Narciarski Bieg Retro. Największa taka impreza w Polsce.
Regulamin narciarskich zawodów jest prosty: zero plastiku. Uczestnicy startują na starym, drewnianym sprzęcie narciarskim i w strojach z epoki nawiązujących do początków XX wieku, gdyż to wtedy w Karkonoszach rozpoczęła się moda na „białe szaleństwo”.
Regularne zawody w stylu retro zapoczątkował w marcu 2004 r. zorganizowany przez Towarzystwo Izerskie w okolicach Stacji Turystycznej Orle I Bieg Retro. Od tego czasu narciarskie zawody retro w Szklarskiej Porębie odbywają się corocznie. W 2006 r. Bieg Retro został rozszerzony o slalom i tak powstał I Izerski Dwubój Retro. Po kolejnych doświadczeniach organizację Slalomu Retro przejęło miasto Szklarska Poręba z prostej przyczyny; braku w okolicach Stacji Turystycznej Orle odpowiedniego stoku narciarskiego. Tak więc od 2007 r. odbywały się, nie kolidując ze sobą, dwie imprezy w dawnym stylu: slalom i bieg retro. Zawody te na stałe wpisały się do kalendarza zimowych atrakcji w mieście i zostały połączone w Festiwal Retro. Organizatorami imprezy są MOKSiAL i Towarzystwo Izerskie.
Wbrew pozorom jazda na dawnym sprzęcie narciarskim wymaga sporych umiejętności, a szczególną uwagę należy zwrócić na kijki, które potrafią często się łamać, dobór smarów oraz stan skórzanych pasków wiązań, które lubią niespodziewanie pękać podczas jazdy.
Największą nagrodą dla uczestników jest radość ze spotkania w stylu retro i zmierzenie się z wyzwaniem, jakim jest jazda na tym archaicznym już sprzęcie. Imprezy retro przyciągają wielu uczestników tak z Polski jak i sąsiednich Czech i na stałe wpisały się w program zimowych atrakcji Szklarskiej Poręby. W tym roku w XVI Biegu Retro, pomimo początkowo kiepskiej pogody, wzięło udział 79 zawodników.
Urząd Miasta Szklarska Poręba reprezentował Arkadiusz Lipin, Lokalną Organizację Turystyczną Grzegorz Sokoliński, a Towarzystwo Izerskie Stanisław Kornafel
Galeria Biegu Retro.