5.8 C
Szklarska Poręba
czwartek, 22 lutego, 2024

Apel o pomoc

Urząd Miejski poprosił o ograniczenie osobistego stawiania się petentów od 12 marca w związku z zagrożeniem epidemią. Posunięcie dobre, zważywszy na wzgląd ochrony aparatu decyzyjnego i wykonawczego gminy, tylko że powinno mu towarzyszyć coś jeszcze.

Blisko 1300 mieszkańców naszego miasta to osoby powyżej 65 roku życia. Z czego ponad 370 ukończyło 80 lat (GUS, 2017). W czasie rozwijającej się epidemii, są one szczególnie narażone. Większość zmarłych w przeciągu najbliższych miesięcy z powodu zakażenia wirusem SARS-COV-2 to będą nasi seniorzy oraz osoby obciążone innymi chorobami. Osoby starsze powinny ograniczyć w obecnym czasie kontakty z innymi ludźmi. Z tych powodów, jeśli wcześniej rządzący nie dostrzegali społecznych wskazań dla zmiany polityki społecznej państwa względem osób starszych, tak na szczeblu centralnym, jak lokalnym, należy stworzyć nowe, choćby tymczasowe ramy pomocy w ich codziennym funkcjonowaniu. Wielu z seniorów to osoby samotne, gdyż ich najbliżsi opuścili Szklarską Porębę z różnych przyczyn, choć głównie ekonomicznych (praca, koszty życia w Szklarskiej). Są skazani na pomoc sąsiedzką, która zresztą najlepiej się sprawdza. Aczkolwiek aktywność naszego samorządu byłaby wskazana. Nie wszyscy z seniorów korzystają z mediów społecznościowych, internetu, więc warto z myślą o nich dedykować osobny nr telefonu, pod którym mogliby się zwrócić o pomoc, np. przy zrobieniu zakupów.

Apeluję do burmistrza Szklarskiej Poręby, aby podległy mu UM wykonał taki ruch jak najszybciej i dotarł z tą informacją do mieszkańców (np. przez Biuletyn Miejski w formie drukowanej kolportowanej do każdego mieszkania). Radni, poinformujcie mieszkańców swoich okręgów wyborczych.

AKCJA

“SENIOR MA SPRAWĘ”

Numer telefonu to oczywiście nie wszystko. Ktoś ten telefon musi odebrać, a co gorsza odpowiedzieć na prośbę o pomoc. To już wymaga koordynacji działań podległych burmistrzowi służb oraz osób i organizacji społecznych chcących nieść pomoc na terenie Szklarskiej Poręby. Podpowiem: harcerze, ministranci, Straż Miejska, pracownicy MOPS, dotychczasowi wolontariusze i osoby czujące obecnie potrzebę niesienia pomocy innym, radni, chętni urzędnicy, zakonnicy i księża mieszkający w Szklarskiej.

Jesteśmy niewielką społecznością, wierzę, że możemy to zrobić. Szybko i skutecznie.

 

 

 

 

2020 Michał Pyrek

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

4 KOMENTARZE

  1. Idea szczytna, ale….. znów nie ma Pan pojęcia o czym Pan pisze. Przydałaby sie Panu kwarantanna od pisania bzdur. Chce Pan wysyłać ministrantów i harcerzy do seniorów? To chyba po to aby ich wykończyć. Młodzież zwykle zarażenie przechodzi bezobjawowo ale może wówczas zarażać innych co wyklucza ich z takich akcji. Proszę sobie poczytać polecenie wojewody w sprawie zapewnienia pomocy osobom wymagającym wsparcia zanim znowu zaczniesz pieprzyć człowieku.

    • W odp. do dość tych bzdur:
      Czytaj człowieku ze zrozumieniem i powoli, bo nie nadążasz myślą za palcem, którym śledzisz tekst. Nigdzie nie napisałem, że ministranci czy harcerze mają mieć kontakt osobisty z seniorami. Zostawiają zakupy pod drzwiami i do tego się sprowadza ich rola. Że anonimowo, bez lansu i zdjęcia wrzuconego na tłita? Trudno. Ministrantów widzi ich Bóg, a harcerzom będzie wdzięczna Ojczyzna. Co do polecenia wojewody, to się chłopina nie zająknął o seniorach, tylko nagle przejął się bezdomnymi. Swego cynizmu jednak nie dostrzega, iż martwią go jedynie, jako transmitery wirusa, a nie jako ludzie. Poza tym jest to jedynie zalecenie i nikt nie broni gminom stosować rozwiązań autorskich, indywidualnych (zresztą moja propozycja nie jest wyjątkowa, już funkcjonuje z powodzeniem np. w Lublinie). Natomiast przy takim nastawieniu, jak Twoje, społeczeństwo obywatelskie nigdy się nie wytworzy, a jedynie szambo zyska na objętości.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje

Śledztwo w urzędzie

Referendalne ABC