14.2 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Bajzel urbanistyczny

“…Funkcjonujący system planowania i zagospodarowania przestrzennego nie zapewnia racjonalnego gospodarowania przestrzenią – twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. (…)  funkcjonujący system planowania i zagospodarowania przestrzennego nie zapewnia racjonalnego gospodarowania przestrzenią jako dobrem publicznym. Polska przestrzeń jest źle zarządzana, a chaos i brak ładu przestrzennego negatywnie wpływają na szeroko rozumianą jakość życia mieszkańców. Wśród skutków złego zarządzania przestrzenią NIK wymienia niekontrolowaną urbanizację, lokowanie inwestycji na obszarach zagrożony powodzią, dewastację ładu przestrzennego, brak pełnej ochrony zabytków przyrody oraz niską ocenę atrakcyjności polskich miast dla inwestorów…..”

>>> więcej

Z lokalnego podwórka.

Na fot. zwykły bloczek mieszkalny postawiony na terenie niedopuszczonym w planie dla tego rodzaju zabudowy. Kpina ze zdrowego rozsądku i przepisów. Szybka kasa dla dewelopera, atrakcyjne apartamenty dla wczasowiczów, dobry dochód dla właścicieli lokali przy śmiesznym podatku dla miasta – około 0,80 zł zamiast 24 zł / 1 m2.

Sprawa była opisywana w szerszym kontekście w artykule >>> KOLEJNY KLOC.

 

Komentarz urbanisty.
To że system jest do bani wiadomo od dawna. Przede wszystkim do bani jest orzecznictwo administracyjne w sprawie warunków zabudowy. Sądy w większości przypadków biorą stronę inwestora. Poza tym idiotyzmem jest niemożność powoływania się podczas ustalania warunków zabudowy na zapisy Studium. Prowadzi to do sytuacji, w której Burmistrz nie może wydać decyzji odmownej dla inwestycji, która stoi w sprzeczności z zapisami studium. Była swego czasu propozycja nowelizacji ustawy o planowaniu, która by taki obowiązek nakładała. Ale lobby inwestorskie widocznie na poziomie Warszawy było silniejsze. 

- Reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Szkoda tego miejsca. Szkoda “Starej Kuźni” na Średniej. Ciekawe co na to Państwowa Służba Ochrony Zabytków, która wyraziła zgodę na budowę tego oobiektu na terenie układu urbanistycznego miasta podlegającym ochronie prawnej

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje