16 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Black Friday

Nim dasz się ponieść fali ofert wyprzedażowych, pomyśl. Najlepiej trzy lub cztery razy. Czy na pewno tego potrzebuję? Czy będę tego używała, używał? Czy naprawdę bez tego nie mogę się obyć? Tak krótki jest żywot rzeczy, które nas otaczają. Sezonowość, moda, dostępność decydują bardzo często za nas. Ocenia się, że wytwarzanie odzieży jest jednym z najbardziej obciążających środowisko przedsięwzięć człowieka, zaraz po przemyśle wydobywczym. A tak łatwo wymieniamy garderobę. Przemysł meblarski, motoryzacyjny zużywają masę energii i surowców. Są trudne do odzysku, zwłaszcza meble. Kupuj rozważnie, nie tylko bacząc na wolne jeszcze miejsce w szafie, ale myśląc również o zasobach i energii potrzebnej do wytworzenia produktu finalnego.

Czarny Piątek, Black Friday, jest dniem po czwartku dziękczynnym, który jest świętem kolonialnej Ameryki anglojęzycznej. Jedząc indyka, biali amerykańscy chrześcijanie dziękowali (i dziękują dalej) Bogu za przetrwanie w trudnych warunkach kontynentalnej zimy i w otoczeniu miejscowej ludności coraz bardziej świadomej, kto faktycznie przybył zza wielkiej wody.

Od 1952 r. piątek po Święcie Dziękczynienia (wypadającym w czwarty czwartek listopada) rusza bożonarodzeniowy okres sprzedażowy (Christmas shopping season). Musisz TO mieć, kup TO, jak to, jeszcze TEGO nie masz? Patrz, Twój sąsiad już ma. Pędź do sklepu. Kochasz swoje dzieci? To kup im TO!!! Nikt się nie zająknie: kup, choć możesz się bez tego obejść, bo chcemy zarobić.

Żyjąc we wspólnocie przyglądamy się sobie wzajem. Patrzmy jednak bardziej na to, kim jesteśmy, a nie na to, co mamy.

 

 

 

 

2019 Michał Pyrek

- Reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Miło że poruszył Pan ten temat. Nad sprzedażą w marketach i sklepach, nad ustawieniem towarów w odpowiedni sposób pracują sztaby reklamowców. Specjaliści od reklamy i marketingu i to jest tak zrobione żeby kupić nawet to czego nam nie potrzeba. Ale proszę poszukać np.w Szklarskiej Porębie warzywniaka takiego fajnego????
    Nie ma, ale za to wszystko inne niepotrzebne jest.

  2. W istocie Pan Michał pisze o znaczeniu samoświadomości i odpowiedzialności każdego z nas za to, co czynimy codziennie (nie tylko z nierozsądnymi zakupami)i za to jak będzie nasze otoczenie wyglądało po nas. Niewielu w naszym miasteczku tak dalekowzrocznie myśli. Podzielam Pańską troskę o potrzebę oddziaływania na zbiorowa świadomość. To niestety długotrwały proces (wołanie na puszczy), ale warto artykułować zagrożenia i będę Pana wspierał, choć to wsparcie może być w efekcie skromniutkie – bez istotnego znaczenia,- ale mimo tego będzie. Pozdrawiam i życzę wytrwałości !!!
    I ponadto ufam, że osoby komentujące zdobędą się na odwagę cywilną, aby nie występować w maskach niczym na tradycyjnym włoskim karnawale.
    Tematy podnoszone przez ,,Głos” nie są bliskie owym karnawałom maskowym. Są one niezwykle istotne dla naszego tu i teraz, ale także dla dalszej i oby lepszej przyszłości.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje