14.1 C
Szklarska Poręba
piątek, 29 marca, 2024

Bezpieczeństwo i porządek w mieście

Tytuł tego tekstu to jedno z obowiązujących zadań, jakie umieszczone jest w aktualnej (choć z 2001 roku) strategii naszego miasta.  Tak naprawdę chodzi o egzekwowanie porządku w mieście, zwłaszcza w czasie sezonu, który wreszcie się rozpoczął w mieście.

Jak już niejednokrotnie pisałem, nie wyegzekwujemy porządku i bezpieczeństwa ulegając fałszywej filozofii “łagodnego traktowania turysty” – tak by go nie urazić, bo już więcej nie przyjedzie. Ten sam człowiek, w swoim mieście, czy to jest Poznań, Szczecin, Warszawa, Łódź, Zielona Góra nie zarykuje beztroskiego parkowania na zakazie, lub nie zostawi swojego auta beztrosko na poboczu.

Zdjęcie zrobione w sobotę 27. lipca br. o godz. 13:45 na ul. Uroczej. Fot. autora

A tu proszę, ul. Urocza, znowu przewężamy drogę, stajemy na zakazie, przecież mam urlop i prawo mnie nie obowiązuje, choć przy wyciągu są wolne miejsca, trzeba tylko zapłacić parę złotych. W tym miejscu stawiam pytanie mojej ulubionej służbie miejskiej, Straży Miejskiej – Panowie gdzie jesteście? Czyżby w pocie czoła pilnujecie biura przy OSP na ul. Jedności Narodowej, czy może wolna sobota i w chwilach zwiększonego natężenia ruch turystycznego miasto pilnować ma się samo? A może strach zakładać blokady na samochody, bo ktoś będzie nagrywał komórką i ręce się trzęsą?

Szanowny Panie Burmistrzu, pełniący nadzór nad działaniami SM, co Pan na to? Czy w sprawozdaniu działań SM za rok 2019 będzie więcej niż 46 mandatów za cały rok? Czy jest to dalej tylko “polityczne ujadanie grupy, nie pogodzonych z wynikiem wyborczym radnych”?

Może czas porzucić w Szklarskiej Porębie filozofię “modelu włoskiego”, o którym Pan mówił, czyli łagodnego pouczania, albo w ogóle braku jakiejkolwiek reakcji i zacząć stosować “model niemiecki”, czyli egzekucję porządku i przepisów, przy okazji dostarczając wpływów do budżetu miasta. Sprzedaż kolejnych działek miejskich to nie jedyna droga zasilania budżetu, zapewniam Pana. Przypominam, że w skali roku Straż Miejska to koszt 330 000 zł (4 etaty + sprzęt, samochód itp.) a niedawno zarządził Pan podwyżkę dla tych służb, pytanie tylko za co?

 

    Piotr Kozioł, Radny

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

6 KOMENTARZE

  1. (…) ocenzurowano.
    Jeżeli anonim ma zarzut personalny to należy zgłosić sprawę właściwym organom. Unikamy pomówień. Proszę o zrozumienie.

  2. Zapraszam od piątku do soboty na ul.Kopernika od nr.1 do nr.3.Droga która powinna być jednokierunkowa bez poboczy , szerokość do 3 m, jedyna mijanka która służy do parkowania i nabierania prędkości a do tego mistrzowie rajdów samochodowych miedzy pieszymi.W dni wolne brak policji i straży miejskiej a od poniedziałku do piątku po godz.16 ?Ot i ,,całe bezpieczeństwo i porządek w mieście”.

  3. Przy ul. Turystycznej za Netto był miejski parking. Na czas remontu ul. Turystycznej i budowy ul. Stromej ten plac przkazano firmie realizującej inwestycje. Obecnie cały ten teren jest od kilku dni uporządkowany i można go wykorzystać na parking miejski. Wystarczy zamontować znaki drogowe prz ul. 1 Maja informujące o parkingu, parkometr i tablicę o parkingu i można pomieścić ponad 100 samochodów. Znaki i parkometr były więc na pewno są w posiadaniu MZGK. Pewnie parking zostanie uruchomiony po sezonie letnim?

    • Parking uruchomiony już po obecnym sezonie letnim? Nadmierny optymizm. Najpierw urzędujący muszą dostrzec możliwość wykorzystania działki na parking, przekonać do działania w tym kierunku, przygotować dokumentację, uzgodnienia itp. Wszystko musi nabrać mocy urzędowej (a to też trwa), więc… łatwiej atrakcyjną działkę wydzierżawić, oddać w użytkowanie wieczyste lub sprzedać, aby załatać zaplanowaną miejską dziurę budżetową już w wysokości ok. 8 mln zł. Ale to też będzie trochę trwało!

  4. Po remoncie ul. Turystycznej zostały hałdy asfaltu, który wykonawca powinien zutylizować. Zamiast tego rozprowadził te gruzy po “niby parkingu” i to wszystko ubił. Problem w tym, że ta nawierzchnia nie nadaje się do niczego. Teraz wykonawca zaoszczędził na utylizacji, a w przyszłości miasto będzie musiało to posprzątać i zutylizować na nasz koszt. Brawo

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje