Do poniedziałku, 27 lutego 2023 do godziny 23:59, można oddawać głosy na projekty, które zostały zakwalifikowane do głosowania w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Przypomnijmy:
Projekt nr 1
Waloński Park Tradycji Lokalnych
Miejsce, które chcemy wykorzystać do urządzenia Parku Walońskiego znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie bardzo uczęszczanego szlaku pieszego. Teren miejski aż prosi się o stworzenie na nim “małej perełki”, niebanalnej przestrzeni, w której można wypoczywać, ale też obcować z lokalną historią, tradycją i światem współczesnych artystów związanych ze Szklarską Porębą.
Projekt polegać ma na rewitalizacji tego obszaru, poprzez oczyszczenie i pielęgnację lasu miejskiego, odnowienie alejki spacerowej i posadowienie w tym obszarze artystycznych ławek i instalacji odnoszących się do tradycji szklarskoporębskich, takich jak: działalność wydobywcza walonów, tradycji wytwarzania szkła, poszukiwaczy kamieni szlachetnych, kolonii artystycznej Młyna św. Łukasza, tradycje sportów górskich oraz laborantów karkonoskich.
Autorzy projektu zakładają również realizację na platformie skalnej artystyczna ramy\instalacji do wykonywania zdjęć pt. zrób sobie selfi inne niż wszystkie ze Szklarskiej Poręby, do której będzie prowadzić odnowiona ścieżka. Projekt będzie miał też walor edukacyjny – każda instalacja będzie zawierała kod QR, który po zeskanowaniu telefonem będzie wyświetlał informację oddanej tradycji i historii zjawiska. Nosi to również walor ekologiczny, bo rezygnujemy ze zbędnych tablic informacyjnych. Finalne dołączenie Walońskiego Parku Tradycji Lokalnych do Magicznego Szlaku Ducha Gór poszerzy jego ofertę i uatrakcyjni spacer po Szklarskiej Porębie.
W przyszłości odnowiona alejka w WPTL będzie mogła być także miejscem upamiętnienia zasłużonych osób w powojennej historii Szklarskiej Poręby, czyli Park przyjmie rolę prezentacji historii miasta w pigułce, a dodawane nowe elementy będą ukazywały ciągłość kulturową Szklarskiej i będą stanowić żywą tradycję dla mieszkańców.
Projekt nr 2
Parking przy ulicy Franciszkańskiej
Zagospodarowanie wskazanego terenu umożliwi wyznaczenie miejsc postojowych wraz z miejscami dla osób niepełnosprawnych. Uregulowanie tego zagadnienia spowoduje zwiększenie ilości ustawianych samochodów oraz zlikwiduje bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych.
Parking będzie wykonany z kostki betonowej na podbudowie stabilizującej kamiennej. Cały parking otoczony będzie krawężnikami betonowymi oraz istniejącym murkiem oporowym.
Projekt nr 3
Park OCR Szklarska Poręba
“Park OCR Szklarska Poręba” to zestaw urządzeń wolnostojących, umożliwiających rozwijanie sprawności fizycznej u osób praktycznie w każdym wieku. Są to tak zwane multirigi – wielofunkcyjne klatki ze stali, zawierające w sobie poziome drabinki, drewniane chwyty, ringi, liny do wspinaczki, tablice z progami wspinaczkowymi, drążki obrotowe oraz wiele innych przeszkód.
W wersji dla najmłodszych są m.in. ścianki wspinaczkowe, ścianki linowe, pomosty linowe, drabinki poziome, pionowe i linowe.
Projekt nr 4
Park Sztaudyngera
Przedmiotem projektu Park Sztaudyngera – zagospodarowanie terenu jest modernizacja parku przy ulicy Obrońców Pokoju i ulicy Franciszkańskiej w centrum Szklarskiej Poręby. Obecnie teren Parku w znacznej części jest niezorganizowany i nieuporządkowany (teren nie jest ogrodzony, w dużej części zarośnięty jest krzewami, wymaga uporządkowania i wzbogacenia o dodatkową infrastrukturę).
W efekcie realizacji projektu wykonane zostaną następujące prace:
• uporządkowanie terenu,
• budowa ciągów pieszych utwardzonych żwirem,
• budowa klombów z zielenią,
• budowa okrągłej wiaty z ławkami
• wykonanie terenu utwardzonego podbudową kamienną od strony ul. Obrońców Pokoju wraz ze skarpą zieloną,
• montaż ławek parkowych oraz koszy na śmieci,
• montaż tablic informacyjnych dotyczących fauny i flory karkonoskiej oraz osoby Jana Sztaudyngera
• montaż tabliczek z fraszkami Jana Sztaudyngera
Park Jana Sztaudyngera będzie miał charakter rekreacyjno-edukacyjny. Teren oddalony jest o kilkaset metrów od głównej drogi (ul. Jedności Narodowej – droga krajowa nr 3) stanowi więc idealne miejsce dla osób chcących w ciszy i spokoju pospacerować, spędzić czas w otoczeniu przyrody. Pod wiatą w okresie letnim mogą się odbywać zajęcia dla uczniów pobliskiej SP 5, spotkania seniorów, wydarzenia kulturalne a w jej okolicy wystawy plenerowe i festyny. Dzięki zamontowanym tablicom informacyjnym, w Parku nie zabraknie odniesień do osoby i twórczości Jana Sztaudyngera – satyryka, poety, teoretyka lalkarstwa, wspaniałego fraszkopisarza, który w latach 1946-1950 mieszkał i tworzył w Szklarskiej Porębie. Tablice prezentujące faunę i florę regionu będą dodatkowym elementem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży. Tak zmodernizowany park pozwoli na odpoczynek rodzicom z małymi dziećmi. Będzie stanowił kompleks razem z siłownią.
Materiały zamieszczone powyżej pochodzą ze strony internetowej Budżetu Obywatelskiego Szklarskiej Poręby.
Głosować można na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego Szklarskiej Poręby dostępnej pod tym >>>linkiem.
2023 Redakcja