-0.4 C
Szklarska Poręba
piątek, 9 grudnia, 2022

Czy mieszkamy w nowoczesnym mieście?

Pan Burmistrz Mirosław Graf na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej powiedział, że Szklarska Poręba jest nowoczesnym miastem. Wyraził się tak w kontekście wypowiedzi Piotra Kozioła, że w nowoczesnych miastach zrezygnowano z pokazów sztucznych ogni w Sylwestrową noc, a my puszczamy z dymem ponad 12 tys. złotych. Po raz ostatni – zapewnił Pan Burmistrz. Abstrahując od tej konkretnej sytuacji, Pan Burmistrz poruszył niezwykle ważną kwestię. Kwestię, która była głównym motorem mojego zaangażowania się w wybory i obecną działalność społeczną. Czy jesteśmy nowoczesnym miastem? W mojej skromnej ocenie, nie. Pozwolę sobie pokrótce wyjaśnić, co rozumiem przez nowoczesne miasto, a definicję oprę nie na własnych dumaniach, lecz na literaturze przedmiotu.

Nowoczesne w odniesieniu do miasta, niezależnie od jego wielkości, oznacza: wykorzystujące metody oparte na obecnych osiągnięciach w dziedzinie zarządzania i podejmowania decyzji, planowania i rozwoju przestrzennego, czyli na korzystaniu z metod nauk społecznych i biologicznych oraz osiągnięć technologicznych. O ile te ostatnie siłą rzeczy wkroczyły pod strzechy, bo któż nie dysponuje obecnie telefonem komórkowym, łączem internetowym, za pośrednictwem których Urząd Miasta może prowadzić i prowadzi politykę miejską, o tyle z tymi pierwszymi w dalszym ciągu kiepsko. Troszkę to deprymujące, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że wiele z metod stosowanych m. in. w socjologii ma 80 lat i więcej. Choć dostrzegam światełko w tunelu i zdaje się, że nie jest to pociąg towarowy z 40 węglarkami.

Urząd Miasta proceduje obecnie uchwałę dotyczącą sytuowania obiektów małej architektury i reklam w mieście, będącą pokłosiem tzw. ustawy krajobrazowej z 2015 r. Do 7 stycznia można składać uwagi, z czego oczywiście Komitet Społeczny skorzysta. Czy jednakże przy obecnym przebiegu wprowadzania uchwały ma ona szansę powodzenia? Niestety, znowuż muszę napisać, że nie. W najlepszym przypadku zajmie ona miejsce obok regulaminu porządkowego gminy (czyli spocznie na cmentarzu dokumentów wszelakich), w najgorszym zostanie zasądzona przez mieszkańców, gestorów – chętnych nie będzie brakować. Przykład innych gmin pokazuje, że sąd przychyli się do wniosku wnoszących pozew (proszę o przykład, mógłby powiedzieć Pan Burmistrz; proszę bardzo: w Nysie Miasto odbiło się od pylonu z żółtym M globalnej sieci sprzedającej nadwagę i koszmarne nawyki żywieniowe). Czy w tak trudnym i drażliwym, ba, niezrozumiałym przez wielu mieszkańców temacie można sobie pozwolić na działanie „jak zwykle”? Można, jeżeli nam nie zależy na zmianie, a jedynie na realizacji zadań wynikających z zakresu obowiązków. Procedowanie uchwały o małej architekturze i reklamie powinna poprzedzić długa oraz wielostronna kampania informacyjna i edukacyjna z jak najszerzej zakrojoną konsultacją, czyli zebraniem opinii mieszkańców i osób prowadzących biznesy w mieście (nie raz, ale kilkukrotnie, aby dotrzeć do jak największej liczby osób). Wiem, że przygotowaną uchwałę poprzedziły konsultacje społeczne, ale wiem też, że niewiele osób ma o tym pojęcie (pytałem, otrzymując szeroko otwarte oczy w odpowiedzi). Czyli zostało to wykonane, „jak zwykle”.
Pan Burmistrz na dzisiejszej sesji po moim wniosku (punkt obrad: zapytania i wnioski mieszkańców), a bardziej deklaracji, że Komitet Społeczny będzie wspomagał Miasto we wdrażaniu budżetu partycypacyjnego w 2019r., podkreślił, że Urząd wykorzysta wszystkie możliwe platformy komunikacyjne, aby dotrzeć do mieszkańców z informacją o nim. To jest właśnie to światełko w tunelu. Wspólne działanie urzędników i zorganizowanych mieszkańców w celu przeprowadzenia korzystnej zmiany, poprawy jakości naszego życia w Szklarskiej Porębie, w kierunku nowoczesnego miasta.

  2018 Michał Pyrek

- Reklama -

3 KOMENTARZE

  1. Miasto bez wątpienia jest nowoczesne: nowe apartamentowce powstają jak grzyby po deszczu, a samochód burmistrza nie ma sobie równych. Zatwierdzony budżet miasta na 2019 rok też jest zgodny z ogólnoświatowym trendem, czyli na minusie. Chociaż, co do wyciągu 2-osobowego na Szrenicę już nie mam pewności.

  2. Wielka życzeniowość ze strony Pana Burmistrza odnośnie tej nowoczesności. No nie jesteśmy w żaden sposób począwszy od parkometrów w których zapłacisz tylko monetami ?. Turyści latają po sklepach o drobne proszą… Po wyposażenie informacji turystycznej…. Cieszy, że jest otwartość ze strony P. Burmistrza.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje

Koniec samowoli?

Kamieńczyk ściekiem

Zaczadzeni smrodem

Głosuj na kobiety!