16 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Bramy Czasu

Jelenia Góra dołączyła do miast posiadających podziemną trasę turystyczną. Za sprawą firmy “Arado Fabryka Historii”, dzisiaj o godzinie 12:00, nastąpiło uroczyste otwarcie nowej atrakcji o tajemniczej nazwie Time Gate. Mimo deszczu, mieszkańcy Jeleniej Góry, wraz z obecnym i byłym prezydentem miasta, dzierżawcami obiektu oraz osobami współpracujący licznie przybyli pod Bramy Czasu – podziemia pod Wzgórzem Kościuszki.

Obecnie udostępniono około 2 km podziemi, do których prowadzą tajemnicze przejścia, przenoszące nas do różnych epok. W jednej z sal zobaczymy, robiącą ogromne wrażenie, replikę pociągu pancernego. Taki sam pociąg, jak głoszą niektórzy, miał pod koniec 1944 r. wywieźć z Wrocławia złoto oraz inne kosztowności. Miano Złotego Pociągu rozpala do dziś wyobraźnię poszukiwaczy na całym świecie. Jak wiadomo, pociąg nie dojechał do Wałbrzycha, jak miałby się znaleźć Bramach Czasu?

Kolejną atrakcją jest sala, w której znajduje się transformator serbskiego wynalazcy Nikoli Tesli wytwarzający ogromne napięcie, rzędu milionów woltów. Obserwacja potężnych wyładowań elektrycznych jest potęgowana wygenerowaną muzyką. Pokaz robi wrażenie na osobach w każdym wieku. W dalszej części, przewodnik zwany wędrowcem, opowiada o dawnych hutach szkła, walonach, laborantach, duchu gór, napoleońskich saperach, a także o tajemniczych właściwościach korzenia mandragory.

Firma “Arado Fabryka Historii”, wydzierżawiła podziemia od miasta na 25 lat. W niedalekiej przyszłości możemy się spodziewać dodatkowych atrakcji oraz udostępnienia do zwiedzania, kolejnych korytarzy. Firma ma ogromne doświadczenie w podobnych przedsięwzięciach. “Arado” jest gospodarzem i pomysłodawcą atrakcji w Kamiennej Górze pod nazwą Zaginione Laboratorium Hitlera, które mieści się także w podziemiach, a również Movie Gate będące pod Placem Solnym we Wrocławiu. Gdyby jednak nie podziemia z XVIII w. Pod Górą Szubieniczną, dziś nazywaną Wzgórzem Kościuszki, atrakcja by nie mogła powstać. Pierwotnie piwnice były przeznaczone do przechowywania wina oraz żywności. W czasie II wojny światowej obiekt został przebudowany na schron  przeciwlotniczy dla ludności cywilnej , docelowo dla 6 tys. osób. System korytarzy i komór zajmuje powierzchnię 5 tys. m2. Będąc wewnątrz zobaczymy, że obiekt jest nieukończony, tylko część korytarzy została obetonowana, mimo tego sale o wysokości 8 m robią wrażenie. Po wojnie w podziemiach mieściła się pieczarkarnia, centrala rybna, a nawet dyskoteka. Dziś zobaczyliśmy dowód na to, że podziemna trasa “Bram Czasu”, jest najwłaściwszym sposobem na zagospodarowanie tego miejsca.

Polecam każdemu odwiedzić ten obiekt i na chwilę przenieść się w czasie. Wejście jest od ul. Chełmońskiego, przy okazji można zerknąć do Muzeum Karkonoskiego. Temperatura w podziemiach jest stała – około 8 stopni. Czas zwiedzania – 40 minut. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 19 zł, ulgowy – 15 zł. Dzieci do 7 lat mają wstęp bezpłatny. Mieszkańcy Jeleniej Góry płacą 15 zł.

    Sylwia Cybulska – Pyczak

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje