5.8 C
Szklarska Poręba
czwartek, 22 lutego, 2024

Auto dla urzędu – dokumenty

Na początku obecnej kadencji samorządu trochę uwagi i sporo emocji zajęła sprawa zakupu nowego auta dla urzędu. Wątpliwości budziło przeznaczenie pojazdu, o czym pisaliśmy w GŁOSIE SZKLARSKIEJ PORĘBY. Pojawiły się podejrzenia, że ma być to limuzyna dla Burmistrza, a nie na żadne “potrzeby urzędu”. Zdaniem jego przeciwników, nie wsławił się niczym, co uzasadniałoby taką formę “wdzięczności narodu”. Rezerwa na auto wynosi aż 130 000 PLN. Po co SUV, jeżeli mamy posiadać auto do dowożenia dzieci i seniorów? Do tych celów, w tej samej cenie można kupić nowego busa.
W grudniu ub. roku (08.12.2018) Sekretarz Feliks Rosik otrzymał od nas pytania. Dzisiaj nadeszła odpowiedź. Długo czekaliśmy, ale nie naciskaliśmy na termin zgodny z ustawą o dostępie do informacji publicznej. Zakup został już przegłosowany przez nową Radę, mimo wszystkich wątpliwości i uwagi radnego Rafała Wróblewskiego o “godnym” aucie dla Burmistrza. Zdaniem Sekretarza wszystko odbyło się w sposób prawidłowy. Zainteresowani Czytelnicy mogą prześledzić sposób postępowania urzędu przy podejmowaniu decyzji tego zakupu.


Odpowiedzi Sekretarza na pytania.

1. Czy nowe auto dla UM zostało już zakupione?
Tak. Zakupu dokonano w dniu 10.12.2018 r. w salonie samochodowym AUTO ŚLIWKA w Katowicach przy ul. Kościuszki 94. Faktura nr FV/AN/671/18/A.

2. Jeżeli tak to jaka marka, model?
Marka zakupionego samochodu: SKODA, model: KAROQ, wersja Ambition 2.0 TDI SCR, 110 kW (150 KM), napęd 4×4 dołączany automatycznie, 7 biegowa przekładnia automatyczna DSG.

3. Jaka była ostateczna cena pojazdu? W przybliżeniu.
Cena zakupionego pojazdu: 99.422,76 zł. netto, 122.289,99 zł. brutto (w tym 23% podatku VAT). Cena ostateczna uwzględnia: dodatkowe wyposażenie pojazdu o wartości 4.200,00 zł., rabat w wysokości 6.150,00 zł., oraz pakiet przeglądów serwisowych przez 4 lata lub do 60 tys. km,

4. Czy prowadzono jakiekolwiek analizy potrzeb modelu pojazdu? Po takiej naradzie powinien powstać protokół. 
Analiza potrzeby zakupu określonego rodzaju pojazdu została przeprowadzona na podstawie zapotrzebowania zgłoszonego przez Sekretarza Miasta. Głównym założeniem było usprawnienie i uzupełnienie możliwości logistycznych Urzędu Miejskiego w Szklarskiej Porębie.
Analizując potrzebę zakupu nowego samochodu określono funkcję jaką ma on pełnić, a także specyficzne warunki terenowe i klimatyczne występujące na obszarze Miasta i najbliższej okolicy w których to głównie pojazd ma być użytkowany (nie ograniczając jednocześnie możliwości komfortowego i ekonomicznego pokonywania tras przy dalszych wyjazdach).
W wyniku przeprowadzonej analizy opracowano „specyfikację techniczną przedmiotu zamówienia” która została załączona do zapytania ofertowego z dnia 5.12.2018 r.


Pliki do pobrania

>>> Notatka służbowa
>>> Specyfikacja auta
>>> Wniosek do budżetu

- Reklama -

3 KOMENTARZE

 1. Rozumiem, że urząd prowadzi rejestr wykazujący uprawnionych użytkowników tego pojazdu oraz ewidencję przejechanych kilometrów w określonym celu. Dobrze byłoby upublicznić informacje: kto i w jakim celu korzysta ze Skody. Dojazdów na poza służbowe obiadki w zestawieniach użyczeń pojazdu, mam nadzieję nie będzie w rejestrze.

  • Nie, urząd nie prowadzi takiego rejestru.
   Nic nie wiadomo o ewidencji przejechanych kilometrów, ani o celu wyjazdów.
   W związku z powyższym nie ma co upubliczniać.
   Dojazdy na pozasłużbowe obiadki… a kto to wie?

   „Cysorz to ma klawe życie…” Tadeusz Chyła

   Czy Pan 1 Liter_at jest zadowolony? 🙂

 2. Ogólnie z życia – tak, ale z zasad korzystania z urzędowego auta – nie. Każda osoba wykorzystująca pojazd prywatny w celach służbowych ma obowiązek prowadzenia ewidencji. Nie sądzę aby uciążliwe było wpisywanie nawet do zwykłego zeszytu kto, kiedy i w jakim celu “dodawał sobie godności” poruszając się urzędowym samochodem. Przy okazji można byłoby sprawdzić (i ewentualnie potwierdzić) zasadność jego zakupu. Brak regulaminu korzystania z auta rodzi pokusę nadużyć.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje

Śledztwo w urzędzie

Referendalne ABC