jej rozpoznawalność zdecydowanie mniejsza. Natomiast Karkonosze, być może dlatego, że tak wyniośle dominują nad horyzontem, są o wiele szerzej znane, tak w kraju, jak i poza jego granicami. Rozpoznawalność marki powiatu karkonoskiego rozłoży się szeroko na wszystkie gminy powiat ten tworzące. Powiat karkonoski będzie jednoczył wszystkich mieszkańców regionu, a nie tylko jak dotychczas samej Jeleniej Góry.
I przestańmy toczyć jałowe rozważania o kosztach. Nie będą doprawdy aż tak wysokie, a zyski będą dla nas wszystkich o wiele, wiele wyższe.
Zmieńmy nazwę z powiatu jeleniogórskiego na karkonoski. Wszak powiat karkonoski jest w naszych sercach.
Przemysław Wiater
Mieszkam i będę mieszkał w powiecie jeleniogórskim a radni niech się zajmą pracą dla miasta.A boki zrywam jak słyszę, że Wysoki Kamień jest w zasięgu ewidencyjnym Szklarskiej Poręby jak myśli część z radnych.
Jestem za!!!!
Inni zrobili to już dawno
Powiat tatrzański – powiat w Polsce, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Zakopane. W skład powiatu wchodzą: gminy miejskie: Zakopane gminy wiejskie: Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Poronin
Powiat bieszczadzki – powiat w Polsce, w województwie podkarpackim z siedzibą w Ustrzykach Dolnych. Jest najrzadziej zaludnionym powiatem w Polsce. Stanowi fragment dawnego województwa krośnieńskiego. Został utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej.