22 C
Szklarska Poręba
niedziela, 16 czerwca, 2024

Człowiek z gliny

 

Rafał Klementowski, rocznik 1970. Zawód wyuczony – etnolog i Przewodnik Sudecki, pasja – ceramika i rzeźba w glinie. Na co dzień organizuje i prowadzi warsztaty ceramiczne, w wolnej chwili puszcza wodze fantazji i realizuje swoje ceramiczne wędrówki.

 

 

Glina, jako materiał rzeźbiarski znana od zarania dziejów, jest niezwykle wdzięcznym medium. Jest ciepła, pozwala na osobiste podejście, uwypukla emocje. Technicznie nie jest łatwa, czasem za szybko wysycha, czasem pęka, ale ważne są te zadrapania, faktura, która chwyta lub odbija światło. Rafał Klementowski doskonale wykorzystuje jej właściwości, stawia na chropawość faktur podkreślając surowość materiału i formy. Czasem robi rzeźby „czyste” – tylko z gliny, czasem oszczędnie „dekoruje” je barwnym szkliwem, ale częściej łączy z drewnem. Drewno i glina naturalnie współbrzmią ze sobą, zazębiają się, pasują do siebie formalnie i ideowo. Ale często pojawia się szkło – szklany kleks, sopel – jak dysonans, ludzki twór wpleciony w dzieło natury. Tematem rzeźb Rafała Klementowskiego jest człowiek. Nie postać, nie akt – twarz z grymasem buntu lub strachu, fragment torsu, drapieżne dłonie. Człowiek mocujący się z życiem i z samym sobą… Człowiek pragnący harmonii z naturą (drewno), dowodzący technicznego potencjału (szkło). Tematem rzeźb jest życie – temat uniwersalny.

Na wystawę do końca marca zapraszamy do Muzeum Karkonoskiego – Domu Carla i Gerharda Hauptmannów – ul. 11 Listopada 23, Szklarska Poręba.

 

 

 

 

 

Zdjęcia i opracowanie Bartek Wójcikiewicz

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje