14.6 C
Szklarska Poręba
piątek, 29 marca, 2024

Budżet Obywatelski – dwa spotkania

Pierwsze odbyło się w Szklarskiej Porębie Dolnej, w Chacie Izerskiej, na które  >>> zapraszał Radny Przemysław Wiater. Drugie – w Szklarskiej Porębie  Górnej, w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. 1 Maja, na które >>> zapraszał Radny Piotr Kozioł.

 

Chata Izerska.

 

 

Na wczorajszym spotkaniu z mieszkańcami Szklarskiej Poręby Średniej i Dolnej, które odbyło się w “Chacie Izerskiej” w obecności radnych i kilkunastu mieszkańców poruszonych zostało wiele bolączek, które można zrealizować w ramach Budżetu Obywatelskiego. Pani Karolina Szalewska-Wrona przedstawiła ogólne założenia Budżetu Obywatelskiego, a następnie wywiązała się ożywiona dyskusja nad potrzebami naszej lokalnej społeczności. Poruszane były, oprócz zaproponowanej przeze mnie kwestii uporządkowania cmentarza przy ul. Piastowskiej, tematy siłowni przy ul. Waryńskiego, złego stanu ulic, budowy parkingu w miejscu pod dawnym „Jelonku”, sygnalizacji ulicznej przy przejściu dla pieszych obok przystanku autobusowego przy ul. Piastowskiej, budowy zbiornika wodnego na Szklarskim Potoku i wiele innych. Myślę, że głosowanie mieszkańców wyłoni najpilniejsze potrzeby do realizacji.

Przemysław Wiater

 

 

Szkoła Podstawowa nr 1.

 

 

Spotkanie miało charakter zadaniowo – informacyjny. Udało się wyłonić osoby odpowiedzialne za projekty i same pomysły, które zostały nazwane i omówione. Budżet obywatelski pobudza do działania. Pomysły dotyczące przestrzeni, w której mieszkamy prezentują się zupełnie inaczej, gdy nie mamy możliwości ich sfinansowania. Istnienie pewnej puli środków w budżecie miasta, o wydatkowaniu której decydują mieszkańcy, budzi prawdziwe zaangażowanie. Choć myślę, że powinniśmy zadbać o większe uczestnictwo mieszkańców Szklarskiej Poręby. Dobrze by było już nie działać na łapu capu, tylko pozbierać pomysły mieszkańców i w pewien sposób część z nich skoordynować i rozłożyć w czasie. Takim sposobem w ciągu paru lat (3-4 edycje budżetu obywatelskiego) moglibyśmy osiągnąć ciekawy efekt, np. w zakresie małej architektury. Większe zaangażowanie mieszkańców i pracowników urzędu miejskiego może przynieść dalekosiężny efekt: rozbudzenie w mieszkańcach poczucia odpowiedzialności za użytkowaną przestrzeń, większą dbałość o walor użytkowy i estetyczny naszego miasta. 

Michał Pyrek

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje